Yasal Bilgilendirme

Trive Menkul DEGERLER A.S. MÜSTERI EMIRLERINI DOGRUDAN KABUL EDER VE/VEYA GERÇEKLESTIRIR. HERHANGI BIR KURULUSUN TEMSILCISI DEGILDIR.

Hisse Senedi Yatiriminin Avantajlari Nelerdir?

Trive Menkul Degerler A.S., Sermaye Piyasasi Kurulu’ndan izinli ve denetlenen bir kurumdur. Türkiye Sermaye Piyasalari Birligi, Takasbank, Merkezi Kayit Kurulusu ve Vadeli Opsiyon Borsasi A.S üyelikleri bulunmaktadir. Dolayisiyla tüm müsterilerimizin güvenligi için dayanak noktasi öncelikle denetim altinda oldugumuz T.C Basbakanlik Sermaye Piyasasi Kurulu mevzuatlaridir.

Kurumun emir gerçeklestirme politikalari; Pay Piyasalari, Türev Araçlar Piyasalari, Kaldiraçli Alim Satim ve Yurt Disi Türev Araçlar Piyasalari olarak Is Akis Prosedürlerinde ayri ayri düzenlenmistir.

Kurum, aracilik faaliyetlerini müsteriyle imzalanan çerçeve sözlesmede ve sermaye piyasasi mevzuatinda belirtilen esaslar çerçevesinde, müsteri emrini en iyi sekilde gerçeklestirme yükümlülügü ile özen ve sadakat borcu ile yürütür. Ayrica faaliyetlerin yürütülmesi sirasinda basiretli bir tacir gibi davranir; isin gerektirdigi mesleki dikkat ve özeni gösterir ve bu kapsamda gerekli önlemleri alir.

Müsteri emirlerinin alinmasinda ve isleme konulmasinda Kurum’ un “Çikar Çatismasi Politikasi” her zaman göz önünde bulundurulur.

Müsteriler, Pay Piyasalari, Türev Araçlar Piyasalari, Kaldiraçli Alim Satim ve Yurt Disi Türev Araçlar Piyasalari ile ilgili islemlerine iliskin emirlerini yazili olarak, telefonla veya elektronik ortamda veya benzeri iletisim sistemleri araçlariyla verebilirler. Alinan müsteri emirlerine iliskin tüm belge ve kayitlar, ilgili yasal mevzuat çerçevesinde kaydedilmek suretiyle belirlenen sürelerde saklanir. Saklanmasi gereken belge ve kayitlardan ihtilafli olanlar ihtilaf sonuçlanincaya kadar muhafaza edilir.

Kurum, müsteri emirlerini islem türüne bagli olarak fiyat ve zaman önceligi esas alinarak; dürüst ve tarafsiz bir sekilde Borsa Istanbul A.S.’ye göndermekle yükümlüdür. Fiyat önceligi kuralinda; daha düsük fiyatli satim emirleri, daha yüksek fiyatli satim emirlerinden; daha yüksek fiyatli alim emirleri, daha düsük fiyatli alim emirlerinden önce karsilanir. Zaman önceligi kuralinda ise; verilen emirlerde fiyat esitligi olmasi halinde, zaman açisindan daha önce girilen emirlerin önce karsilanmasidir.

Müsteri, Kurumumuza yapacagi bütün bildirimleri ve verecegi emir ve talimatlari açik ve tereddüde yer vermeyecek, sermaye piyasasi araçlarinin tüm niteliklerini gösterecek sekilde verilis sekli, içerigi ve fiyat belirleme usulleri hakkinda sermaye piyasasi mevzuati ile Borsa Istanbul A.S.’ nin Yönetmeliklerinin ilgili maddelerinde belirtilen hususlari esas alarak yapmakla yükümlüdür. Kurum, müsterinin açik olmayan ya da tereddüde yer veren emir, talimat ve bildirimlerini, söz konusu tereddüt giderilmedikçe yerine getirmekle yükümlü degildir.

Alim satim islemlerinin sonuçlarinin takibi müsteri sorumlulugundadir, emirlerin gerçeklestigine dair müsteriye telefon, faks, internet veya elektronik ortamlar araciligi ile yapilan bildirim geçerli olacaktir.

Müsteri tarafindan alim emri verilen sermaye piyasasi araçlarinin bedellerinin, hesabina en geç alim yapilacagi gün emir verilmeden önce nakit olarak yatirilmasi ve müsteri tarafindan satis emri verilen kiymetin, emir verilmeden önce müsteri hesabinda bulunmasi gerekmektedir. Sözlesme çerçevesinde gerçeklestirilen islemlerde valör tarihi, yetkili takas kurulusunun düzenlemelerine ve ilgili mevzuat hükümlerine uygun olarak belirlenir.

