Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

BİST03092015.png

Bugün Ne Oldu?

Avrupa’da ÜFE beklentiler dahilinde
Hafta başlangıcından itibaren Avrupa görünümüne dair birçok veriyi takip ettik. Bunların en önemlisi TÜFE’ydi enflasyonda beklentilerin üzerinde artış görülürken dün açıklanan işiszlik oranlarındaki düşüş dikkatleri çekti. Son 3 dönemdir değişim yaşanmayan veride yaşanan düşüşün ardından gözler üretici fiyat endeksine çevrilmişti. Avrupa’da bugün açıklanan Temmuz ayı ÜFE rakamları beklentiyi karşıladı. Negatif yönlü seyir sürsede Avrupa’da kıpırdanmanın olduğunu söyleyebiliriz. Aylık bazda yüzde 0.1 düşen ÜFE yıllık bazda ise yüzde 2.1 azalışını korudu.
ABD ADP özel sektör istihdamı beklentiyi karşılayamadı
Haftanın başlangıcından itibaren ABD gündeminde önemli yere sahip olan tarım dışı istihdam verisinin öncüsü olarak kabul edilen ADP özel sektör istihdam verisi açıklandı. 190 bin kişi olarak açıklanan veride beklentilerin altında kalındı. Veride beklentilerin altındaki seyir ile birlikte önceki dönem verisinin revize edilmesi dikkatleri çekti. Geçtiğimiz dönem 185 bin kişi olarak açıklanan veride 177 bin kişiye yapılan revizeyle birlikte dikkatler Cuma günü açıklanacak olan tarım dışı istihdam verisine çevrildi. FOMC toplantısı öncesi en önemli verilerden biri olan tarım dışı istihdamda beklentiler verinin 220 bin kişi olarak açıklanması yönünde. Geçtiğimiz dönem 215 bin kişi olarak açıklanan veride 200 binin üzerinde seyrin korunması piyasalarda olumlu bir etki yaratabilir. Aynı zamanda ortalama saatlik kazançlarında açıklanacağı günde yüzde 0.2’lik artış beklentisinin karşılanması Eylül ayı toplantısı için FED’in elini kuvvetlendirebilir.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!