Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

xu010921.png

Günlük Bist-Viop Bülteni

 

Önemli Gelişmeler…

  • Dış ticaret açığı GTS'ye göre Temmuz'da 4,28 milyar dolar, ÖTS'ye göre 4,22 milyar dolar oldu. Temmuz ayında genel ticaret sistemine göre ihracat %10,2, ithalat %16,8 arttı. Türkiye İstatistik Kurumu ile Ticaret Bakanlığı iş birliğiyle oluşturulan genel ticaret sistemi kapsamında üretilen geçici dış ticaret verilerine göre; ihracat 2021 yılı Temmuz ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre %10,2 artarak 16 milyar 415 milyon dolar, ithalat %16,8 artarak 20 milyar 693 milyon dolar olarak gerçekleşti.
  • Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, kredilerde büyümenin desteklediği toparlanmanın enflasyon konusunda endişeler yarattığını, ancak Türk ekonomisinin bu yıl yüzde 6,0 büyümesini beklediklerini bildirdi.
  • 2021 Temmuz döneminde bankacılık sektörünün dönem net kârı 40 milyar 189 milyon TL olarak gerçekleşti. Geçen yılın aynı döneminde net kar 38,98 milyar TL seviyesinde bulunuyordu. Böylece geçen yılın aynı dönemine göre sektörün karı yüzde 3,1 artmış oldu. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumundan yapılan açıklamaya göre,Temmuz 2021 döneminde Türk Bankacılık Sektörünün, aktif büyüklüğü 6 trilyon 712 milyar 255 milyon TL olarak gerçekleşti. Sektörün aktif toplamı 2020 yılsonuna göre 605 milyar 814 milyon TL arttı.
  • Deutsche Bank, Dolar/TL için Mayıs ayında açtığı uzun pozisyon tavsiyesini zarar kes seviyesine ulaşılmasının ardından kapattı. Kuruluş, parite için “nötr” pozisyona geçtiğini bildirdi.
  • Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Kabil havalimanının açık kalabilmesi için Türkiye ve Katar ile çalışıldığını açıkladı.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!