Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

XU100_130522.png

Bist-Viop Günlük Bülten

YURTİÇİ
•    Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, gıda sektörü ile yapılan toplantı sonrasında KDV indirimlerine ek olarak cesur adımlar atma konusunda sektörle mutabık kaldıklarını söyledi.
•    Nureddin Nebati, sektör bazlı görüşmelerini tamamlamasının ardından yaptığı açıklamada, “Her platformda ifade ettiğimiz gibi fiyatların sebepsizce artışına müsamaha göstermeyecek, ihtiyaç halinde farklı enstrümanları etkin bir şekilde devreye alarak enflasyonla mücadelemizden asla taviz vermeyeceğiz.” dedi.
•    MSCI, 2022 Mayıs ayı için Türkiye'ye ilişkin endekslerinde de revizyona gitti. Sabancı Holding ve Türk Hava Yollarını MSCI Global Small Cap Türkiye Endeksi'nden çıkararak Global Standart Türkiye Endeksi'ne dâhil etti. Small Cap Türkiye Endeksi'nden Anadolu Sigorta, Bera Holding, Tofaş Türk Otomobil Fabrikaları ve YKB'yi de çıkaran MSCI, Endeks'e Alarko Holding, Iş Gayrimenkul Yatırım, Kızılbük Gayrimenkul, Penta Teknoloji ve Vestel Beyaz Eşya'yı dâhil etti.
•    BDDK: Kur korumalı TL mevduat ve katılma hesapları 6 Mayıs itibarıyla 819,0 milyar TL (Önceki 810,3mlr)
•    Yurt dışında yerleşik kişiler piyasa fiyatı ve kur hareketlerinden arındırılmış verilerle 6 Mayıs haftasında 243,9 milyon dolar hisse senedi satışı yaptılar.
•    Yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatı 1,41 milyar dolar artış gösterdi. Merkez Bankası tarafından açıklanan verilere göre, aynı hafta DİBS (Kesin Alım) satımları 75,8 milyon dolar, DİBS (Ters Repo) alımları 0,1 milyon dolar oldu.
•    Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın şirket mukavelesinde yapılan değişiklikle, banka nezdindeki yabancı merkez bankalarının varlıklarının haczedilemeyeceği düzenlendi.
•    Resmi Gazete'de yayımlanan kararla Türk vatandaşlığına geçiş için aranan 250 bin döviz tutarında taşınmaz alınması şartı 400 bin döviz tutarına yükseltildi.
KÜRESEL
•    Uluslararası Enerji Ajansı, Rusya'nın 2022'nin ilk dört ayında petrol gelirlerini yüzde 50 artırdığına ve bu satışların önemli bir kısmının AB'ye yapıldığına dikkat çekerken yılın ikinci yarısında planlanan yasaklarla Rusya'nın direncinin düşebileceğini kaydetti.
•    Finlandiya'nın NATO üyeliği için başvuruda bulunacağı bildirildi. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov ise Finlandiya’nın NATO’ya girmesinin Rusya için tehdit olduğunu söyledi.
•    İngiltere ekonomisi Mart ayında daraldı. GSYH Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 0,1 azaldı. Mart ayında GSYH geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6,4 büyüdü.
•    ABD'de Nisan ayında ÜFE yıllık bazda yüzde 11 aylık bazda ise yüzde 0,5 artış gösterdi.
*Bülten için haber ve ekonomik veri kaynakları: Foreks Haber, BloombergHT, Dünya, İnvesting

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!