Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

DX080921.png

Günlük Forex Bülteni

Önemli Gelişmeler…

*Avustralya Merkez Bankası(RBA), dün sabaha karşı yapmış olduğu Para Politikası toplantısında faiz oranını sabit bırakırken, buna karşın; 5 Milyar AUD tutarındaki  tahvil alım mniktarında azaltıma gitti(4 Milyar AUD’a çekti).

*Dün, ekonomik takvimde açıklanan önemli verilerde; Çin’in İhracat, İthalat ve Ticaret Dengesi rakamları güçlü gerçekleşmeler gösterdi. ZEW’in açıkladığı Almanya ve Euro Bölgesi dataları daralma gösterirken, buna karşın; Almanya’nın Sanayi Üretimi ve Euro Bölşgesi’nin Büyüme Oranı dataları tahminlerin üzerindeydi.

*JP Morgan'ın CEMEA(Merkez Avrupa, Ortadoğu ve Afrika) Bölgesi'nde en cazip gördüğü ülkelerden biri Türkiye oldu. Kuruluş, listeyi ABD piyasalarına göre tarihi iskontoyu dikkate alarak oluşturdu. Kuruluş, gelişen piyasa görünüm ve strateji raporunu yayınladı. Raporda hisse senedi piyasası cazip görünen EMEA ülkeleri; Güney Afrika, Pakistan, Polonya, Türkiye, Kuveyt, Katar, Macaristan ve Mısır olarak sıralandı. Genel gelişen piyasalar hisse stratejisinde ise; Türkiye hisse senedi piyasaları için tavsiyenin NÖTR olduğu ifade edildi.

*Bloomberg HT’nin haberine göre; BDDK ve TBB üyesi bankalar ihtiyaç kredilerindeki artışa karşı alınacak önlemler için bir araya geldi. Bankacılar, 'İhtiyaç kredilerinde acil önlem gerektirecek bir durum yok' derken, BDDK'nın iki hafta içinde önlemleri açıklaması bekleniyor 

*Moody's, Çin’in sorunlu gayrimenkul kuruluşu Evergrande'nin kredi notunu CAA1'den CA'ya çekti. Kurum, 35 gün önce de Evergrande’nin notunu CAA1’e düşürmüştü. Diğer yandan, uluslararası yatırım bankalarından Morgan Stanley ise, şirket hisselerindeki tavsişyesini “nötr”den “sat”a düşürdü.

*İngiltere Başbakanı Boris Johnson, yaptığı açıklamalarda: Pandeminin sağlık sistemi üzerinde neden olduğuı yuüü bertaraf etmek için vergilere zam yapılacağını açıkladı. İşveren ve çalışandan alınan Sosyal Güvenlik Vergisi’nde yapılacak zamların yanı sıra, yatırımcılardan alınan temettü vergisine zam yapılması da dikkat çekti.

*Beyaz Saray Yetkilisi’ne dayandırılına haberlerde ise; ABD Başkanı Joe Biden’ın, Perşembe günü Delta varyantının yayılımını kontrol altına almaya  yönelik altı başlıktan oluşan bir strateji açıklayacağı belirtildi. Bu haber sonrasında piyasalarda risk alma iştahı hızla daraldı(Pandeminin bitmesi durumunda; teşviklerin de hızla geri çekilebileceği endişeleri ile).

Majör Merkez Bankaları’nın Yetkililerinden Gelecek Açıklamalar Önemli Olacak!

*Yeni günün ekonomik takviminde şuana kadar; Japonya’da açıklanan 2.Çeyrek büyüme rakamlarını takip ettik. Hem çeyreklik, hem de senelik bazda veriler beklentilerin üzerinde gerçekleşme gösterdi. Günün devamında ise; ABD İş  İmkanları ve Personel Değişim Oranı(JOLTS) verisi ile yine ABD’nin 10 Yıllık Tahvil İhalesi takip edilecek.

*Haber akışları tarafında da; küresel çapta yeni tip Coronavirüs(Covid-19) Pandemisi başta olmak üzere önemli  konulara dair gelişmeleri izleyeceğimiz günde, FED ve ECB gibi majör merkez bankalarının yetkililerinden gelecek açıklamalar ile de piyasalarda oynaklıklar görebiliriz.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!