Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

DX090222.png

Günlük Forex Bülteni

Bazı 4.Çeyrek Finansalları ve Merkez Bankalarının Yetkililerinin “Ilımlı” Söylemleri Piyasaları Toparladı!

Küresel tarafta, dünkü işlem gününe de; risk alma iştahındaki baskının devamı ile başladık. Önceki akşam ECB Başkanı Lagarde’ın, Enflasyonu yüzde 2 seviyesine çekmek için hızlı bir sıkılaştırmaya ihtiyaçları olmadığına dair söylemleri; kısmen olumlu olmasına karşın, Putin ve Macron arasında yapılan görüşme sonrasında; Putin’in, NATO ve NATO üyelerine yönelik sert ifadeleri ile artan gerginlikler, fiyatlamalar üzerinde bir kez daha  kendisini gösterdi.

Ayrıca Rusya’nın, Akdeniz’deki 6 savaş gemisini tatbikat için Karadeniz’e yönlendirdiğine dair haber akışları ile de tedirginlik artarken, Kremlin’den yapılan açıklamada: Rus askerlerinin, Belarus’ta kalıcı olarak bulunmadığı ve  askerlerin Belarus’taki tatbikattan sonra geri döneceklerinin belirtilmesi; geçici de olsa rahatlama sağladı. Günlerdir jeopolitik risklerin de etkisiyle yukarıya giden petrol fiyatları, Kremlin’den gelen bu açıklama sonrasında satış yedi.

İspanya Merkez Bankası Başkanı ve Avrupa Merkez Bankası Yönetim Konseyi üyesi Pablo Hernandez de Cos: "Enflasyona ilişkin son veriler hem manşet hem de çekirdek enflasyonda sürpriz yukarı trendlere işaret etti. Enflasyon için kısa vadede riskler yukarı yönlü. Jeopolitik risklerden de kaynaklı olarak enflasyona ilişkin belirsizlik çok yüksek. Bu ortamda para politikasına yönelik tüm seçeneklerin açık tutulması önemli. Para politikasında atılacak bir sonraki adım belli, ancak bu adım yavaş yavaş ve verilere bağlı olarak atılmalı" dedi. Fransa Merkez Bankası Başkanı ve aynı zamanda Avrupa Merkez Bankası Yönetim Konseyi üyesi olan François Villeroy de Galhau ise: ECB, yüzde 2’lik enflasyon hedefine ulaşmak için gerekli olan herşeyi yapacaktır” şeklindeki ifadesi ile bir çok EDB üyesi gibi faiz artırımına işaret etti.

San Francisco Fed Başkanı Mary Daly: Yıl sonunda enflasyonun yüzde 2 seviyesine gerilemesini beklemediğini, Mart ayında bir faiz artırımından yana olduğunu; ancak, Fed’in faiz artırımlarında çok agrsif olamayacağını söyledi.  

Ekonomik takvimde takip ettiğimiz verilerde; ABD’nin Aralık ayı Ticaret Dengesi, 80 Milyar Doların üzerinde açık verdi. Böylece, 2021 yılının toplam dış ticaret açığı; yüzde 26.9 artarak, 859.1 Milyar Dolar ile rekor seviyeye yükseldi. Ticaret açığı böylece ikinci yılda da yükseldi. 2020’de dış açık 676.7 milyar dolar olarak gerçekleşmişti.

Avrupa Merkez Bankası’nın sıkılaştırma sinyalleri ve ABD’nin Tarım Dışı İstihdam verisinin hayli iyi gelmesi sonrasında; Fed’in 50 Bp’lık faiz artırımı beklentilerinde yaşanan artışla baskı altına giren piyasalar, dün akşam saatlerinde açıklanan; Harley Davidson gibi bazı şirketlerden gelen olumlu finansallar ve merkez bankalarının yetkililerinden gelen ılımlı açıklamalar sonrasında, teknoloji hisseleri önderliğinde yükseldi.

TCMB, Dolarizasyon Mücadelesi İçin; YP Reeskont Kredisi Kullanacak Firmalara Yönelik Bir Değişikliğe Gitti!

İç tarafta, öne çıkan bir verinin olmadığı yeni günde; Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin Londra'da yabancı yatırımcılarla yaptığı temaslar takip edildi. Bakan Nebati, Londra’da çeşitli bankaların ve yatırım fonlarının üst düzey yöneticileri ile yaptığı görüşmelerin çok olumlu geçtiğini açıkladı.

Dün gün içerisinde, TCMB’den gelen açıklamada ise: 1 Mayıs-31 Temmuz arasında Yabancı Para Reeskont Kredisi kullanacak firmalara döviz mevduatlarının %20'sini TL'ye çevirme zorunluluğu getirildği bildirildi.

Yeni Günde; Fed/FOMC Üyelerinin Açıklamaları ve Jeopolitik Riskler Yine Önemli Olacak!

Petrol yatırımcıları açısından haftalık stok verilerinin açıklanacağı(API açıklandı) bugünkü ekonomik takvimde, piyasalara yön verecek düzeyde önem arz eden bir veri bulunmuyor. Ancak, Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester ve FOMC Yönetim Kurulu üyesi Michelle Bowman’ın açıklamaları ve jeopolitik meseleler önemli olacak.

**Bülten için haber ve ekonomik veri kaynakları: Foreks Haber, BloombergHT, İnvesting

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!