Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

EURUSD-080922.png

Günlük Forex Bülteni

 FED Bej Kitap raporunda, enflasyonun yavaşlama işaretleri göstermesine rağmen, yüksek fiyatlar ve sıkı bir işgücü piyasasının ekonomik beklentileri üzerinde baskı oluşturduğunu belirtti. FED yayınlandığı raporda ekonomik büyüme görünümü genel olarak zayıf kaldığına ve önümüzdeki altı ila on iki ay boyunca talebin daha da düşmesine yönelik beklentilere dikkat çekti. Özellikle gıda, kira ve hizmet fiyatlarının, 12 Fed bölgesinin tümünde önemli ölçüde arttığına işaret edilen raporda işgücü piyasasında yaşanan sıkışıklığın birçok sektör üzerinde baskı yarattı vurgulandı. Tedarik sıkıntılarının devam etmesi ve yüksek girdi maliyetlerinden dolayı imalat ve konut sektörlerinde yavaşlama olduğu görüldü. Konut satışlarının on iki bölgenin tamamında düşmesiyle zayıfladığı belirtildi. Rapor ABD ekonomisinin büyüme görünümünün hala zayıf olduğunu gösterdi.
 Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, şu anda %2,25-%2,5 aralığında sabitlenen federal fon oranının gelecek yıl %4′ün üzerine çıkması ve enflasyon düşene kadar yüksek kalması gerektiği belirtti. Mester, “Benim görüşüme göre enflasyonun zirve yaptığı sonucuna varmak için çok erken” dedi.
 Japonya ekonomisi 2022'nin ikinci çeyreğinde 2021'deki aynı döneme göre %3,5 büyüdü.
 Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) bugün yapacağı toplantıda faiz oranlarını sert bir şekilde yükseltmesi bekleniyor. Toplantı sonrasında açıklamalarda bulunması beklenen ECB Başkan Christine Lagarde’ın açıklamaları takip edilecek.
 AB ekonomisi yılın ikinci çeyreğinde yıllık bazda %4,2, çeyreklik bazda ise %0,7 ile piyasa beklentilerinin üzerinde büyüdü. Eurostat'ın Çarşamba günkü verilerine göre, euro bölgesi ekonomisi de aynı dönemde %4,1 ve %0,8 büyüdü. Üye ülkeler arasında İrlanda %10,8 ile en yüksek yıllık GSYİH artışını kaydederken, Almanya ve Slovakya en düşük artışları %1,7 ile gördü. Çeyrek bazında, Portekiz (eksi %2,1), Estonya (eksi %1,3), Letonya (eksi %1) ve Litvanya (eksi %0,5) negatif GSYİH büyüme oranları bildirirken, Romanya %2,1 ile en yüksek büyüme oranını kaydetti. İstihdam oranı ikinci çeyrekte hem Euro Bölgesi'nde hem de AB'de bir önceki çeyreğe göre %0,4, Euro Bölgesi'nde %2,7 ve AB'de yıllık bazda %2,4 arttı.
 Almanya sanayi siparişlerinin Temmuz ayında da gerilemeye devam etti. Veri üst üste altıncı ay gerileme kaydetti. Endüstriyel mal siparişleri mevsimsellikten arındırılmış olarak yıllık bazda %1.1 aylık bazda %0,3 düştü. Enerji yoğun sektörlerde üretim bir önceki aya göre %1.9 düştü.
 Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen Çarşamba günü düzenlediği basın toplantısında, Avrupa Birliği'nin Rus gazı için bir fiyat sınırı önereceğini doğruladı.
 Deutsche Bank CEO'su Christian Sewing, Almanya'nın bir resesyon yaşamasının kaçınılmaz olduğunu belirtti.
 İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey, Liz Truss'un enerji konusunda yapacağı açıklamaların piyasalar için kilit bir önemde olduğunu belirtti. Bailey, "Politikada ileriye dönük net bir yol olması önemli. Bu, piyasaların neler olacağını anlaması için önemli olacak." dedi.
 İngiltere Merkez Bankası Baş Ekonomisti Huw Pill, Birleşik Krallık hükümetinin uygulamayı planladığı enerji desteğinin enflasyon üzerindeki uzun vadeli etkisinin, kısa vadede enflasyon oranını düşürebileceğini ve faiz oranları belirlenirken kilit bir öneme sahip olacağını söyledi.
 İngiltere'de yıllık konut fiyatı artışı Ağustos'ta %11,5 olarak açıklandı. Aylık bazda konut fiyatları %0,4 artarak 294,260 sterline ulaştı. Halifax tarafından yayınlanan rapora göre enerji fiyatlarındaki artışın hanehalkı finansmanı üzerinde negatif etki yaratmasından dolayı, artış oranı önümüzdeki aylarda düşüş eğilimine geçebilir.
 İngiltere Başbakan Yardımcısı Therese Coffey, hükümet enerji planını bu hafta açıklayacağı söyledi.
 Kanada Merkez Bankası Çarşamba günü gecelik faizini 75 baz puan artırarak %3,25'e yükseltirken, banka faizini %3,5'e ve mevduat faizini %3,25'e yükseltti ve yükselen enflasyonu frenlemek için sıkılaştırma politikasına devam etmeyi planladığını vurguladı.
 Çin'de uygulanmaya çalışılan sıfır vaka politakası dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin petrol talebi etkilerken, yaşam maliyetlerin artmaya devam etmesi Avrupa'yı resesyona itiyor ve petrol fiyatlarını aşağı çekiyor. Dün ABD açılışında, Brent ham petrolü küresel talebin düşeceği korkuları üzerine neredeyse yedi ayın en düşük seviyesine geriledi ve 89 dolarında altını test etti.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!