Müsteri, emrin geçerlilik süresini istedigi gibi belirleyebilir.Belirlenen süre içinde emrin gerçeklesmemesi halinde emir geçerliligini yitirir.Süresi belirlenmemis olan emirler seans içerisinde verilmis ise o seans için, aksi takdirde takip eden ilk seans için geçerlidir.Günlük ve/veya tek seans için verilen emirler ayrica belirtilmelidir.Müsterinin borsa disi piyasalar için verdigi emir ayni gün için geçerlidir ve gün sonunda iptal edilir.

Kurum personeli ve yönetici kadrosu bekleyen veya gerçeklesen müsteri emirlerinin gizliligine azami özeni gösterir ve söz konusu bilgileri kisisel menfaatlerine yönelik ya da kötüye kullanamazlar. Kurum, bu bilgilerin gizliliginin saglanmasi ve kötüye kullanimini engellemek için gereken tüm önlemleri almakla yükümlüdür.

Yasal mevzuat geregi çalisanlarin ve müsterilerin Kurum nezdinde gerçeklestirdigi tüm islemlerin kayitlari tam ve dogru sekilde, güvenli bir ortamda saklanmaktadir. Yasal merciler tarafindan talep edildigi durumlar hariç olmak üzere, müsteri bilgileri üçüncü kisi ve/veya kurumlarla paylasilmaz.

Gizlilik

Borsa Istanbul ya da kisaca BIST, Türkiye'de 1985 yilinda ilk olarak Istanbul Menkul Kiymetler Borsasi adiyla açilan, 2013'te Borsa Istanbul olan, sermaye piyasamizda borsalari tek çati altinda toplamak amaciyla kurulmus özel hukuki tüzel kisiligini olan bir kurumdur.

Kurum’un temel görevi;
Sermaye piyasasi araçlarinin, kambiyo ve kiymetli madenler ile kiymetli taslarin ve Sermaye Piyasasi Kurulunca uygun görülen diger sözlesmelerin, belgelerin ve kiymetlerin serbest rekabet sartlari altinda kolay ve güvenli bir sekilde, seffaf, etkin rekabetçi, dürüst ve istikrarli bir ortamda alinip satilabilmesini saglamak amaciyla hizmet yürütür.

Takasbank

Müsterilerimizin islemlerini yerine getirebilmek için zorunlu olan ve verilen hizmetlerde ihtiyaç duyulan bilgiler temin edilmekte ve saklanmaktadir.

Kurumumuz, yasal bir yükümlülük altinda bulunmadigi sürece müsteri bilgilerini herhangi bir üçüncü sahis veya kurum ile müsteri onayi olmaksizin paylasmamaktadir.

Müsterilerimiz bize kimlikleri hakkinda gerçek, güncel ve dogru bilgi vermek ile yükümlüdürler. Hileli veya sahte davranis ve tutum içinde bulunmayacaklarini, bir baska sahsin kimligine bürünmeyeceklerini veya bir baska bir sahsi taklit veya temsil etme amaci gütmeyeceklerini beyan etmek zorundadirlar.

Sirket tarafindan toplanmis olan tüm bilgiler, yalnizca müsteri hesaplarinin dogrulanmasindan sorumlu olan sirket çalisanlari ile paylasilmakta olup, bu dogrulama islemlerinin yegâne sebebi müsterinin gizliligini ve güvenligini muhafaza etmektir.

Müsterinin Trive Menkul Degerler A.S. web sitesini ne sekilde kullandigina dair bilgi toplamak amaciyla müsterinin bilgisayarina tanimlama bilgisi (cookie) yerlestirilmesi de Trive Menkul Degerler A.S.'nin bilgi toplama prosedürüne dâhildir. Bu bilgi toplama yöntemlerinin uygulanmasi müsteri güvenligini saglamak gayesi tasimaktadir.

Günlük ve aylik dönemlerde tüm yatirimci verileri sifreli olarak kasetlere kaydedilmekte, bu kasetler girisi izne tabi olan ve sistem odasi disinda tutulan kasalarda muhafaza edilmektedir.

Alinan günlük veri yedekleri 1 hafta süreyle saklanmakta ve 1 haftayi dolduran yedekler Bilgi Güvenligi Politikasi çerçevesinde imha edilmektedir.

Aylik veri yedekleri ise 5 (bes) yil süreyle muhafaza edilmekte, dönemsel olarak alinan bu yedeklerin saglikli muhafaza edilip edilmedikleri testler gerçeklestirilerek kontrol edilmektedir.

