Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

DXY02.12.png

Piyasalarda Öne Çıkanlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan: ‘’Teğet Geçecek’’

Cumhurbaşkanı Erdoğan katıldığı bir açılış töreninde kur ve faiz ile ilgili açıklamalarda bulundu. Yapmış olduğu açıklamada yastığının altında dövizi olanların parasını altına ve TL’ye dönüştürmesi gerektiğini belirten Erdoğan, bu şekilde altın ve Türk Lirası’nın değer kazanacağını belirtti. Açıklamasının devamında faizi düşürmekten başka bir çare olmadığını, Amerika, Avrupa, ve Japonya’da faizlerin düşük olduğunu Türkiye’de de düşük faizle yatırımcının önünün açılacağını belirtti. Konuşmanın en dikkat çekici kısmında ise Cumhurbaşkanı Erdoğan, kur üzerinde daha önce 2007-2008 yıllarında bu durumun yaşandığını ve o zaman söylediği gibi bunun da teğet geçeceğini belirtti.

Yapılan bu açıklamaların ardından artan tedirginlik ve Merkez Bankası’nın siyasi baskılar nedeniyle gerekli olması durumunda faiz artırımına gidemeyeceğine yönelik endişeler, kur üzerindeki baskının artmasına neden olurken, yeni rekor seviyeler görmemizde etkili oldu.

Diğer taraftan bu akşam kurdaki yükselişi değerlendirmek üzere tekrar Ekonomi Koordinasyon Kurulu(EKK) toplanacak. Toplantı sonrasında yapılacak açıklamalar ve alınacak kararlar piyasada hareketliliğin artmasına neden olabilir.

ABD Verilerindeki Olumlu Seyir İstihdam Verisiyle Devam Etti


Uluslararası piyasaların gözü ABD’den açıklanacak olan istihdam raporundaydı. Tarım dışı istihdamın 180K olarak açıklanması beklenirken veri beklentilerin hafif altında 178K olarak açıklandı. İmalat sektörünün veriye katkısı ise -4 bin kişi olarak gözükmekte. Aylık 150 bin kişinin üzerinde işgücüne katılımının ABD ekonomisi için iyimser görünümün sürmesini sağlayacağı göz önünde bulundurulursa istihdam cephesindeki kuvvetli duruşun devam ettiği ifade edilebilir. Geçtiğimiz dönem beklentilerin üzerinde artış göstererek doları destekleyen ortalama saatlik kazançlar bu kez yüzde 0.1’lik bir daralma yaşadı. Yıllık bazda ise yüzde 2.5’luk artış ivmesi hala korunuyor. İşsizlik oranında ise yüzde 4.9’dan 4.6’ya gerileyen bir veri ile karşılaştık. İşgücüne katılım oranındaki gerilemenin etkisiyle de düşüş gösteren işsizlik oranı ABD istihdam piyasalarına olan güveni bir kez daha perçinledi.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!