Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

Bist-Viop Günlük Bülten

Riskli varlıklara yönelik iştah azalırken BIST’de de devreler kesildi

Küresel çapta Enflasyon ve Parasal sıkılaştırma endişelerine jeopolitik risklerde eklendi. Ukrayna-Rusya arasında artan gerginlik, hem petrol fiyatları hem de risk algısı üzerinden piyasalarda baskı yaratırken, küresel pay piyasalarındaki satış baskısından BIST de nasibini aldı. 2070-2100 bandında son 1 haftadır devam eden ivme kaybı ve sıkışık seyir dün güçlü bir satışla aşağı yönde geçildi.  Bir süredir şahinleşen Fed ve ABD faizlerindeki yükselişi görmezden gelen piyasalarda bu gelişmelerle volatilite artarken risk iştahı da önemli ölçüde törpülendi.  Küresel piyasalar güne düşük risk iştahıyla başlıyor. Ekonomik ajanda bugün sakin olsa da volatilite oldukça yüksek olacak.

Destek ve kısa vadeli stop olarak takip ettiğimiz 10g HO’yı (2030) bu aşamada endeks için direnç olarak takip edeceğiz. Bu seviye altında kaldıkça 1890-1920 bandına doğru geri çekilme riski devam edecektir.

Volatilitenin görece yüksek kaldığı bu süreçte yatırımcıların kısa vadeli hareketlerden ziyade orta/uzun vadeli bakış açısıyla hareket etmeleri daha sağlıklı olacaktır.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!