Forex Emir Iletimi

Araci Kurum, Müsteri’den elektronik ortamda gerçeklestirmek üzere herhangi bir emir aldiginda, bir "emir formu" düzenler.

Trive Menkul tarafindan telefon ile alinan Müsteri emirlerine iliskin ses kayitlarinin, faks yoluyla alinan emirlere iliskin talimatin ve gün içinde faks ile iletilen tüm emirlerin araci kuruma ulastigi tarih ve zaman bilgilerini içeren toplu dökümün, internet üzerinden alinan emirlerde tarih, zaman ve Müsteri bazinda olmak üzere emri ileten Müsterilere iliskin IP (Internet Protokol) numaralari kayitlarinin, her ne türlü olursa olsun elektronik ortamda diger sekillerde alinan emirlerde emri veren kaynagi gösterecek sekilde gerekli elektronik log kayitlarinin, emri alan araci kurumlarca tutulmasi ve elektronik ortamda tutulan verilerin gerektiginde yazili hale dönüstürülebilecek sekilde olmasi kaydiyla, kaldiraçli alim satim islemlerine iliskin tüm belge ve kayitlarin 5 yil süreyle saklanmasi zorunludur. Saklanmasi gereken belge ve kayitlardan ihtilafli olanlarin yukarida belirtilen süre ile kayitli olmaksizin ihtilaf sonuçlanincaya kadar muhafazasi zorunludur.

Müsteri gün içinde islak imzali emir ile yazili olarak veya telefonla, elektronik ortamda veya benzeri iletisim araçlariyla, dogrudan sözlü olarak emir verebilir ya da Elektronik Islem Platformu üzerinden dogrudan islem yapabilir.

Emrin yazili olarak alinmasi halinde emir formunda Müsteri’nin imzasi bulunur. Müsteri’den telefon veya benzeri iletisim araçlari ile veya sözlü olarak alinan emirler, alindiklari anda Müsteri imzasi aranmaksizin yazili hale getirilir.

Müsteri’nin verdigi emirlerde asagidaki hususlarin yer almasi gerekmektedir.

 • Isleme konu varlik,
 • Emir tipi,
 • Emrin alim ya da satim emri oldugu,
 • Emrin fiyat ve miktari,
 • Emrin alindigi tarih ve zaman,
 • Emrin gerçeklestigi tarih, zaman, fiyat ve miktar,
 • Müsteri’nin hesap numarasi,
 • Emrin gerçeklestirildigi anda Elektronik Islem Platformu’nda olusan fiyat,


Müsteri’nin Elektronik Islem Platformu üzerinden dogrudan gerçeklestirdigi islemlerin kayitlarinda yukarida belirtilen hususlar yer alir.

Telefon ile alinan Müsteri emirlerine iliskin ses kayitlari yoluyla alinan emirlere iliskin talimatlar, internet üzerinden alinan emirlerde tarih, zaman ve Müsteri bazinda olmak üzere Müsteri’ye iliskin IP numaralari kayitlari ve her ne türlü olursa olsun elektronik ortamda diger sekillerde alinan emirlerde emri veren kaynagi gösterecek sekilde alinan gerekli elektronik log kayitlari Araci Kurum tarafindan kaydedilir ve Müsteri mutabakatini içeren kayit niteliginde olup, gerektiginde delil olarak sunulabilir.

Müsteri emirlerini, Araci Kurum’a islak imzali emir ile yazili olarak, telefonla veya online iletisim saglayan diger araçlarla ya da Elektronik Islem Platformu üzerinden iletebilir.

Müsteri emirlerini Müsteri Tanima Formu’nda yazili telefon numaralarindan iletebilecegi gibi bu numaralar disindaki baska numara ve adreslerden de gönderebilir. Müsteri Tanima Formu’nda belirtilen numaralarin disindaki bir numaradan emir gönderilmesi durumunda Araci Kurum, kendi takdir yetkisine göre talimati yerine getirip getirmemekte serbest olacaktir.

Araci Kurum, Müsteri emrinin kaldiraçli alim satim islemlerinin gerçeklesecegi elektronik ortama iletilmesi hususunda gerekli özeni gösterir. Ancak Araci Kurum, kendisine atfedilemeyecek bir nedenle bu emirlerin kismen veya tamamen gerçeklestirilmemesinden sorumlu degildir.

Araci Kurum’un faks, telefon veya elektronik iletisim sistemlerinin birinde ariza meydana gelmesi durumunda, Müsteri emir ve talimatlarini çalisan diger alternatif sistemlerle veya yazili olarak iletir ve ariza nedeniyle emir ve talimatlarinin geç veya hiç gerçeklesmedigini ileri sürerek herhangi bir tazminat talep edemez.

