Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

DX090322.png

Günlük Forex Bülteni

AB, ABD ve İngiltere’nin, Rusya’ya Yönelik Açıkladığı Enerji Yaptırımlarının Yankıları ve Rusya’nın, Beş Ukrayna Şehrinde Ateşkes Teklifinin Yansımaları Öncelikli Olarak Takibimizde Olacak!

Küresel tarafta, dünkü işlem gününde de karmaşık fiyatlamalar görüldü. Sabah saatlerinde, Rusya Savunma Bakanlığı’nın; Ukrayna’daki beş şehirde(Kiev, Mariupol, Çernihiv, Harkiv ve Sumi’de) sivillerin tahliyesi için Moskova saatiyle saat 10:00 itibariyle geçici ateşkes ilan ettiğine dair haber akışları, risk iştahına kısmen olumlu yansıdı. Diğer yandan, önceki gün yaşanan emtia rallisi ile baskı altında kalan piyasalar; dün de, Nikel fiyatlarında yaşanan Short Squeeze(açığa satış  yapan ve satış pozisyonu açanların, yükseliş karşısında stop out riskinden kaçmak için pozisyon değiştirmeye zorlanması) ile oluşan ekstrem yüksek fiyatların baskısıyla karşı karşıya kaldı. Londra Metal Borsası(LME)’nın, Nikel işlemlerini askıya alması ile piyasalar biraz rahatladı. Keza, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in: Fransa ve Almanya’yı, Rusya ve Ukrayna arasında artan tansiyonu düşürüp barış masasında aktif rol almaya çağırması da; Almanya Başbakanı Scholz’un, diplomatik müzakerelerin desteklenmesi konusunda Xi Jinping ile anlaştığına dair Almanya Hükümet Sözcüsü’nden gelen aaçıklama ile beraber piyasaları destekledi.

Tüm bu gelişmeler yaşanırken, borsalarda gün içerisinde oluşan yükselişlere yeterince güvenemeyen yatırımcıların; Ons Altın gibi bazı güvenli liman varlıklarında da pozisyon almaya devam ettikleri görüldü. Petrol fiyatları açısından da oldukça hareketli bir gündü. Dünya’nın en büyük enerji şirketlerinden Shell’in, kademeli olarak Rus petrolünü almayı sonlandıracağına dair haber akışları sonrasında; Çin’in, Rus enerji ve emtia şirketlerinden hisse almayı değerlendirdiğine dair haber akışları ile fiyatlar dengelenmeye çalıştı. Ancak bu seferde, akşam saatlerinde; ABD Başkanı Biden’ın, Rusya’dan ihraç edilen tüm petrol ve gaz ürünlerine yasaklama getirmesi ve yine İngiltere’nin 2022 sonuna kadar Rus petrol ürünlerini kademeli olarak durduracağı, AB tarafının da Rus gazına bağımlılığı yine 2022 sonuna kadar üçte iki oranında azaltmayı planladığına dair açıklamalar ile hareketlilik oluştu.

Euro varlıkları açısından ise; Rusya yaptırımlarının yansımaları ile zor durumda kalan Avrupa Birliği’nin, enerji ve savunma harcamalarını finanse etmek için büyük ölçekli tahvil ihracına hazırlandığına dair haber akışları dikkat çekti.

Bugünkü işlem gününe de; Rusya’nın 5 şehirde ateşkesin saat 10:00 itibariyle Rusya ve Belarus topraklarına insani koridor açılması için geçici ateşkes teklifi ile başladık. Günün devamında, ateşkes ve yaptırım konuları da dahil olmak üzere Rusya-Ukrayna gerilimine dair gelecek yeni haberler fiyatlamalar açısından yine önemli olacak.

Japonya’nın büyüme verileri ve Çin’in enflasyon rakamları ile başladığımız ekonomik takvimde ise; ABD’nin JOLTS(Yeni iş imkanları ve personel değişim oranı) datası takip edilecek.

**Bülten için haber ve ekonomik veri kaynakları: Foreks Haber, BloombergHT, İnvesting

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!