Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

DX090621.png

Günlük Forex Bülteni

Küresel Çapta Volatilite Oldukça Azaldı!

Küresel tarafta dünkü işlem gününün ekonomik takviminde; Asya seansında Japonya’da açıklanan 1.Çeyrek GSYİH Değişimi revize verileri, ilk hesaplanan daralma rakamlarına nazaran görece iyimserlik içermekteydi. İlerleyen saalerde; Euro Bölgesi’nin de 1.Çeyrek revize GSYİH Değişimi verileri açıklanırken, benzer şekilde bu verilerde de görece iyimser düzeltmeler yapıldı. Almanya’nın Sanayi Üretimi ile yine Almanya ve Euro Bölgesi’nin ZEW Ekonomik Hissiyatı verileri ise; öngörülerden kötü gerçekleşmeler gösterdi. ABD’de açıklanan Dış Ticaret Dengesi; beklentilerin kısmen altında bir Dış Ticaret Açığı rakamına işaret ederken, ülkenin Yeni İş İmkanları ve Personel Değişim Oranı(JOLTS) verisi de 9 Milyon 286 Bin ile rekor tazeledi. Haber akışları cephesinde; Avrupa Birliği’nin, Koronavirüs Kurtarma Fonu’nu finanse edecek ilk tahvil satışını yapmak için 11 piyasa yapıcı bankaya teklif talebi göndermesi, Almanya’nın 3.Pandemi yardım paketini Eylül sonuna kadar uzatacağına dair haberle birlikte “Euro” açısından önem arz eden gelişmelerdendi. Keza, Avrupa’nın seyahat ve turizm sektör biliklerinin; AB’deki seyahat sınırlamalarının, koordineli bir şekilde kaldırılmaya başlamasını önermesi de; taşımacılık, ulaştırma ve turizm sektörleri açısından kritikti. ABD’de, Beyaz Saray’dan gelen açıklamalarda ise; Biden Yönetimi’nin, Çin’in adil olmayan ticaret uygulamaları ile mücadele edecek görev gücü oluşturduğu belirtildi –ki akşam saatlerinde Senato, ABD ekonomisinin Çin ile rekabetine yardımcı olmayı amaçlayan kapsamlı yasa tasarısını kabul etti. Yine, Beyaz Saray’dan: ABD’nin, elektrikli araç bataryaları için ihtiyaç duyulan mineralleri güvence altına almak için müttefik ülkeler ile birlikte çalışılması gerektiği belirtilirken, ABD ile AB’nin ticaret anlaşmazlıklarını bu yıl çözme konusunda taahhütte bulunacaklarının bildirilmesi de; uluslararası ticaret dengeleri açısından izlenmesi gereken önemli bir haberdi. İngiltere tarafında ise, Başbakan Johnson’ın sözcüsü: K.İrlanda ticaretine çözümler bulmak için zamanın tükendiğine dem vurdu. Bu konu da; AB-Birleşik Krallık ilişkileri açısından önümüzdeki günler için takibimizde olacak. Diğer yandan, Dünya Bankası’nın açıkladığı yeni projeksiyonlar da dün takip edildi. Banka, majör ekonomilerden ABD, Euro Bölgesi ve Japonya’nın 2021-2022 büyüme öngörülerine dair yaptığı pozitif revizelere paralel olarak, 2021 Global Büyüme tahminini; yüzde 4.0’den yüzde 5.6’ya, 2022 global büyüme tahminini; yüzde 3.8’den yüzde 4.3’e yükseltti.

Yeni işlem gününün ekonomik takvimine, kritik veriler olarak; Çin’in enflasyon dataları ile başladık. Üretici Fiyat Endeksi’nin senelik gerçekleşmesi yüzde 9.0 ile 2008 yılından bu yana en yüksek seviyesine ulaşırken, buna karşın; Tüketici Fiyat Endeksi rakamları Mayıs ayında beklentinin üzerinde azalma gösterdi ve senelik rakamı da aşağı çekti. Günün kalanında; Almanya’nın Ticaret Dengesi, ABD’nin 10 yıllık tahvil ihalesi ve Kanada Merkez Bankası(BOC)’nın faiz ve politika kararları da takibimizde olacak. Ayrıca, majör merkez bankalarının yetkililerinden gelecek açıklamalar ve önemli haber akışları ile tahvil piyasaları ve enflasyon öngörülerinde oluşacak fiyatlamalar da; küresel piyasalarda oynaklıklara neden olabilir.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!