Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

USDTRY010621.png

Günlük Bist/Viop Bülten

Büyüme Rakamları Beklentilerin Üzerinde Geldi!

 

Türkiye ekonomisi 2021 yılının ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 7 büyüdü. Çeyreklik bazda büyüme ise yüzde 1,7 olarak kaydedildi. Sektörel bazda Sanayi yüzde 11,7; hizmetler sektörü ise yüzde 5,9 büyüdü.

 

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, istihdam oluşturan, gelir dağılımını iyileştiren ve istikrara odaklanan politikaları kararlılıkla uygulayacaklarını belirterek, “İlk çeyrekteki yüzde 7’lik büyümenin yüzde 56’sı net dış talep ve yatırımlardan geldi. Bu, dengeli ve sağlıklı büyümenin göstergesi” ifadelerini kullandı.

 

Goldman Sachs, Türkiye'nin ilk çeyrek büyüme performansının beklentilerini aştığını fakat yıl sonu tahminlerine istinaden ikinci çeyrekten itibaren büyümede yavaşlama beklediklerini belirtti.

 

OECD, küresel gayri safi yurt içi hasılanın 2020 yılındaki yüzde 3,5'lik daralma ardından bu yılki büyüme tahminini yüzde 5,6'dan yüzde 5,8'e yükseltti. Örgüt, Türkiye için büyüme öngörüsünü ise; 2021 yılı için yüzde 5,9'dan yüzde 5,7'ye düşürdü.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!