Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

SP500-Daily-091222.png

Günlük Forex Bülteni

Fed’in sıkılaşma politikasının sonuçları hakkında bilgi verecek olan Kasım ayı üretici fiyat endeksi raporu bugün açıklanacak. Önümüzdeki hafta yapılacak olan Fed FOMC toplantısı öncesinde 13 Aralık’ta açıklanacak olan Kasım ayı tüketici fiyat endeksi raporu, enflasyonun düşüp düşmediğini gösterecek. Gelen verilerin piyasaları hareketlendirme ihtimali yüksek görünüyor. Bugün açıklanacak olan ÜFE ve çekirdek ÜFE’nin yıllık bazda 0.8 puan düşmesi bekleniyor. Enflasyonda gerileme yaşanması dolar endeksinde değer kaybına neden olabilir. Akşam saatlerinde ABD’de tüketici beklentileri de açıklanacak.  
ABD Hazine Bakanı Janet Yellen Perşembe günü yaptığı açıklamada, Akdeniz'e geçecek olan Rus gemileriyle ilgili olarak durumu yönetmek için Türkiye ile görüşmelerde bulunduğunu söyledi. Hazine bakanı gazetecilere, ücret-fiyat sarmalının olmadığı ve tedarik zinciri darboğazlarının hafiflemeye başladığı göz önüne alındığında ABD'nin resesyondan kaçınabileceğini söyledi.
Çin Ulusal İstatistik Bürosu'nun (NBS) Cuma günü yayınladığı verilere göre, Kasım ayı tüketici fiyatları endeksi (TÜFE), bir önceki yıla göre %1,6 artarak sekiz ayın en yavaş yükselişini gerçekleştirdi. Üretici fiyat endeksi (ÜFE) bir yıl öncesine göre %1,3 düşüşle Ekim ayında görülen yıllık daralmaya göre değişmedi. NBS istatistik şefi Dong Lijuan, "Kasım ayında, yerel salgın ve mevsimsel faktörler nedeniyle, TÜFE aylık artıştan düşüşe geçti ve yıldan yıla geriledi" dedi. Kasım ayında domuz eti fiyatları bir önceki yıla göre %34,4 artarken, meyve fiyatları yıllık %9,6 arttı ve sebze fiyatları %21,2 düştü. Çin'in çekirdek tüketici enflasyon oranı, Kasım ayında bir önceki yıla göre % 0,6 düştü ve Ekim ayına göre değişmedi.
Petrol fiyatları, Kuzey Amerika enerji şirketi olan TC Energy Corporation'ın ana ham petrol boru hatlarından birini kapattığı haberinin ardından Perşembe günü yükseldi. West Texas Intermediate (WTI) %4’den fazla artışla 75.40 dolar yükselirken, Brent petrol fiyatı 79 doları test etti. Haber etkisini ardından bu sabah petrol fiyatlarında düşüş devam ediyor. 
ABD Çalışma Bakanlığı’nın verilerine göre 3 Aralık'ta sona eren haftada, ilk işsizlik başvurularının sayısı 4.000 artarak 230.000'e çıktı, devam eden işsizlik başvurularında da 62 bin kişilik artış yaşandı. İlk işsizlik başvurularının dört haftalık ortalama değeri, önceki hafta revize edilen rakama göre 1.000 artarak 230.000 oldu.
Lagarde, Frankfurt’ta düzenlenen 6. Avrupa Sistemik Risk Komitesinde yaptığı konuşmada, Avrupa'nın finansal istikrarına yönelik risklere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Kovid-19 salgını, Rusya-Ukrayna savaşı, enerji krizi gibi bir dizi güçlü şokların küresel ekonomiyi peş peşe vurduğunu anlatan Lagarde, bu istikrarsız ortamın Avrupa'da finansal istikrar açısından büyük riskler oluşturduğunu dile getirdi. Lagarde, bu risklerin, zayıflayan ekonomik görünümle daha da arttığını ifade ederek, aynı zamanda, para politikasının enflasyonun orta vadede %2'ye geri dönmesini sağlayacak şekilde ayarlandığını anlattı.
Kuzey Avrupa’daki sıcaklıkların, Kuzey Kutbu’ndan gelen soğuk hava nedeniyle önümüzdeki günlerde keskin bir şekilde düşmesi beklentisi doğal gaz fiyatlarını yükseltmeye başladı. İskandinav ülkeleri ile orta ve doğu Avrupa’daki sıcaklıklar da önümüzdeki günlerde donma noktasına yakın veya altına düşmesi bekleniyor. Öngörülen soğuk havanın, Avrupa’nın kırılgan enerji piyasası sistemleri için önemli bir stres testini temsil ettiği düşünülüyor ve doğal gaz fiyatlarını yükseltiyor. 
OECD bileşik öncü göstergeler, çoğu büyük ekonomide yavaşlayan büyümeye işaret etmeye devam ediyor Trendlere göre dönüm noktalarını ve ekonomik dalgalanmaları tahmin etmek için tasarlanan OECD Bileşik Öncü Göstergeleri (CLI), Kasım 2022'ye kadar olan bilgilere dayanarak OECD bölgesinde ve çoğu büyük ekonomide zayıf bir görünüme işaret etmeye devam ediyor. Başlıca OECD ekonomileri arasında ABD, Birleşik Krallık ve Kanada'nın yanı sıra Almanya, Fransa ve İtalya dahil olmak üzere Euro bölgesinde yavaşlayan büyümeye işaret etmeye devam ediyor.
Dünya Altın Konseyi tarafından hazırlanan 2023 yılı görünümü raporunda altının performansı açısından 2023 yılında enflasyon, büyüme ve merkez bankası adımlarının etkili olacağı belirtildi. Kuruluşun raporunda ekonomilerde muhtemel daralma senaryosunun altın için ciddi yukarı yönlü potansiyel, ılımlı resesyon senaryosunun istikrarlı ve yukarı yönlü bir hareket potansiyeli, yumuşak iniş senaryosunun ise aşağı yönlü baskı getireceği yorumunda bulunuldu.
Çin Devlet Başkanı Xi Jinping Çarşamba günü yaptığı açıklamada, ilk Çin-Arap Devletleri Zirvesi ve Çin-KİK Zirvesi'ne katılmak üzere Riyad'a geldiğinde ülkesi ve Suudi Arabistan'ın "stratejik karşılıklı güveni artırdığını" söyledi. Xi ayrıca Kral Salman bin Abdulaziz Al Saud'un davetlisi olarak Suudi Arabistan'a resmi bir ziyaret gerçekleştirecek.
İngiltere'de hayat pahalılığı, düşük talep ve yüksek maliyetler nedeniyle son bir yıl içinde iflas eden restoran sayısının %60 arttığı belirtiliyor. 
Çin’deki İngiliz Ticaret Odası genel müdürü Steven Lynch, Pekin’in Covid politikalarına ilişkin “U dönüşü“nün hem kafa karışıklığına hem de iyimserliğe yol açtığını söyledi.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!