Araci Kurum, Müsteri’lerin verecegi emri, kismen veya tamamen kabul etmeme hakkina sahip olmakla birlikte, söz konusu durumu Müsteri’lerine veya onlarin temsilcilerine emrin alindigi anda bildirmek zorundadir.

Müsteri, fiyat saglayici kuruluslar ile olan iletisimde yasanabilecek güçlükler, olagandisi piyasa kosullari veya belirli bir varlik/varlik çifti ile ilgili likidite sorunlari nedeniyle Elektronik Islem Platformu vasitasiyla sunulacak fiyat kotasyonlari ile piyasada olusan fiyat kotasyonlari arasinda farkliliklar olustugu takdirde, Araci Kurum’un bekleyen emirleri iptal edebilecegini, fiyatlarini degistirebilecegini veya Müsteri hesaplarini isleme kapatabilecegini kabul ve beyan eder.

Müsteri, Araci Kurum tarafindan belirlenen süreler içerisinde islem platformuna emir iletebilir. Müsteri, Araci Kurum’un ulusal ve/veya uluslararasi piyasalarin tatil oldugu günlerde emir kabul etmeyebilecegini, yaz saati uygulamasi ve benzeri degisiklikler nedeniyle emir iletim saatlerinde degisiklige gidebilecegini kabul eder.

Müsteri, ayrica Araci Kurum’un, Müsteri’lerin menfaatlerini korumak amaciyla, belirli varliklar/varlik çiftleri için ve/veya tercih edilen spread uygulamasi nedeniyle Emir iletim saatlerine sinirlama getirebilecegini kabul eder. Araci Kurum, emir iletim saatlerine iliskin sinirlamalari ve degisiklikleri telefon, elektronik posta veya Elektronik Islem Platformu vasitasiyla Müsteri’ye bildirmekle yükümlüdür.

Müsteri, Araci Kurum'a yapacagi bütün bildirimleri ve verecegi emir ve talimatlari açik ve tereddüde yer vermeyecek sekilde yapmakla yükümlüdür. Araci Kurum, Müsteri’nin açik olmayan ya da tereddüde yer veren emir, talimat ve bildirimlerini, söz konusu tereddüt giderilmedikçe yerine getirmekle yükümlü degildir. Araci Kurum bununla birlikte, Müsteri’nin açik olmayan emir ve talimatlarini kendi görüs ve anlayisina göre uygulamakta serbesttir.

Müsteri emirlerini asagida belirtilen emir tiplerine uygun olarak Araci Kurum’a iletir. Araci Kurum, Müsteri’nin söz konusu emir tiplerinden hiç birine uymayan emirlerini kabul etmeyebilir ya da kendi görüs ve anlayisina göre uygulayabilir. Müsteri tarafindan emrin geçerlilik süresinin belirtilmemesi halinde Emir, sinirsiz süreyle geçerli olmak üzere verilmis kabul edilir. Müsteri, Araci Kurum’un kabul etmesi sartiyla belirli bir tarihte geçerli olacak sekilde Araci Kurum’a Emir iletebilir.

 

Duyurular

Kaldiraçli alim satim islemleri sonucunda kar elde edebileceginiz gibi zarar riskiniz de bulunmaktadir. Bu nedenle islem yapmaya karar vermeden önce, karsilasabileceginiz riskleri anlamaniz ve kisitlarinizi dikkate alarak karar vermeniz gerekmektedir. Bu amaçla, Sermaye Piyasasi Kurulu’nun Seri:V, No:125 Kaldiraçli Alim Satim Islemleri ve Bu Islemleri Gerçeklestirebilecek Kurumlara Iliskin Esaslar Hakkinda Teblig’inin 9 uncu maddesinde öngörüldügü üzere Kaldiraçli Alim Satim Islemlerine Iliskin Risk Bildirim Formu’nda yer alan asagidaki hususlari anlamaniz gerekmektedir.

Trive Menkul Degerler risk uyarisi konusunda müsterilerine risk bildirim formu verecek; müsterilerinden, formun okunup anlasildigina dair yazili bir beyan alacaktir.

