Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

XU100-010722.png

Bist-Viop Günlük Bülten

YURTİÇİ
•    Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Mayıs ayına ilişkin dış ticaret istatistiklerine göre dış ticaret açığı yıllık yüzde 155 artışla 10,60 milyar dolara yükselerek rekor kırdı. Yılın ilk 5 ayında dış ticaret açığı 43,21 milyar dolar oldu.
•    Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Para Politikası Kurulu toplantı özetinde uzun vadeli tahvil faizlerinin politika faizine yakınsadığına dikkat çekerek “Getiri eğrisinin para politikasının etkinliğini artıracak şekilde bütün vadelerde aşağı kaydığı izlenmektedir” denildi.
•    Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) pariteden arındırılmış veri setine göre 24 Haziran haftası itibariyle tüzel kişilerin döviz mevduatları 691 milyon dolar artış gösterdi.
•    Merkez Bankası haftalık menkul kıymet istatistiklerine göre 24 Haziran haftasında yabancı yatırımcılar 98.4 milyon dolarlık hisse senedi, 57.7 milyon dolarlık da devlet iç borçlanma senedi sattı.
•    Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (BDDK) haftalık bülteninde yer alan bilgilere göre, kur korumalı TL mevduat ve katılma hesapları 992,1 milyar TL'den 1 trilyon 18,2 milyar TL'ye çıktı.
•    Cumhurbaşkanı Erdoğan NATO Liderler Zirvesi'nin kapanış oturumuna katıldı. Erdoğan, IFEMA Kongre Merkezi'nde basın toplantısında F-16 konusunda (ABD Başkanı) "Biden elinden gelen adımları atacağını söyledi" dedi. Erdoğan F-16 konusunda Cumhuriyetçilerin desteği için bir heyeti ABD'ye göndereceklerini belirtti.
•    Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Görüşmelerde CAATSA konusu gündeme gelmedi fakat dışişleri bakanlarının kendi aralarında yaptığı görüşmelerde olumlu gelişmeler var."
•    ABD Başkanı Biden NATO Liderler Zirvesi'nin son oturumunun ardından açıklamalarda bulundu. Biden "Türkiye'ye F-16'yı satmalıyız. Ben Aralık ayından bu yana pozisyonumu da çok değiştirmedim. Kongre'nin onayına ihtiyaç var ve alacağımızı da düşünüyorum." Dedi.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!