Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

DAX30080220166.png

Piyasalar Öne Çıkanlar

Piyasalarda Çin’in yeni yıl tatiline girişi ile birlikte sakin bir hava vardı ancak günün ilerleyen saatlerinde bu hava tersine döndü. Günün öne çıkan gelişmesi ise, Altın fiyatlarındaki yükseliş olarak kayda geçebilir. Sabah saatlerinde 1175 seviyelerinde olan fiyatlamalar, FED’in Mart ayında yeni bir faiz adımı atamayacağına ve Çarşamba ve Perşembe günlerinde sunum yapacak Başkan Yellen’ın güvercin tavrını koruyacağına dair görüşlerle yükseldi. Bu görüntüde daha güvenli varlıklar olan ABD tahvilleri ve Altına yönelim gün be gün artıyor. ABD 10 yıllıklarının getirileri ise, yüzde 1.8’in de altına gerilediğini gördük. Yıl başından beri kayıp yüzde 23 seviyelerinde.

Avrupa endekslerinde sert satışlar hakimdi

Avrupa endekslerinin ise, güne sakin seyirle başladığını ancak küresel ekonomide yaşanan durgunluklar ve petrol fiyatlarındaki düşüşlerin etkisiyle yönünü negatife çevirdiğini gördük. Stoxx 600 endeksi bankacılık ve enerji sektöründeki sert satışların ardından yüzde 2.1 geriledi. Aynı şekilde DAX 30 endeksi de güne negatif olarak devam etti. Kayıplar yüzde 3’e yakın. BP’nin düşen kar marjı oldukça önemli bir gündem oluşturdu. Düşen petrol fiyatlarının ardından son 20 yılın en düşük performansını sergilediği görülüyor. Karlılık yüzde 9’a yakın düştü. Aynı şekilde FTSE’de kayıplarını genişletti. Sterlin’in de kayıplara uyduğunu gördük. S&P ve DOW’da geçen haftanın son işlem günündeki olumlu işsizlik oranı ve ücretler verisine karşı Dünya endekslerindeki kayıplara uydu. 

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!