Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

USDTRY020621.png

Günlük Bist/Viop Bülten

  • Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Merkez Bankası başkanımla görüştüm. Faizleri düşürmemiz şart, faiz yükünü düşürmemiz lazım" açıklamasında bulundu.
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kanal İstanbul projesine kararlı bir şekilde devam ederek güçlü bir adım atalım dedik. Yerli ve yabancı olmak üzere çok güçlü konsorsiyumlarla projeye devam edeceğiz. İlk köprünün temelini Haziran'da atacağız” ifadesini kullandı.
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Zonguldak'ta bir müjde açıklayacağız. Sondaj Gemisi ile bağlantı kuracağız. Müjdeyi cuma günü vereceğiz” açıklamasında bulundu.
  • Rusya, Türkiye ile uçuş sınırlamasını 21 Haziran tarihine kadar uzattı. Kararın gerekçesi olarak koronavirüs salgının seyri gösterildi.
  • Türkiye İSO İmalat PMI verisi, Mayıs ayında 49,3 olarak gerçekleşti ve son bir yılda ilk kez eşik değer 50,0'nin altında kaydedildi.
  • Uluslararası yatırım kuruluşu JP Morgan, Türkiye için 2021 yılı büyüme beklentisini yüzde 4,8'den yüzde 6,1'e yukarı yönlü revize etti. 2022 yılı büyüme beklentisi ise yüzde 4,1'den yüzde 3,4’e indirdi. Raporda, "Türkiye'de ilk çeyrek büyümesi özel tüketimin ivme kazanması ile yukarı yönde sürpriz yaptı" ifadeleri kullanılırken, "Daha güçlü büyüme, dezenflasyon sürecine ve dış ödemeler dengesine ilişkin riskleri artırıyor" ifadesini kullandı. Ayrıca, TCMB’den gelebilecek olası erken faiz indirimi durumunda kredibilitesine zarar vereceği belirtti.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!