Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

EURUSD090522.png

Günlük Forex Bülteni

Powell’a Rağmen; Fed’den 75 Bp.’lık Faiz Artırımı Beklentileri Halâ Canlı!

Geçtiğimiz Cuma günü, ekonomik takvimde takip ettiğimiz önemli verilerde; Almanya Sanayi Üretimi Mart ayında yüzde eksi 3.9’a gerileyerek beklentilerin altında kaldı. ABD’de açıklanan Tarım Dışı İstihdam Değişimi, Çarşamba günkü ADP datasının aksine beklentilerin üzerinde istihdam artışına işaret ederken; son iki ayın verisinde 39 Binlik aşağı yönlü revize de dikkat çekti. İşsizlik Oranı ve Ortalama Saatlik Kazançlar, beklentilerden az da olsa sapma gösterdi. Ancak, İş gücüne katılım oranının 0.2 puan düşmesi ile İşsizlik Oranı’nın yüzde 3.5’den yüzde 3.6’ya çıkması çok da olumsuz karşılanmadı.

Fiyatlamalar üzerinde etkili olan önemli gelişmelere baktığımızda; önceki gün yeniden tırmanan enflasyon endişeleri ve buna paralel olarak merkez bankalarının daha fazla sıkılaşabileceği(ki ECB cephesinden de Haziran/Temmuz sesleri yeniden yükselmeye başladı) endişeleriyle; tahvil faizlerinde yaşanan hızlı yükselişlerin, risk alma iştahında oluşturduğu baskının devamı ile başladık. Gün içinde, Avrupa Merkez Bankası(ECB) yetkililerinden Fransa Merkez Bankası Başkanı Villeroy: Yıl sonuna kadar faiz oranlarını pozitif bölgeye çıkarmanın makul olduğunu belirtti. ECB’nin bir diğer önemli üyesi ve Almanya Merkez Bankası (Bundesbank) Başkanı Nagel ise: Bu yıl için resesyon beklemediğini, ancak çok zayıf bir büyümeyle karşı karşıya kalacaklarını öngördüğünü söyledi. Nagel ayrıca, ekonominin şu andaki durumu nedeniyle para politikasındaki adımların bekletilmesi görüşlerine katılmadığını şu sözlerle ifade etti: “Para politikası tedbirlerini almak için pencere yavaş yavaş kapanıyor.” Fed kanadında Cuma akşamı ve hafta sonunda konuşan eski ve yeni üyelerden çoğu: 75 Bp’lık faiz artırımlarının dışlanmaması gerektiğine dem vururken, ayrıca stagflasyon ve resesyon vurgularının da ön planda olması piyasalar üzerindeki tedirginliği devam ettirdi. Başta Fed’in, 75 Bp’lık faiz artırabileceği beklentilerinin yeniden canlanması ile Cuma günü tahvil faizlerindeki rallinin ivme kazanması; fiyatlamalar üzerinde etkili olan en önemli unsurdu.

Rusya-Ukrayna gerilimi devam ederken, Rusya Dışişleri Bakanı Sözcüsü Alexei Zaitsev: Rusya’nın, Ukrayna’da nükleer silah kullanmayacağını söyledi. Ancak, Zaitsev’in bu açıklamasına karşın; bir yandan Ukrayna’da çatışmalar devam ediyor olması, diğer yandan da Avrupa Birliği tarafından yeni yaptırımlar hakkında gelen açıklamalar ortamı germeye devam etti. AB Komisyonu Başkanı Ursula Von Der Leyen, Cuma günü yaptığı açıklamada: Petrol ambargosunun kolay olmayacağını, ancak daha uzun süre Rusya’ya para transfer etmeye devam etmeyeceklerini söyledi. Von Der Leyen ayrıca: Rusya’nın güvenilir bir ortak olmadığı için Rus gazına bağımlılıklarını azaltmaları gerektiğini belirtti. Gelen haber akışlarında da, bazı ülkelere birkaç yıllık muafiyet sağlanması kaydi ile Avrupa Birliği’nin 3 ay içinde Rus petrolünün taşımacılık hizmetlerine yasak getireceği ve petrol ambargosundan dolayı oluşacak negatif etkiyi azaltmak için de; AB üyesi ülkelerin petrol altyapılarını güncellemelerine yardım etmenin önerildiği belirtildi. Hafta sonunda gelen haber akışlarında da; G7 ülkelerinin, Rus petrolünün ithalatını aşamalı olarak durdurma veya yasaklamayı taahhüt ettiği bildirildi.

Yeni Haftaya da, Risk Alma İştahı Düşük Başladık!

Yeni haftanın ilk işlem gününde; Rusya-Ukrayna gerilime dair gelişmeleri ve majör merkez bankaları yetkililerinden gelecek açıklamaları yine dikkatle takipte olacağız. Ekonomik takvimde şuana kadar; Çin’den beklentilerden iyi gelen Dış Ticaret Dengesi verilerini izlediğimiz yeni günde ayrıca; son yılların en yüksek seviyelerine tırmanan tahvil faizlerinde görülebilecek yeni hareketler de piyasalarda oynaklıklara neden olabilir.

**Bülten için haber ve ekonomik veri kaynakları: Foreks Haber, BloombergHT, İnvesting

Yusuf Kavak -  Araştırma Müdürü

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!