Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

XU_110222.png

Bist-Viop Günlük Bülten

40 yılın zirvesine çıkan ABD enflasyonu küresel risk iştahına darbe vurdu

Bir yandan enflasyon endişeleriyle oluşan faiz artırım baskısı diğer yandan arka arkaya büyüme beklentilerinde gelen aşağı revizyonlar para politikalarının yönü konusunda kafa karışıklığına neden olmaya devam ederken ABD’de 40 yılın zirvesine yükselen enflasyon rakamları risk iştahına bir darbe daha vurdu Veriler sonrasında; ABD 2 yıllık tahvil faizleri yüzde 1.47, 10 yıllık tahvil faizleri yüzde 2.0 seviyelerini test ederken, ABD'de endeksler sert düştü. Dün gün boyu  dar aralıkta kararsız bir seyir izleyen BIST cephesi de ABD’de açıklanan TÜFE rakamları sonrasında piyasalarda oluşan sell-off’dan kısmen etkilendi. Mevcut satış baskısının ilk etapta 10g HO (2000) puan seviyesi üzerinde karşılanmaya çalışılacağını düşünüyoruz 1965 2cil güçlü destek konumunda. 1965 aşağı geçilmediği sürece endekste 2100 seviyesinin hedef konumda kalmaya devam edecektir.

Bugün, Fed’in ABD Kongresine her yıl Şubat ayında sunduğu Para Politikası Raporunu takip edeceğiz. Yurtiçinde ise Sanayi Üretimi ve Cari İşlemler Dengesi verilerinin izleneceği günde, TCMB’den gelecek Piyasaları Katılımcıları Beklenti Anketi’nin sonuçları da izlenecek.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!