Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

xu100921.png

Günlük Bist-Viop Bülteni

Önemli Gelişmeler…

*Merkez Bankası'nın net uluslararası rezervleri geçtiğimiz haftaya göre 1 Milyar 406 Milyon Dolar artış gösterdi. Merkez Bankası verilerine göre, geçtiğimiz hafta 26 Milyar 450 Milyon Dolar olan net uluslararası rezervler; 3 Eylül ile sona eren haftada 27 Milyar 856 Milyon Dolar’a geldi. Brüt döviz rezervleri de geçen haftaya göre 91 Milyon Dolar artış gösterdi. Merkez Bankası verilerine göre, geçtiğimiz hafta 77 Milyar 956 Milyon Dolar olan rezervler; 3 Eylül ile sona eren haftada 78 Milyar 47 Milyon Dolar’a geldi. Merkez Bankası altın rezervleri ise 40 Milyar 308 Milyon Dolar’dan 41 Milyar 151 Milyon Dolar seviyesine geldi. Böylece Merkez Bankası toplam rezervleri de 118 Milyar 264 Milyon Dolar’dan 119 Milyar 198 Milyon Dolar seviyesine yükseldi.

*Altına dayalı borsa yatırım fonlarından Ağustos ayında para çıkışı yaşandı. Dünya Altın Konseyi (WGC)verilerine göre, dönem içinde fonların varlıkları; 22,4 ton azalarak 3 Bin 611 ton’a geldi. Dönem içinde fonların parasal değeri de 1,3 Milyar Dolar azaldı.

*Atlanta FED Başkanı Raphael Bostic’in: “Eylül FOMC toplantılarından varlık alımlarının azaltılması yönünde bir karar çıkmayacağını düşündüğüne” dair söylemleri önemliydi.

*Dün açıklanan ECB kararlarında ise; Pandemi döneminde devreye alınan Acil Durum Varlık Alım Programı(PEPP)’nda önceki iki çeyreğe göre azaltıma gidileceği açıklanndı. Banka ayrıca; 2021, 2022 ve 2023 enflasyon tahminlerini ve 2021 büyüme öngörüsünü yukarı yönlü revize etti.

*Türkiye’de toplam aşılamada 100 Milyon doz sınırı aşıldı.

*ABD’nin önemli verilerinden Haftalık İşsizlik Maaşı Başvuruları Pandemi dönemindeki en düşük seviyesine indi.

*Yeni günde iç tarafta İşsizlik Oranı verisi takip edilecek. Ayrıca, küresel tarafta açıklanacak olan veriler ve majör merkez bankalarının yetkililerinden gelebilecek açıklamalarla da TL varlıkları üzerinde volatil hareketler görülebilir.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!