Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

XU100-130622.png

Bist-Viop Günlük Bülten

YURTİÇİ
 Hazine ve Maliye Bakanlığı önlemler paketinin ardından yaptığı yeni açıklamada serbest piyasa kurallarından taviz verilmeden TL kullanımını artıracak uygulamalara devam edileceğini belirtti.
 Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, "Yurt dışı yerleşikler için düzenlenecek tahsisli swap enstrümanı ile yurt dışı yerleşiklerin, belirlenecek alanlarda kullanılmak üzere Türk Lirası cinsi varlıklara erişim imkanı genişletilecektir." dedi.
 Konut kira artışlarını yüzde 25 ile sınırlayan yasa, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
 Resmi Gazete’de yayımlanan karar ile tüketici kredilerindeki banka ve sigorta muameleleri vergisinin oranı yüzde 10'a çıkarıldı.
 Hazine ve Maliye Bakanlığınca, Gelire Endeksli Senet (GES) ihracına ilişkin talep toplama işlemlerinin 15-22 Haziran'da gerçekleştirileceği ve senetlerin getirilerinin, 24 Haziran Cuma gününde, yatırımcıların hesaplarına aktarılacağı bildirildi.
 Hazine Bakanı Nebati "20 Aralık'tan bu yana uygulamakta olduğumuz KKM'ye ilaveten GES'in ihraç edileceğini açıkladık. GES'ler bireysel yatırımcılara yönelik. 15 Haziran'dan itibaren talep toplanacak. Yıllık bileşik getiri yüzde 23,04 olacak. GES'lere konu olan KİT'lere aktarılan hasılat performansı beklenenin üzerinde geldiğinde yatırımcılara ilave getiri sağlayacak." dedi.
 NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Türkiye’nin güvenlik endişelerinin meşru olduğunu ifade ederek, “Hiçbir NATO müttefiki Türkiye’den daha fazla terör saldırısına uğramamıştır” dedi.

KÜRESEL
 ABD’de Mayıs enflasyonu yıllık bazda yüzde 8.6’ya yükselerek tahminleri aştı. Bu 1981’den beri görülen en yüksek seviye oldu
 ABD'de Michigan tüketici güven endeksi, haziranda aylık 8,2 puan azalışla 50,2'ye inerek tüm zamanların en düşük seviyesine geriledi.
 ABD Başkanı Joe Biden, mayıs ayı enflasyon verisine ilişkin yaptığı değerlendirmede, enflasyonun gerektiği kadar keskin ve hızlı düşüş göstermediğini ifade etti.
 Avrupa Merkez Bankası üyesi ve Bundesbank Başkanı Joachim Nagel, daha yüksek faiz oranlarına doğru yolculuğun daha yeni başladığını ve ECB'nin bu yolculukta ne kadar hızlı gideceğini verilerin belirleyeceğini söyledi.
 ABD'de ortalama benzin fiyatları Cumartesi günü tarihinde ilk defa 5 doların üzerine çıkarak rekor kırdı.
 Avrupa Merkez Bankası üyesi ve Bundesbank Başkanı Joachim Nagel, daha yüksek faiz oranlarına doğru yolculuğun daha yeni başladığını ve ECB'nin bu yolculukta ne kadar hızlı gideceğini verilerin belirleyeceğini söyledi.
 Rusya'nın Avrupa İlişkilerinden Sorumlu Dışişleri Bakanlığı Dairesi Başkanı Oleg Tyapkin, “NATO'nun Polonya'da yoğunlaşmasını kayıtsızca izlemeyeceğiz" dedi.
 Çin'de bu yılın ilk 5 ayında hanehalkı tasarrufları 1,2 trilyon dolarlık artış kaydederek, Çin Merkez Bankası'nın 2005 yılından bu yana tuttuğu ilgili veri setinin rekoruna ulaştı.
 Çin, Kovid-19 kısıtlamalarını hafifleterek toparlanma sinyalleri vermesinin ardından Pekin ve Şanghay'da görülen yeni vakalar nedeniyle iki şehrin bazı kısımlarını kapatarak geniş çaplı test çalışmaları başlattı.
 BoJ, 500 Milyar Yen tutarında Hazine bonosu satın alacağını belirtti. USDJPY, 1998 Ekim ayından bu ayana en yüksek seviyesinde.

 

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!