Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

USDTRY140621.png

Günlük Bist/Viop Bülten

Önemli Gelişmeler

 

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan: Son dönemde üretici ve tüketici fiyatları arasında artan makas bizi oldukça rahatsız ediyor. Üretici fiyatlarının hızlı yükselişinde döviz kuru geçişkenliği ve artan küresel emtia fiyatları temel bir rol oynuyor.

 

Elvan: Kurumlar vergisi oranını %25 olarak sadece bu yıl için öngördük, önümüzdeki yıl %23, 2023'te %20'ye geri döneceğiz

 

Elvan: Bütçeden ve çeşitli konulardan sunduğumuz desteklerin tutarı 141 milyar lirayı aşmış durumda. Yıl  sonuna kadar bu tutarın 191 milyar liraya milli gelirin yüzde 3,4’e  ulaşmasını bekliyoruz.

 

TÜİK’in açıkladığı Nisan ayı Perakende Satış hacmi; bir önceki aya göre yüzde 6,3 düşüş kaydederken, yıllık bazda yüzde 41,7 artış gösterdi.

 

TÜİK’in açıkladığı Nisan ayı Sanayi Üretim verisinde; aylık bazda yüzde 0,9’luk düşüş gerçekleşirken, yıllık bazda yüzde 66 artış yaşandı.

 

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar: (S-400 tedariki) Muhataplarımızın teknik anlamda kaygısını ele almaya hazır olduğumuzu defalarca belirttik, makul ve mantıklı çözümler her zaman mümkün. NATO müttefiklerimiz terörle mücadelede maalesef PKK/YPG terör örgütüne karşı aynı kararlı duruşu göstermemiştir.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan: NATO Zirvesi'nde öncelikli olarak üye ülkeler olarak neler yaptık neler yapacağız bunu konuşacağız. Türkiye-ABD arasındaki ilişkileri Biden ile ele alma şansımız olacak.

 

Erdoğan: Aşılamada 32 milyonu geçtik, aşılarımız gelmeye devam ediyor.

 

Erdoğan: Rusya’dan bir heyet Antalya’ya gelecek, görüşmeler olacak.

 

Erdoğan: Türkiye serbest piyasa kurallarından asla taviz vermedi.

 

Erdoğan: Daha önce Çin'le 2,4 milyar dolarlık bir swap anlaşmamız zaten vardı. Şimdi bu rakamı 3,6 milyar dolarlık yeni bir swap anlaşmasıyla toplamda 6 milyar dolara çıkarmış olduk.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!