Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

SP500-H4-091122.png

Günlük Forex Bülteni

Kıymetli metaller, bu hafta açıklanacak ABD enflasyon verileri öncesinde yükseldi. Altın %1'in üzerinde ve gümüş %2'nin üzerinde değer kazanırken altın fiyatı son bir aydır ilk kez 1.700 doların üzerine yükseldi, gümüş Haziran sonundan bu yana en yüksek seviyesini gördü ve 21.60 dolar fiyatını testi etti. 

İngiltere Merkez Bankası Baş Ekonomisti Huw Pill Salı günü, faiz artırımlarının hızının önceden belirlenmediğini ve Birleşik Krallık merkez bankasının faiz oranlarını tartışırken daha geniş ekonomik görünümü dikkate alacağını belirtti. Pill, enflasyonu %2'ye düşürmek için yapılacak çok iş olduğunu ve faiz oranlarının daha da yükseleceğini belirtti.

Pazar araştırma şirketi Kantar tarafından derlenen verilere göre İngiltere'de market enflasyonu Ekim ayıda %14,7 ile yeni bir rekor kırdı.

Eski Boston Fed Başkanı Rosengren Salı günü yaptığı açıklamada, Fed'in enflasyonist baskılar nedeniyle faiz artırımları nedeniyle 2023'te ABD'de resesyonun yaşanma ihtimalinin oldukça muhtemel olduğunu söyledi.

Amerika Birleşik Devletleri Enerji Bilgi İdaresi (EIA) Salı günü yaptığı açıklamada, 2023 için küresel petrol talebi tahminini günde 320.000 varil düşürdüğünü ve talebin günde 1.16 milyon varil artmasını beklediğini belirtti. EIA, bu yıl için petrol talebi büyüme görünümü yıllık 140.000 varil artarak günde 2,26 milyon varile yükseltildi. Amerikan Petrol Enstitüsü'nün (API) Salı günü yayınladığı verilere göre, ABD ham petrol stokları 4 Kasım'da sona eren haftada 5,6 milyon varil arttı.

Eurostat Salı günkü raporunda, Euro bölgesinde perakende ticaret Eylül ayında bir önceki aya göre %0,4 büyürken, aynı durumun tüm Avrupa Birliği için geçerli olduğunu paylaştı. Ancak yıldan yıla bu rakam Euro Bölgesi'nde %0,6 ve blokta %0,3 düştü. Hem Euro Bölgesi'nde hem de AB'de gıda dışı ürün satışları aylık %1 artarken, gıda, içecek ve tütün perakende ticareti ilgili bölgelerde %0,4 ve %0,3 arttı. Öte yandan, otomotiv yakıtları satışları euro bölgesinde %0,6 daralırken, AB'de %0,1 arttı.

Bundesbank Başkanı ve Avrupa Merkez Bankası üyesi Joachim Nagel, ECB'nin Euro Bölgesi'ndeki yüksek enflasyon ile mücadeleden vazgeçemeyeceğini söyledi. Nagel, "ECB Yönetim Konseyi olarak elimizden gelen her şeyi yapmalıyız. Aldığımız tedbirler ekonomik kalkınmayı zayıflatsa da para politikasını normalleştirmeye devam etmeliyiz. Çok erken vazgeçemeyiz" dedi.

Avrupa Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Luis de Guindos, enflasyonun fiyat istikrarı tanımında belirlenen hedefe geri gelmesini sağlayacak faiz seviyesine ulaşılana kadar artırımlara devam edeceklerini söyledi. Ulaşılması gereken faiz seviyesinin gelecek verilere bağlı olduğunu belirten Guindos, faiz seviyesini belirlerken enflasyonun gelişimine, ekonomik şartlara, talebe ve enerji fiyatlarına bakacaklarını vurguladı.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!