UYARI

Kaldiraçli alim satim islemleri sonucunda kar elde edebileceginiz gibi zarar riskiniz de bulunmaktadir. Bu nedenle islem yapmaya karar vermeden önce, karsilasabileceginiz riskleri anlamaniz ve kisitlarinizi dikkate alarak karar vermeniz gerekmektedir. Bu amaçla, Sermaye Piyasasi Kurulu’nun Seri:V, No:125 Kaldiraçli Alim Satim Islemleri ve Bu Islemleri Gerçeklestirebilecek Kurumlara Iliskin Esaslar Hakkinda Teblig’inin 9 uncu maddesinde öngörüldügü üzere Kaldiraçli Alim Satim Islemlerine Iliskin Risk Bildirim Formu’nda yer alan asagidaki hususlari anlamaniz gerekmektedir.

Trive Menkul Degerler risk uyarisi konusunda müsterilerine risk bildirim formu verecek; müsterilerinden, formun okunup anlasildigina dair yazili bir beyan alacaktir.

Duyurular

Kaldiraçli alim satim islemi hizmeti sunmak Sermaye Piyasasi Kurulu’nun iznine tabidir. Bu nedenle, islem yapmaya baslamadan önce çalismayi düsündügünüz kurulusun söz konusu islemlere iliskin yetkisinin olup olmadigini kontrol ediniz. Kaldiraçli alim satim islemi yapmaya yetkili olan kuruluslari www.spk.gov.tr veya www.tspb.org.tr internet sitelerinden ögrenebilirsiniz. Forex piyasasinda kaldiraç sistemi bulunur. Kaldiraç sisteminde, islem yapmaya baslamadan önce belirlenmis (belirli kaldiraç oranlari) ile islemler yapilir. Kaldiraç orani, islem yapmak için yatirilan teminat tutari karsiliginda alinabilecek pozisyon tutaridir. Türkiye’de 1:10’e kadar olan kaldiraç oranlari kullanilabilmektedir.

Trive Menkul’de 1:10 oranini geçmemek sartiyla, araci kurum ve müsteri arasinda serbestçe belirlenebilecek olan kaldiraç oranlariyla islem yapilabilmektedir. Kaldiraçli alim satim piyasasinda islem yaparken, varlik hesaplarinda belirli oranda teminat bulundurulmasi gerekir. Bu teminat oranlari belirli bir %’ lik oranin altina düstügü zaman, online platform araciligiyla teminat tamamlama çagrisi yapilir. Müsteri teminatinin belirtilen seviyenin (%20) altinda olmasi durumunda müsteri pozisyonlarinin tamamen ya da bir kismi kapatilir. Sistemde otomatik pozisyon kapatma mevcuttur ve sözlesmelerde yer almaktadir.

Anlik olarak fiyatlardaki degisimleri dikkate alarak müsteri bazinda olusan riskleri kontrol edebilecek, gerekli teminatlari hesaplayabilecek, ortaya çikan risklere karsi müsterilerin uyarilmasini saglayacak gerekli bilgi islem altyapisi mevcuttur. Tüm hesaplamalar gerçek zamanli olarak yapilir. Müsterilerin teminatlari, alacak ve borçlari, açik pozisyonlari ve kar zarar durumlari anlik olarak takip edilip, gerekli risk kontrolleri yapilmaktadir. Kaldiraçli alim satim islemlerinde bilgi islem altyapisinin kapasite ve güvenlik takibi gerçek zamanli olarak yapilmakta; ayrica günlük operasyonel süreçlerin bir parçasi olarak, risk yönetimi ile log yönetimi de bagimsiz olarak incelenmektedir.

Bir veya birden fazla döviz piyasasinda Kurum’un alim-satim islemlerine engel olacagini düsündügü hareket, eylem veya olaylar (elektrik kesintisi, elektronik ve haberlesme araçlarinin çalismamasi, grev, isyan veya iç savasin da dahil oldugu ancak bunlarla sinirli olmayan olaylar), herhangi bir piyasanin askiya alinmasi veya kapatilmasi, veya kurumun verdigi fiyati etkileyen sartlarin ortadan kalkmasi veya bu sartlarla ilgili bir sorun olusmasi veya bu tür bir piyasada/durumda islemler için limit dayatilmasi veya alisilmadik sartlarin olusmasi; ya da herhangi bir döviz kurunda ve/veya ilgili piyasada asiri hareketlilik yasanmasi gibi durumlar yakindan takip edilerek islemler durdurulur. Trive Menkul’un, müsterilerine, yatirdiklari teminat tutarlarindan daha fazla bir kayba ugramalarina neden olacak sekilde islem yaptirmayacagini, Trive Menkul’un ortak, yönetici, ihtisas personeli ile müfettis ve Türk Ticaret Kanunu uyarinca atanan denetçilerinin isleri dolayisiyla yetkili kurulus ve müsterileri hakkinda ögrendikleri bilgilere iliskin olarak sir saklama yükümlülügüne riayet edecegini, kabul ve beyan etmektedir.

