Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

USDTRY120821.png

Günlük Bist/Viop Bülten

Önemli Gelişmeler...

 

Sağlık Bakanlığının son verilerine göre;

1. Doz uygulanan aşı oranı: %69,19

2. Doz uygulanan aşı sayısı: %50,24

Günlük vaka sayısı: 27.356    Günlük Vefat sayısı: 128

 

Kamuda çalışan 700 bin işçinin ücretlerine yapılacak zam oranı belirlendi. Kamudaki işçilerin taban ücreti 4 bin 100 liraya yükseltildi. Ücretlere 2021-2022'nin ilk 6 ayı için yüzde 12, diğer 6 aylar için yüzde 5 artı enflasyon farkı oranında zam yapıldı.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "İlk çeyrekte yakaladığımız yüzde 7’lik büyüme yılın tamamını gayet iyi bir seviyede kapatacağımızın habercisi" dedi.

 

Güney Kore Merkez Bankası ile TCMB arasında 2,3 trilyon won'luk (17,5 milyar TL) kur swapı anlaşmasına varıldı. Swap anlaşması 3 yıl geçerli olacak, karşılıklı anlaşma ile uzatılabilecek.

 

Credit Suisse, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın Ağustos toplantısında faizi indirmesi ya da indirim için Eylül'e işaret etmesi durumunda kısa vadede dolar/TL'nin 8,80'i test edebileceğini öngördü.

 

ABD'de Temmuz ayında tüketici fiyatları bir önceki aya göre yüzde 0,5, önceki yıla göre ise yüzde 5,4 artarak piyasa beklentilere paralel olarak gerçekleşti.

 

Morgan Stanley, Fed'in ilk faiz artırımı için beklentisini erkene çekti. Kuruluş tarafından hazırlanan raporda, Fed'in ilk faiz artırımı için beklenti 2023 yılı 3. çeyreğinden 2. çeyreğine alındı.

 

Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan, bankanın varlık alımları azaltma duyurusunu Eylül'de yapması ve alımların azaltılmasına Ekim'de başlaması gerektiğini söyledi.

 

Kansas City Fed Başkanı Esther George, politika yapıcıların enflasyon beklentilerini yakından izlemeleri gerektiğini söyledi.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!