Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

USDTRY160821-foreks.png

Günlük Bist/Viop Bülten

Önemli Gelişmeler...

 

Türkiye'nin cari işlemler hesabı, haziran ayında 1 milyar 127 milyon dolar açık verirken, 12 aylık cari açık 29 milyar 679 milyon dolar oldu.

 

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye’nin kredi notunu "BB-" , görünümünü ise “durağan” olarak teyit ettiğini açıkladı.

 

Fitch Ratings'ten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: Türkiye'nin notu, yüksek finansman gereksinimlerini, jeopolitik riskler tarafında zayıf para politikasını yüksek enflasyonu ve düşük dış likiditeyi yansıtıyor. Durağan Görünüm, enflasyona bağlı belirsizliği, merkez bankası bağımsızlığının olmamasını ve 2023'e kadar yapılacak genel seçimler öncesindeki istikrarın bozulma potansiyelini yansıtmaktadır.

 

Fitch Rating ayrıca, Olumlu baz etkisi ve yavaşlayan iç talep nedeniyle enflasyonun 2021 sonunda yüzde 16,9'a gerilemesini beklediğini açıklarken yüksek devir etkisi (özellikle 1Ç21'deki güçlü performansın ardından) ve ekonomik aktivitedeki direncin devam etmesi nedeniyle büyüme tahminimizi Haziran'daki yüzde 6,3'ten 2021'de yüzde 7,9'a revize etti.

 

Oxford Economics tarafından hazırlanan raporda Türkiye'de 4. çeyrekten önce faiz indiriminin muhtemel olmadığı belirtildi. Kuruluş tarafından hazırlanan raporda TCMB'nin faiz oranını değiştirmeyerek %19,0'da bıraktığı hatırlatıldı. "TCMB'nin faiz indirimi için 4. çeyreğe kadar beklemesi gerekeceğini düşünüyoruz" denildi. TCMB faiz kararının piyasa beklentisi ve Oxford Economics tahminleri  ile uyumlu olduğunu vurgulayan kuruluş, "Yönlendirmede Kasım ayından  önce faiz indirimine işaret eden bir bulgu yer almadı" yorumu yaptı.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!