Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

DXYH412092016.png

Güne Başlarken

Geçtiğimiz hafta darbe girişiminin olduğu Temmuz ayı verileri açıklandı. Sanayi üretiminde %7’lik ciddi bir düşüş görüldü. Cuma günü açıklanan 2.çeyrek büyüme rakamı ise %3.1 açıklandı. Verinin Nisan-Haziran aylarını kapsadığını düşündüğümüzde, Darbe girişimini içine alan 3. çeyrek rakamlarının daha düşük gelebileceğini söyleyebiliriz. Ağustos ayı imalat PMI verisinin 7 yılın en düşük seviyesine inmesi büyüme adına olumlu sinyaller vermiyor. Ekonomik faaliyetlerdeki yavaşlama devam ediyor. Yılın ikinci yarısında KDV indirimi ve teşviklerle birlikte iç talep katkılı büyüme çalışmaları devam edecek. Yıl sonu büyümenin %3 civarı bir rakam olmasını bekliyoruz.

Jeopolitik tarafta ise riskler devam ediyor. IŞİD'in kalesi konumundaki Rakka'nın geri alınması için düzenlenecek operasyona Türkiye'nin de katılacağı beklentisi kurda hareketlilik yaratıyor. Suriye operasyonu şu ana kadar bir sıkıntı yaratmasa da operasyonların kalıcı ve daha geniş bir bölgeye yayılması TL’de değer kaybını hızlandırabilir.

Bu hafta yurtiçi piyasalar tatil olduğundan kurda hacimsiz sert hareketler görebiliriz. Fed toplantısına yaklaştıkça özellikle ABD’den gelen verilere odaklanmalıyız. Bayramın son günü ABD’de ekonominin 3/2’sini oluşturan perakende satışlar açıklanacak. Cuma günü gözler, FED’in faiz artırımı için en çok dikkat ettiği göstergelerden olan enflasyonda olacak. 

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!