Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

XU100-140622.png

Bist-Viop Günlük Bülten

YURTİÇİ
•    Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Nisan ayına ilişkin ödemeler dengesi istatistiklerini yayımladı. Verilere göre Nisan'da cari açık 2,74 milyar dolar olurken, yıllıklandırılmış cari açık 25,71 milyar dolar oldu.
•    Sanayi üretimi Nisan'da yıllık bazda yüzde 6,4 olan beklentileri aşarak yüzde 10,8 arttı.
•    Perakende satış hacmi 2022 yılı Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 14,7 arttı.
•    Cumhurbaşkanı Erdoğan "Yüksek faizle Türkiye'yi soydurmayacak yola ihtiyaç var. Fiyat artışları, kur dalgalanmaları bardağın boş tarafı. (Enflasyon) Şubat-Mart itibarıyla geride bırakacağız" dedi.
•    Cumhurbaşkanı Erdoğan, Karadeniz doğalgazına ilişkin, "2023'ün birinci çeyreğinde ilk fazda üretilecek günlük 10 milyon metreküp doğalgazı milli iletim sistemimize aktarmış olacağız. Sakarya Gaz Sahası, pik üretime inşallah 2026'da ulaşacaktır." dedi.
•    Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 4,5, 2023'te yüzde 3 ve 2024'te yüzde 2,9 büyümesini bekliyor. Kuruluş, daha önce Türkiye'nin bu yıl yüzde 2,4 ve 2023'te yüzde 3,2 büyüyeceğini öngörmüştü

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!