Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

DX090921.png

Günlük Forex Bülteni

Önemli Gelişmeler…

*İç tarafta, TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası ekonomi toplantısında dün yaptığı konuşmasında: Küresel ekonomide genele yayılan toparlanmanın ihracat ve bu bağlamda cari işlemler dengesi üzerinde olumlu etkisinin olduğunu, yine; Turizm gelirleri üzerinden sağlanan katkı ile de senenin kalanında cari dengenin fazla vermeye başlayabileceğini ve bunun da kura istikrar kazandırabileceğini söyledi. Enflasyondaki yükselişleri geçici olarak gördüklerini ve son çeyrekten itibaren de düşüşe geçeceğini düşündüklerini de vurgulayan Kavcıoğlu: Çekirdek enflasyonun manşet enflasyonun altında kalacağını ve özellikle salgının getirdiği olağanüstü koşulların çekirdek enflasyon göstergelerinin önemini artırdığını belirtti.

*Küresel tarafta güne, Japonya’dan gelen kritik veriler ile başladık. Açıklanan 2.Çeyrek büyüme rakamlarında; hem çeyreklik, hem de senelik bazda yukarı yönlü revizeler görülmesi risk iştahına kısmen olumlu yansırken, ilerleyen saatlerde; ülkedeki Covid-19 kaynaklı OHAL uygulamasının süresinin uzatılmasına yönelik gelen haber akışları tedirginliğe neden oldu. ABD’de açıklanan; Yeni İş İmkanları ve Personel Değişim Oranı(JOLTS) verisinde, 10 Milyon 934 Binlik yeni bir rekor seviye görüldü.

* Kanada Merkez Bankası’nın aç.ıkladığı Para Politikası kararlarında: faiz oranı ve parasal tabanın sabit bırakılması kararı çıktı.

*Uluslararası yatırım bankalarından Morgan Stanley’den gelen açıklamada; ABD borsaları için sene sonundan önce yüzde 10-15 düzeyinde geri çekilme olabileceği uyarısında bulunuldu.

*ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, akşamüzeri yaptığı açıklamada: Borç tavanının kaldırılmaması durumunda ABD ekonomisinde borçlanma maliyetlerinin artması ve kredi notlarının düşürülmesi gibi risklerin ortaya çıkabileceğini ve bunun küresel ekonomiyi de olumsuz yönde etkileyebileceğine dem vurarak Kongre’yi duyarlı olmaya çağırdı.

*Akşam saatlerinde yapılan ABD’nin 10 yıllık tahvil ihalesi’nde geçen ayki gerçekleşmeye yakın bölgeden faiz oranı gerçekleşti

*12 FED Bölgesi’nin ekonomik sağlığını ölçen Bej Kitap’ta ise: Delta varyantının ekonomi üzerinde olumsuz etkilerine değinilirken, FED bölgelerinin yarısında enflasyonun güçlü hissedildiği de vurgulandı.

ECB Kararları ve ABD Ekonomik Verileri nemli Olacak!

*Yeni günün ekonomik takviminde şuana kadar; Çin’den gelen enflasyon datalarını takip ettik. TÜFE rakamları beklentinin altında gelirken, senelik ÜFE rakamının yüzde 9,0’dan yüzde 9,5’e yükselmesi dikkat çekti. Günün devamında ise, ABD’de açıklanacak olan; Haftalık İşsizlik Maaşı Başvuruları ve Üretici Fiyat Endeksi(ÜFE) rakamları kritik olacak.

*Haber akışları tarafında da; küresel çapta yeni tip Coronavirüs(Covid-19) Pandemisi başta olmak üzere(ki akşsam saatlerinde; ABD Başkanı Biden’ın, Covid-19’dan kurtulma planını açıklaması bekleniyor) önemli  konulara dair gelişmeleri izleyeceğimiz günde, Avrupa Merkez Bankası(ECB)’nın açıklayacağı politika kararları ve bu bağlamda ECB Başkanı Lagarde’ın düzenleyeceği basın toplantısı ile de piyasalarda oynaklıklar görebiliriz.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!