Islem Platformu için Gereken Minimum Sistem Gereklilikleri:

 • Windows 2000 / XP / Vista
 • 2 .0 GHz veya daha hizli CPU
 • 512 MB RAM (1GB önerilir)
 • Ekran çözünürlügü 1024x768 veya daha yüksek
 • Modem/baglanti hizi 36.6 Kbps veya daha hizli
 • Internet Explorer sürüm 7.0 / Mozilla FireFox 2.0 veya daha yeni sürümler


Sitemizin kullanimi ile ilgili olarak müsterilerimiz tarafindan dikkat edilmesi gereken hususlar;
 • Bilgisayarlarinizda düzenli olarak virüs tarayicisi bir program kullanilmasi ihmal edilmemelidir.
 • Sirketimizin internet sitesine giris yaptiginizda baglanti adresinizin solunda kilit isareti olmasina ve/veya baglanti adresinizin basinda “https” ibaresinin bulunmasina dikkat edilmelidir.
 • Güvenliginden emin olmadiginiz halka açik alanlarda (internet cafe vb.) veya interneti paylasimli ortak alanlarda Trive Menkul’in altindaki programlar ve platformlari kullanirken dikkat edilmesi ve sifrenizi yazarak girdiginiz güvenli müsterialanlarina ise giris yapilmamaya dikkat edilmelidir.
 • Trive Menkul sistemi altyapisinda bulunan herhangi bir program veya platformlara giris sifrenizi üçüncü kisilerle paylasmayiniz ve güvenliginden emin olmadiginiz kisilere ait bilgisayarlarda programlara ve platformlara giris yapmamaya dikkat edilmelidir.
 • Trive Menkul çalisanlari hiçbir zaman sizden sifrenizi söylemenizi istemeyeceklerdir. Sifreniz size özel olarak tahsis edilmis olup hiçbir sekilde paylasilmamasina ve belirli araliklarla degistirilmesine dikkat edilmelidir.


Müsterilere Trive Menkul Degerler tarafindan sunulan elektronik islem platformu, risk ölçüm mekanizmasina sahiptir. Anlik olarak fiyatlardaki degisimleri dikkate alarak müsteri bazinda olusan riskleri kontrol edebilecek, gerekli teminatlari hesaplayabilecek, ortaya çikan risklere karsi müsterilerin uyarilmasini saglayacak gerekli bilgi islem altyapisi mevcuttur. Tüm hesaplamalar gerçek zamanli olarak yapilir. Müsterilerin teminatlari, alacak ve borçlari, açik pozisyonlari ve kar zarar durumlari anlik olarak takip edilip, gerekli risk kontrolleri yapilmaktadir.

Kaldiraçli alim satim islemlerinde bilgi islem altyapisinin kapasite ve güvenlik takibi gerçek zamanli olarak yapilmakta; ayrica günlük operasyonel süreçlerin bir parçasi olarak, risk yönetimi ile log yönetimi de bagimsiz olarak incelenmektedir.

Trive Menkul Degerler, gerçek zamanli ve veri kopyalama destekli bir yedekleme sitesinde iki adet veri merkezine sahiptir. Eger bir telekomünikasyon, network, islem platform sorunu ortaya çikarsa, trafik otomatik olarak alternatif veri merkezine yönlendirilmektedir. Bu yedeklemenin yani sira verileri kurtarmak için günlük çevrimdisi yedekleme de yapilmaktadir. Birden fazla firewall ve izinsiz giris engelleme sistemleri ile sistem ve veri bölümleme, idari oturum, kontrol ve kayit uygulamalari gerçeklestirilerek, elektronik islem platformunun, müsteri rizasi olmaksizin üçüncü kisilerce kullanimi engellenmektedir. Ayrica elektronik islem platformu ile müsteri arasindaki veri iletisiminin yetkisiz kisilerce dinlenme veya kesilmesi ya da veri degisimlerinin engellenmesi için gerekli bilgi güvenligini saglayan teknolojik donanim ve denetim mevcuttur.

Ayrica, Trive Menkul Degerler’in bilgi islem altyapisinda, olusabilecek risklere karsi güvenlik tedbirleri için; güvenlik duvari kullanilmaktadir. Ilgili sunucular güvenlik duvarinda ayri bir DMZ bölgesinde bulunmaktadir. Güvenlik duvari üzerindeki yetkiler dahilinde erisimler düzenlenmektedir.

