Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

SP500-Daily-080223.png

Günlük Forex Bülteni

ABD borsaları yön tayin etmekte kararsız bir görüntü içinde hareket ediyor. Pazartesi günkü düşüş ve Salı günkü yükselişin ardından Çarşamba günü borsalar yeniden düştü. Makro takvimde kayda değer bir gelişme olmamasına karşın Fed yetkilerinden gelen mesajlar şahin bir görüntü sunmaya devan ediyor. S&P 500 %1,11 düştü ve NASDAQ %1,68 düştü. 2 yıllık ABD Hazine getirileri 4.4bp düşerken, 10 yıllık bonolarının getirileri 6.4bp düşerek %3.61'e geriledi.
Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakanı Janet Yellen, "Enflasyon yüksek kalmaya devam ederken, ekonominin birçok sektöründe arz-talep uyumsuzluklarının artık hafiflediğine dair cesaret verici işaretler görüyoruz" dedi. Yellen, Washington'ın tedarik zinciri baskılarını hafifletmek için "başarılı bir şekilde çalıştığını söyledi.
Fed Yönetim Kurulu Üyesi Christopher Waller, Fed'in enflasyonu düşürmesinin uzun bir mücadele olabileceğini, faiz oranlarının beklenenden daha uzun süre yüksek kalabileceğini ifade etti.
Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari, meslektaşlarının çoğunun nihai oranın %5'in üzerine çıkmasını beklediğini söyledi. Enflasyonun %2'ye düşürülmesi için daha fazlasına ihtiyaç olduğunun altını çizen yetkili, ancak daha ne kadar faiz artışı yapılması gerektiğinin belirsizliğini koruyor açıklamasında bulundu. Kashkari, "Bir durgunluğa neden olmak istemiyoruz ama enflasyon konusunda yapacak işimiz var" dedi.
Fed Yönetim Kurulu Başkanı Lisa Cook, enflasyonun yumuşamasına rağmen hala çok yüksek olduğunu ve merkez bankasının faiz artışı hususunda henüz işinin bitmediğini söyledi. 
New York Fed Başkanı John Williams, merkez bankasının faiz oranını %5 ile %5,25 arasındaki değere ulaşana kadar artırmasının makul bir görüş olduğunu ve şu anda 25 baz puanlık artışların en iyi seçenek olduğunu belirtti.
Beyaz Saray Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Çin casus balonlarının dünya çapında beş kıtanın üzerinde uçtuğunu ve ABD'nin bu konuda müttefikleriyle temas halinde olduğunu söyledi.
Beyaz Saray Çarşamba günü yaptığı açıklamada, geçen Eylül ayında Kuzey Akım boru hatlarına yönelik sabotajın arkasında ABD'nin olduğu iddialarını reddetti. Beyaz Saray, gazeteci Seymour Hersh tarafından yayınlanan raporun "tamamen yanlış ve eksiksiz bir kurgu" olduğunu belirtti.
JPMorgan Chase'in CEO'su Jamie Dimon, enflasyona karşı zafer ilan etmek için çok erken olduğunu söyledi. Dimon, fiyatların yüksek kalmaya devam etmeleri halinde Fed'in faizleri yüzde 5'in üzerine çıkarabileceğini söyledi.
ABD'de mortgage başvurularının 3 Şubat'ta sona eren haftada bir önceki haftaya göre düzeltilmiş bazda %7,4 arttı.
ABD'deki toptan eşya stoklarının Aralık 2022'de aylık sadece %0,1'lik artışla 932,9 milyar dolara ulaştı.
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg Çarşamba günü yaptığı açıklamada, savaşın birinci yıldönümüne yaklaşırken Rus birliklerinin Ukrayna genelinde yeni askeri saldırılar başlatmaya hazırlandığını söyledi.
Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Berlin'in Washington ile ekonomik bağlarını derinleştirmek istediğini belirterek, Enflasyonu Düşürme Yasası hakkında devam eden tartışmaların iyi bir başlangıç noktası olduğunun altını çizdi. Almanya Başbakanı, ABD'nin Avrupalı şirketlerin aleyhine olan düzenlemeleri uygulamaktan kaçınması gerektiğini vurguladı ve sübvansiyon yarışının kesinlikle yanlış bir yol olduğunu vurguladı. Scholz, Moskova'nın Ukrayna'yı işgalinin başlamasının yıldönümünde Avrupa Birliği'nin Rusya'ya yönelik yaptırımlarını güçlendireceğini söyledi.
Avrupa Merkez Bankası Yönetim Konseyi üyesi Klaas Knot, Mart ayında yapılacak para politikası toplantısı sonrasında faiz oranlarının izleyeceği yolun belirsiz olduğunu söyledi.
Deutsche Bank CEO'su Christian Sewing, gaz fiyatlarının önümüzdeki yıllarda eskisinden daha pahalı kalmasını beklediğini belirtti ve “Savaş, Avrupa'nın güvenlik mimarisini değiştiriyor. Rusya öngörülemeyen bir faktör ve öngörülebilir gelecek için bir tehdit olmaya devam edecek. AB buna tepki vermeli ve daha dirençli hale gelmelidir” dedi.
Rusya Başbakan Yardımcısı Alexander Novak gazetecilere verdiği demeçte, AB'nin Rus petrol ürünleri arzına yönelik ambargosunun dünya pazarında dengesizliğe ve arz sıkıntısına yol açabileceğini söyledi. Rusya'dan gelen petrol ürünleri olmadan Avrupa'nın arz sıkıntısı ve artan fiyatlar ile karşı karşıya kalacağını da sözlerine ekledi.
Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Alexander Grushko, Rusya'nın tahıl anlaşması kapsamındaki gıda ve gübre ihracatını serbest bırakmak için gösterilen çabaların tatmin edici olmadığını belirterek, Avrupa Birliği'nin verdiği sözleri tutmadığını da sözlerine ekledi. Ukrayna'dan gıda ihracatına ilişkin anlaşmalar 22 Temmuz'da 120 günlük bir süre için imzalanmıştı.
ABD'de Stratejik Petrol Rezervindekileri hesaba katmayan ticari ham petrol stokları, 3 Şubat'ta sona eren haftada 2,4 milyon varil artarak 455,1 milyon varile yükseldi.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!