Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

XU100-150622.png

Bist-Viop Günlük Bülten

YURTİÇİ
 Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından düzenlenen iki tahvil ihalesinde toplam satış ROT dâhil 31 mliyar 466,4 milyon TL olarak gerçekleşti.
 Bankaların, yabancı para yükümlülükler için tutacağı TL tahvillere 5 yıl ve daha uzun vade şartı getirildi.
 Türkiye, Almanya, ABD, İngiltere ve Fransa temsilcilerinin katılımıyla Almanya’da gerçekleştirilen yuvarlak masa toplantısında Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan bir araya geldi.
 NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dile getirdiği endişeleri ciddiye almalıyız” dedi.
 Rusya, Türkiye'yi Suriye'deki durumu barışçıl bir şekilde çözmeye çağırdı. Rusya cumhurbaşkanının Suriye özel elçisi Alexander Lavrentyev gazetecilere verdiği demeçte, Moskova'nın Türkiye'nin Suriye'deki olası operasyonunu mantıksız bulduğunu ve Ankara'yı sorunu barışçıl bir şekilde çözmeye çağırdığını söyledi. - RIA
KÜRESEL
 ABD'de üretici fiyatları Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 0,8 arttı. Piyasa beklentisi de bir önceki ay yüzde 0,5 olan artışın yüzde 0,8'e çıkacağı yönündeydi. Üretici fiyatlarında yıllık bazda yüzde 10,8 artış yaşandı.
 ABD Başkanı Joe Biden, bir resesyonun ufukta belirdiğine yönelik sinyaller gelmesine rağmen ABD ekonomisinin görünümünün güçlü olduğunu vurgu yaptı.
 ABD Hazine Bakan Yardımcısı Wally Adeyemo, Rusya'nın petrolden elde ettiği karın düşen ihracat hacmine rağmen arttığını, ABD ve müttefiklerinin Moskova'nın petrol gelirlerini azaltacak yollar bulması gerektiğini söyledi

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, "AB, İsrail ve Mısır arasında Avrupa'ya daha fazla gaz akışının sağlanması için üçlü bir enerji anlaşması imzalanacağını" duyurdu.
 Alman hükümeti, Rus enerji şirketi Gazprom'un ülkedeki eski iştiraki Gazprom Germania'nın (Gazprom Almanya) uzun vadeli kamu yönetimine geçirileceğini ve iflasını önlemek için 10 milyar euroya kadar kamu kurtarma paketi sağlanacağını bildirdi.
 Çin Merkez Bankası, orta vadeli politika faiz oranını değiştirmedi. Banka, orta vadeli politika faiz oranını beklendiği gibi yüzde 2,85 seviyesinde tuttu.
 Çin’de Yüzde 1'e varan düşüş göstermesi beklenen sanayi üretimi Mayıs ayında yüzde 0,7 artış gösterdi. Aynı dönemde perakende satışlar ise yüzde 6,7 düştü. Bu veriye ilişkin beklenti yüzde 7,1'lik düşüş şeklinde olmuştu. Yılın ilk 5 ayında sabit varlık yatırımı yüzde 6,2 büyüdü. İşsizlik verilerinde de karışık bir görünüm izlendi. İşsizlik oranı Mayıs ayında yüzde 5,9 seviyesine gerilerken, genç işsizliği yüzde 18,4 ile rekor seviyeye çıktı.
 Rusya Dışişleri Bakanlığı, İngiltere’nin, Rus şirket yöneticilerine ve medya temsilcilerine yaptırım uygulamasına karşılık olarak 29’u İngiliz gazeteci olmak üzere aralarında ordu ve savunma sanayi temsilcisinin bulunduğu toplam 49 kişiye yaptırım uyguladı.
 Japonya Hükümet Sözcüsü Hirokazu Matsuno, Japon hükümetinin yendeki keskin değer kayıpları ve artan yaşam maliyetleri karşısında BOJ'un "gerekli tedbirleri uygun şekilde" alacağını umduğunu söyledi.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!