Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

DX090821.png

Günlük Forex Bülteni

ABD İş İstatistikleri Oldukça İyi Geldi; Dolar Varlıkları Güçlendi!

Geçtiğimiz Cuma günü, küresel piyasalar açısından hayli kritik olan ABD İş İstatistikleri beklentilerden iyi geldi. Çarşamba günü, ADP’nin açıkladığı Özel Sektör İstihdam Raporu’ndaki hayâl kırıklığı sonrasında; beklentileri karşılamasına şüphe ile yaklaşılan Tarım Dışı İstihdam Değişimi verisi, 870 Bin’lik beklentiye karşın; 943 Bin seviyesinde istihdam artışına işaret ederken, geçen ayın(Haziran datası) 850 Bin olarak duyurulan rakamı da 938 Bin seviyesine revize edildi. İş Gücüne Katılım Oranı’nın 61.6 seviyesinden 61.7 seviyesine yükselmesine karşın, İşsizlik Oranı yüzde 5.9’dan yüzde 5.4 seviyesine hızlıca gerileyerek; Pandemi dönemindeki en düşük seviyesini gördü. Enflasyon görünümü açısından takip ettiğimiz Ortalama Saatlik Kazançlar verisinde de; aylık bazda yüzde 0.4 ile yüzde 0.3’lük öngörünün üzerinde gerçekleşme görülürken, geçen ayın datasının da yüzde 0.3’den yüzde 0.4’e revize edilmesi ve baz etkisiyle; senelik gerçekleşme yüzde 3.7’den 4.0’e tırmandı. Oldukça İyi gelen bu veriler sonrasında; FED’in sıkılaşabileceğine dair artan beklentiler ile birlikte, ABD tahvil faizleri hızla yükseliş gösterdi ve ABD Doları’nda da sert değer kazançları görüldü. Buna rağmen; borsalar tarafında bozulma olmaması ise dikkat çekiciydi.

TCMB Beklenti Anketi’nde; Yıl Sonu TÜFE Tahmini Yükselmeye Devam Etti!

Cuma günü, iç tarafta TCMB tarafından açıklanan Piyasa Katılımcıları Anketi’nde ise; yıl sonu manşet enflasyon(senelik TÜFE) rahmini yüzde 15.64’den yüzde 16.30’a, yıl sonu kur tahmini 8.99’dan 8.94’e revize edildi. 2021 GSYİH Değişimi(Büyüme) tahmini için ise; yüzde 5.8’den yüzde 6.0 oranına revize geldi.

Çin’den Gelen Haberler Piyasaları Tedirgin Ediyor!

Çin tarafının zaman zaman yeni regülasyonları devreye alması ve bazı şirketleri bu kapsamda baskı altına alması da küresel ekonomiye dolaylı etkileri açısından yine takibimizdeydi. Cuma günü gelen haberlerde; Ülkenin, Piyasa Düzenleyicisi Kurumu’nun; gıda dağıtım devi Meituan’a, hakim Pazar konumunu tüccarların ve rakiplerin zararına olacak şekilde kötüye kullanmaktan 1 Milyar Dolar para cezası verdiği belirtildi.

Öte yandan, bir süredir risk unsuru olarak takip ettiğimiz; Çin’in devasa boç yüküne sahip emlak şirketi Evergrande ve bağlı ortaklıkları Hengda Real Estate’in, kredi notlarının uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard And Poor’s tarafından indirilmesi ise bir miktar tedirginliğe neden oldu. Bilindiği gibi geçen haftada da; bir diğer uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Evergrande’nin kredi notunu indirmişti.

Yeni Günün Küresel Ekonomik Takviminde; ABD’nin JOLTS Verisi Takip Edilecek!

Yeni işlem gününün ekonomik takviminde, önemli veriler olarak şuana kadar; Çin’den gelen enflasyon rakamlarını takip ettik. Ülkenin enflasyon rakamları kısmen artış gösterirken, daha da önemlisi ise; ülkeye dair büyüme öngörülerinin aşağı yönlü revize edilmesi oldu. Günün devamında, ekonomik takvimde; Almanya’nın Ticaret Dengesi ve ABD’nin Yeni İş İmkanları ve Personel Değişim Oranı dataları takibimizde olacak.

Ayrıca, rutin olarak takip ettiğimiz; Covid-19 Pandemisi, ABD-Çin ilişkileri, Çin Regülasyonları ve ABD alt yapı paketi gibi konulara dair gelebilecek haber akışları ile majör merkez bankalarının yetkililerinin yapacakları açıklamalar ve Tahvil Piyasalarındaki fiyatlamalar da yine önemli olacak.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!