Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

EURUSD-090922.png

Günlük Forex Bülteni

 Dün gerçekleşen Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantısında tüm faiz oranlarında 75 baz puan artış yapılmasına karar verildi. Yayınlanan karar metninde; enflasyonun uzun bir süre boyunca hedefin üzerinde kalmasının muhtemel olduğu ve enflasyon yakın vadede daha da yükselebileceği vurgulandı. Bununla birlikte yüksek enerji fiyatlarının satın alma gücünü düşürdüğü de belirtildi.
 Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde faiz kararının açıklanmasından sonra yaptığı konuşmada, para biriminin enflasyon üzerinde etkisi olduğunu belirtti ancak ECB'nin bir döviz kuru hedeflemediğinin altını çizdi. ECB başkanının ekonomiye dair beklentilerin olumlu olmadığını söylemesinin ardından EUR/USD düşüş trendinden gerilemeye başladı. Lagarde 2023'de resesyon görünüyor ama baz senaryomuz değil açıklamasında bulundu.
 FED Başkanı Jerome Powell dün yaptığı konuşmada, enflasyon kontrol altına alınana kadar faiz oranlarının yüksek kalacağını belirtti. Powell, enflasyon ne kadar uzun süre hedefin üzerinde kalırsa, halkın daha yüksek enflasyonu norm olarak görme riski o kadar büyük dedi.
 İşsizlik maaşı için yeni başvuruda bulunan Amerikalıların sayısı geçen hafta üç ayın en düşük seviyesine geriledi. Çalışma Bakanlığı Perşembe günü yaptığı açıklamada, devlet işsizlik maaşı başvurularının 3 Eylül'de sona eren haftada mevsimsellikten arındırılmış rakamlara göre 6.000 kişilik düşüşle 222.000'e gerilediğini açıkladı.
 Hazine Bakanı Yellen, Beyaz Saray politikalarının ABD ekonomisini kurtardığını söyledi.
 İngiltere Başbakanı Liz Truss, İngiliz vatandaşlarını yükselen enerji fiyatlarından korumak için yaklaşık 150 milyar sterlinlik bir paket açıkladı. Truss, "Birleşik Krallık'ın bir daha asla bu durumda olmamasını için olağanüstü önlemler gerekiyor" dedi. Finansal piyasalar, böylesine büyük bir teşvikin ardından İngiltere Merkez Bankası'nın hareketlerini yakından izleyecek.
 Kraliçe 2. Elizabeth'in 96 yaşında vefat etti.
 Avustralya Merkez Bankası Başkanı Philip Lowe, yüksek enflasyonun önlemek için RBA'nın gerekeni yapmaya kararlı olduğunu söyledi. Bununla beraber başkan Lowe, faiz artışlarının hızının yakında yavaşlayabileceğine dair ipuçları verdi.
 Japonya'da gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) artış oranı ikinci çeyrekte %3,5 olarak açıklandı. Perşembe günü yayınlanan nihai veriler, ilk açıklanan %2,2 büyüme ön tahmininden yüksek geldi. Dünyanın en büyük üçüncü ekonomisi, 1Ç22'de %0,2 ve 4Ç21'de %3,90'lık bir büyümenin ardından, ekonomisinin art arda üçüncü çeyrekte gelişme kaydetti.
 Japonya Merkez Bankası ve Maliye Bakanlığı arasında yapılan toplantı sonrasında, Japonya’nın döviz piyasasında harekete geçmeye hazır olduğunu ve son yen hareketlerinde görülen aşırı oynaklığı ele almak için harekete geçilebileceği vurgulandı.
 Honda yaptığı açıklamada, tedarik zincirleriyle ilgili sorunlar nedeniyle Japonya'daki iki otomobil fabrikasının üretimini Eylül ayının sonuna kadar azaltacağını açıkladı.
 Çin Ulusal Sağlık Komisyonu, ülkedeki COVID-19 durumunun ciddi ve karmaşık olduğunu söyledi.
 Çin'de yıllık enflasyon oranı Ağustos ayında %2,5 olarak gerçekleşti. Verilere göre, artış esas olarak domuz eti ve sebzeler de dahil olmak üzere gıda fiyatlarındaki ani artışlardan kaynaklandı.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!