Sistem odalarindaki tüm cihazlar paralel çalisan yedekli UPS sistemleri ile beslenmektedir. Sistem odasini ve binayi besleyen jeneratör cihazi kullanilmaktadir. Elektrik kesintisine karsi sistemleri beslemektedir. Sistem odasinda algilama, izleme ve denetleme çözümleri bulunmaktadir. Kullanilan kartli giris sistemi ile sistem odasina sadece yetkisi olan personeller giris yapabilmektedir. Sistem odalari giris çikis loglari aylik olarak incelenmekte ve denetim birimlerine raporlanmaktadir. Isi-nem-duman-su algilama ve uyari sistemi kullanilmaktadir. Tanimli olarak esik degerleri asildiginda isletim sürecinde tanimli olarak görevlilere uyari mesajlari e-posta olarak gönderilmektedir.

Trive Menkul Degerler vardiya ekibi tarafindan 7/24 takip edilmektedir. Ayrica Sun Plaza binasi güvenlik ekibi tarafindan da 7/24 takip edilmektedir. Olusabilecek risklere karsi müsteri ile alternatif iletisim araci olarak telefon kullanilacaktir. Müsteriler her türlü teknik destek veya olasi sorunlar için 5/24 Trive Menkul Degerler A.S. iletisim numaralarindan ya da 0(212) 3450062 no'lu Kaldiraçli Islemler Çagri Merkezi numarasindan iletisim imkanina sahip olacaklardir.

 

ALINAN KISISEL VERILERIN SAKLAMA VE KULLANIM KOSULLARI

Müsteriye ait tüm bilgiler yalnizca yetkili kisilerin erisim imkani oldugu güvenli veri tabaninda saklanmaktadir. Müsteri hesap sifreleri, müsterinin cep telefonuna gönderilmekte ve güvenlik amaçli olmak üzere müsteri tarafindan degistirilmesi istenmektedir.

Her sifre tek bir müsteri için geçerlidir ve her müsteri kendi sifre ve kullanici numaralariyla yalnizca kendi hesabina erisim saglayabilir. Müsterilerden telefonla alinacak emirler için, anne kizlik soyadi girisi yapilmasi istenecektir. Tüm müsteri sözlesmeleri ve belgeler yalnizca erisim yetkisi olan kurum çalisanlari tarafindan güvenli ortamlarda saklanir.

SIRKET GÜVENLIGI

 • Trive Menkul Degerler A.S. Sermaye Piyasasi Kurulu’ndan izinli bir kurumdur.
 • TSPB, TAKASBANK, MKK, VOB A.S. üyelikleri bulunmaktadir.
 • T.C BASBAKANLIK Sermaye Piyasasi Kurulu denetimi altindadir.
 • Sermaye Piyasasi mevzuatlari çerçevesinde çalismaktadir.
 • Trive Menkul Degerler A.S'de MASAK Uyum Politikalari uygulanmaktadir.
 • Müsterilere ait tüm varliklar ve teminatlar TAKASBANK nezdinde ve güvencesinde bulunmaktadir.
 • Tüm müsteri sözlesmeleri ve belgeler yalnizca erisim yetkisi olan kurum çalisanlari tarafindan güvenli ortamlarda saklanir.

 

Duyuru

Bilindigi üzere , 6362 sayili Sermaye Piyasasi Kanunu (Kanun)'nun yürürlüge girmesi sonrasinda Istanbul Menkul Kiymetler Borsasi ve Istanbul Altin Borsasi, Borsa Istanbul A.S. tüzel kisiligi altinda birlesmislerdir. Öte yandan 05/08/2013 tarihinden itibaren Vadeli Islem ve Opsiyon Borsasi A.S. (VOBAS) islemleri de Borsamiz Vadeli Islemler ve Opsiyon Piyasasinda (VIOP) gerçeklestirilmektedir. (Tarih:30/10/2013)

Yasal Duyurular

Trive Menkul Degerler A.S, yaziyla teyit edilmemis olan faks, elektronik ortamdaki iletisim sistemleri (internet, vb.), sözlü (yüz yüze), telefon veya baskaca iletisim veya ulastirma veya tasima araçlariyla yapilan bildirimleri veya verilen alim satim emri, virman, havale ve diger talimatlari yerine getirmeye yetkilidir. Trive Menkul, telefonla alinan emirlerde konusmalari uygun cihazlarla kaydeder ve telefonla emir alinmasinda Sermaye Piyasasi Kurallari hükümlerine uyulur. Trive Menkul, Elektronik Islem Platformu vasitasiyla verilen bir emri uygulamadan önce, bu emrin yazili olarak teyit edilmesini isteme hakkina sahiptir. Ancak Trive Menkul, bu yetkisini kullanmakla yükümlü degildir.

