Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

XU100-010622.png

Bist-Viop Günlük Bülten

YURTİÇİ

•    Türkiye ekonomisi 2022 yılının birinci çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,3, bir önceki çeyreğe göre yüzde 1,2 büyüdü. Ticaret Açığı ise Nisan ayında 6,11 milyar dolar oldu. •    İçişleri Bakanlığı valiliklere Kovid-19 salgınıyla ilgili "Ülkeye Giriş Tedbirleri" genelgesi gönderdi. Genelgeye göre,1 Haziran'dan itibaren tüm sınır kapılarından ülkeye girişlerde, girişten azami 72 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR test raporu veya girişten azami 48 saat içinde yapılmış negatif hızlı antijen testi zorunluluğu aranmayacak. •    Elektrikte mesken abonelerinin tarifesine yüzde 15, sanayi ve ticarethane abonelerinin tarifesine ise yüzde 25 zam yapıldı. •    Doğalgaz fiyatlarına 1 Haziran 2022 itibarıyla zam yapıldı. Konutlarda kullanılan doğalgazın birim fiyatında yüzde 30, elektrik üretimi için kullanılan doğalgazın birim fiyatında yüzde 16, elektrik üretimi dışında kullanılan doğalgazın birim fiyatında ise yüzde 10 artış yapıldı. •    ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Suriye’nin kuzeyinde Türkiye'nin olası bir yeni harekâtının bölgesel istikrarı baltalayacağı ve IŞİD’e karşı mücadelede zorlukla elde edilen kazanımları riske atacağı yönündeki endişelerini yineledi.

KÜRESEL

•    Euro Bölgesi'nde tüketici fiyatları, yıllık bazda mayıs ayında yüzde 8.1 ile beklentilerin üzerinde artarak bu ay da rekor seviyeyi gördü. •    ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, geçen yıl ABD'nin enflasyon patikasıyla ilgili yaptığı yorumlarda yanıldığını belirtti. Yellen, o dönemde enflasyon koşullarını tümüyle anlayamadığını söyledi. •    ABD Başkanı Joe Biden, enflasyon ile mücadelede üçlü planını açıkladı. Biden açıklamalarında, enflasyonla mücadele ederken Fed'e karışmayacağını, ancak ekonominin istikrarlı büyümeye geçişine rehberlik ederek, yüksek fiyatların üstesinden geleceğini söyledi. •    Rus enerji şirketi Gazprom, Hollanda’nın ardından ruble ile ödeme yapmayı reddeden Danimarka’ya da doğal gaz akışının bugünden itibaren kesileceğini duyurdu. •    Avrupa Birliği (AB) Olağanüstü Liderler Zirvesi’nden 200 milyar euroluk ek savunma yatırımı ve RePowerEU’ye 300 milyar euroluk bütçe ayrılarak enerji konusunda çözüm üretilmesine karar verildi. •    Rusya Dışişleri Bakanlığı, Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ve Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Farhan El Suud'un Riyad'da bir araya geldiklerini ve OPEC+'daki işbirliğini övdüklerini duyurdu.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!