Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

USDTRY130821.png

Günlük Bist/Viop Bülten

Önemli Gelişmeler...

 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, piyasa beklentilerine paralel şekilde politika faizini yüzde 19,00 seviyesinde sabit bıraktı. Karar metninde mevcut sıkı duruşun kararlılıkla sürdürüleceği ve politika faizinin enflasyon üzerinde oluşturulmaya devam edeceği ifade edildi.

 

TCMB: (Kore Merkez Bankası ile Swap anlaşmasıyla ilgili olarak) Anlaşma geçerlilik süresi bugünden itibaren 3 yıl olup, tarafların karşılıklı uzlaşısı üzerine uzatılabilecektir.

 

TCMB haftalık menkul kıymet istatistikleri: 6 Ağustos haftasında, yabancılar net 168 milyon dolarlık hisse senedi ve 114 milyon dolarlık DİBS satın aldı. Yabancının portföy girişi net 281 milyon dolar oldu.

 

Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıkladığı Sanayi Üretim Endeksi'ne göre, sanayi üretimi Haziran'da aylık bazda yüzde 2,3 ve yıllık bazda yüzde 23,9 olarak beklentilerin üstünde yükseliş kaydetti.

 

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Afganistan'daki havalimanının işletilmesi ile ilgili, "Önümüzdeki günlerde bu konu şekillenecek. Bizim herhangi bir şekilde Mehmetçiği tehlikeye atmak gibi durumumuz söz konusu olamaz." ifadesini kullandı.

 

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararına göre binek otomobillerin Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) matrahlarında değişikliğe gidildi.

 

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) binlerce firmaya nefes aldıracak, bankacılık sektörünün aktif kalitesini güçlendirecek bir dizi yeni uygulamayı devreye alıyor. Kredi çeken, kredi kartı borcu olan yüzbinlerce kişiye kolaylık sağlanmasının ardından yakın izlemedeki kredilere yönelik yapılandırma ve firma rehabilitasyon fonksiyonları oluşturuluyor.

 

ABD'de üretici fiyat endeksi (ÜFE), Temmuz'da piyasa beklentilerinin üzerinde aylık bazda yüzde 1,0 ve yıllık bazda yüzde 7,8 artış gösterdi.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!