Trive Menkul tarafindan telefon ile alinan müsteri emirlerine iliskin ses kayitlarinin, faks yoluyla alinan emirlere iliskin talimatin ve gün içinde faks ile iletilen tüm emirlerin araci kuruma ulastigi tarih ve zaman bilgilerini içeren toplu dökümün, internet üzerinden alinan emirlerde tarih, zaman ve müsteri bazinda olmak üzere emri ileten müsterilere iliskin IP (Internet Protokol) numaralari kayitlarinin, her ne türlü olursa olsun elektronik ortamda diger sekillerde alinan emirlerde emri veren kaynagi gösterecek sekilde gerekli elektronik log kayitlarinin, emri alan araci kurumlarca tutulmasi ve elektronik ortamda tutulan verilerin gerektiginde yazili hale dönüstürülebilecek sekilde olmasi kaydiyla, kaldiraçli alim satim islemlerine iliskin tüm belge ve kayitlarin 5 yil süreyle saklanmasi zorunludur. Saklanmasi gereken belge ve kayitlardan ihtilafli olanlarin yukarida belirtilen süre ile kayitli olmaksizin ihtilaf sonuçlanincaya kadar muhafazasi zorunludur. Müsteri, Trive Menkul tarafindan belirlenen süreler içerisinde Elektronik Islem Platformu’na emir iletebilir. Müsteri, Trive Menkul’ün diger ülke piyasalarindaki ya da kullanilan elektronik islem platformlarinin yerel saat ve/veya mutabakat veya diger nedenlerle; ayrica, ulusal ve/veya uluslararasi piyasalarin tatil oldugu günlerde emir kabul etmeyebilecegini, yaz saati uygulamasi ve benzeri degisiklikler nedeniyle emir iletim saatlerinde degisiklige gidebilecegini kabul eder.

Trive Menkul müsteri emrinin iletilmesi hususunda gerekli özeni gösterir. Ancak, Trive Menkul durumu müsteriye hemen bildirmek suretiyle emirlerini kismen veya tamamen kabul etmeyebilir. Müsterinin bu sözlesme uyarinca yatirmasi gereken teminatlari süresi içinde yatirmamasi durumunda Trive Menkul, müsterinin riskinin artmasina yol açacak sekilde pozisyon almaya yönelik yeni emirlerini kabul etmez. Trive Menkul tarafindan müsteri emirlerinin kabul edilmemesi karari alinmasi ve bu kararin tebellügünden sonra müsterinin pozisyonunu veya riskini azaltacak emirler disindaki emirlerini kabul etmez.

Trive Menkul Degerler A.S. tarafindan elektronik ortamda tutulacak kayitlarda, hesaplarda gerçeklesen tüm alim satim islemlerine, tüm varlik giris çikis ve transferlerine, kapanan pozisyonlarda olusan kesin kar ve zarar tutarlarina, açik pozisyonlara iliskin olarak potansiyel kar ve zarar tutarlarina, hesaplara tahakkuk ettirilen her türlü ücret, komisyon ve vergi tutarlarina, hesaplarin teminat durumlarina iliskin bilgiler mevcut olacaktir. Trive Menkul Degerler A.S. müsteri emirlerinin tümünü alinis zamanina göre siralanmasina imkan verecek nitelikte saklayacaktir. Müsteriler, elektronik islem platformu üzerinden bu bilgilere erisim ve takip imkanina sahip olacaklardir.

Ayrica Trive Menkul Degerler A.S. müsterilerine, kaldiraçli alim satim islemlerine iliskin olarak, aylik ve günlük bildirimlerde bulunacaktir. Her islemin yapildigi günü izleyen is günü içerisinde, bir önceki gün içinde alinan tüm pozisyonlara iliskin bilgileri içerecek sekilde, müsterilere günlük bildirimlerde bulunacaktir. Günlük bildirimlerde, bildirimin yapilma sekli, müsteri ile Trive Menkul Degerler A.S. arasinda belirlenecektir. Aylik bildirimlerinde; ilgili dönem içerisinde, alinan tüm pozisyonlara iliskin olarak, tarih, zaman, fiyat ve miktar bilgilerine, kapatilan pozisyonlara iliskin olarak, kesin kar ve zarar tutarlarina, açik pozisyonlara iliskin potansiyel kar ve zarar tutarlarina, Trive Menkul Degerler A.S. nezdinde tutulan nakit, menkul kiymet ve diger varliklara iliskin tüm hareketlere, hesaba tahakkuk ettirilen her türlü komisyon, ücret ve vergilere ve teminat durumlarina iliskin bilgileri açik ve anlasilir bir biçimde yer verecektir.