Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

20042022BİST.png

Bist-Viop Günlük Bülten

BİST MOMENTUMA DİKKAT DİYOR!

Küresel tarafta jeopolitik risklerin yanı sıra, Asya’da yeniden baş gösteren Covid-19 hızla yayılma da tedarik zincirlerini sekmeye uğratarak ileriye dönük enflasyon ve büyüme risklerini tırmandırmaya devam ediyor.

Öte yandan, IMF’in, ABD ekonomisine ilişkin 2022 ve 2023 büyüme tahminlerinde yapmış olduğu 0.3 puanlık kesintilerine karşın, özellikle konut başlangıçlarında son 16 yılın en yüksek seviyesine çıkılması ile ABD borsalarında pozitif fiyatlamalar ortaya çıktı.

Yurt içi tarafta ise, IMF'nin açıkladığı "Global Ekonomik Görünüm" raporuna göre; Türkiye için 2022 yılı ortalama TÜFE tahmini yüzde 60.5(yıl sonu 52.4) olurken 2023 ortalama TÜFE tahmini yüzde 37.2(yıl sonu 29.7) oldu. Kurum ayrıca, Türkiye’nin 2022 büyüme tahminini; yüzde 3.3’den yüzde 2.7’ye, 2023 büyüme tahminini de yüzde 3.3’den yüzde 3.0 seviyesine revize etti.

Ancak bu verilerle bir miktar satış baskısı görülen borsada gelen toparlanma hareketlerinde yeterli momentumun oluşmaması bir miktar temkinli olmakta fayda var dedirtiyor.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!