Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

080722.png

Günlük Forex Bülteni

Küresel
•    Çin Maliye Bakanlığı'nın ekonomiyi canlandırmak ve altyapı yatırımlarını hızlandırmak amacıyla yerel yönetimlere 220 milyar dolar değerinde özel tahvil satışı için izin vereceği belirtildi.
•    İngiltere Başbakanı Johnson, partisinin liderliğinden istifa ettiğini, başbakanlık görevine ise yeni lider seçilene kadar devam edeceğini açıkladı.
•    Bloomberg kaynaklarına göre ECB’nin çıkaracağı yeni kriz aracı için bir isim belirlendi ancak devreye alınması 21 Temmuz'a yetişmeyebilir.
•    ECB haziran ayı para politikası toplantı tutanakları, ECB Yönetim Konseyi'nin enflasyonun bir süre kalıcı olmasını ve temmuzda daha büyük bir faiz artırımı yapılmasını masaya yatırdığını ortaya koydu. Konsey üyelerinin değerlendirmelerinin yer aldığı tutanaklarda, üyelerin çoğunun bu ay yapılacak para politikası toplantısında ana faiz oranlarını yüksek ekonomik belirsizliğin olduğu bir ortamda 25 puan artırmayı kabul ettiği ortaya çıktı. Tutanaklarda, bazı üyelerin ise ECB’nin 25 baz puanlık bir artışa "koşulsuz bir taahhüt" vermemesi gerektiğini değerlendirerek temmuzda daha büyük bir faiz artışı için "kapıyı açık tutmayı" savundukları ortaya kondu.
•    Fed Yönetim Kurulu üyesi Christopher Waller, FOMC'nin bu ay yapacağı toplantıda faizi 75 baz puan artırması yönünde oy vereceğini söyledi. Waller, Temmuz'dan sonrası toplantıda Fed'in faiz artırımına 50 baz puan ile devam etmesinin büyük olasılık olduğunu da vurguladı.
•    St Louis Fed Başkanı James Bullard, Fed'in Temmuz ayı toplantısında faizi 75 baz puan daha artırmasına destek verdi. Bullard, "Piyasaların hali hazırda Fed'den beklediği de bu" diye konuştu.
•    ABD Başkanı Joe Biden, İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın istifasının ardından, bu ülke ile yakın iş birliğinin sürdürülmesini beklediğini bildirdi. 
•    Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, ABD Başkanı Joe Biden’ın Suudi Arabistan ziyareti sırasında Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz El Suud ile yapacağı görüşmede, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın da olacağını açıkladı.
•    Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Kovid-19 krizi ve Ukrayna savaşının neden olduğu tedarik zincirindeki sorunların "bazı stratejik alanlarda küresel tedarik zincirlerine bağımlılığın büyük risk" olduğunu ortaya koyduğunu söyledi.
•    Rusya Lideri Putin: “Bizi sahada yenmek istiyorlarmış. Öyle duydum. Ne diyebilirim, buyurun deneyin. Ukrayna’da hiçbir şeyi biz başlatmadık. Ne kadar uzatırsanız müzakereler o kadar zor olur" dedi.
•    Almanya’da sanayi üretimi Ukrayna’daki savaşın tedarik zinciri sıkıntılarını tetiklemesiyle Mayıs’ta tahminlerin altında kaldı.    
•    ABD’de işsizlik maaşına başvuranların sayısı geçen hafta sınırlı biçimde yükselerek 6 ayın zirvesine yakın seyretti. ABD Çalışma Bakanlığı’nın verilerine göre haftalık işsizlik maaşı başvuruları 2 Temmuz’da sona eren haftada 4 bin artışla 235 bin oldu.
•    ABD'de dış ticaret açığı ihracattaki artışın etkisiyle Mayıs’ta bu yılın en düşük seviyesine geriledi. ABD Ticaret Bakanlığı’nın verilerine göre dış ticaret açığı Mayıs’ta önceki aya kıyasla 1.1 milyar dolar veya yüzde 1,3 azalarak 85,5 milyar dolara geriledi.
•    Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD), küresel ticaretin bu yılın ilk çeyreğinde 7,7 trilyon dolarla rekor seviyeye ulaştığını bildirdi.

Yurtiçi
•    Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), şirketlerin TL kredi kullanımını nakdi yabancı para pozisyonuna göre düzenleyen kararına dair kolaylaştırıcı bazı düzenlemelere gitti. Yeni düzenlemeye göre, bağımsız denetime tabi işletmeler için Yeminli Mali Müşavirlerin de sürece dahil edilmesine karar verildi. Doğrudan Borçlanma Sistemi, Kurumsal Kredi Kartları ve tedarik finansmanı, TL kredi sınırlaması dışında bırakıldı. Leasing ve Faktoring işlemleri ise kredi sınırlamasına dahil edildi. Şirketlerin yurtdışı bağlı ortaklık ve iştirakleri hesaplamadan muaf tutuldu. Şirket kredileri için belge tevdi etme süresi 3’er aylık takvim dönemleri olarak belirlendi. Yanlış ya da yanıltıcı beyanda bulunan işletmeler için nakdi kredilere %500 risk ağırlığı uygulanması karara bağlandı.
•    TCMB Haziran ayında kamu iktisadi teşekküllerine (KİT) 105 milyon dolar ile son bir buçuk yılın en düşük döviz satışını gerçekleştirdi. Son 8 ayda KİT'lere yapılan döviz satışı 23,5 milyar dolar oldu. Merkez Bankası bu yıl aylık ortalama 3,5 milyar dolarlık satış gerçekleştirmişti.
•    Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB) brüt döviz rezervleri geçen haftaya göre 553 milyon dolar düşüş gösterdi. TCMB verilerine göre, geçtiğimiz hafta 60 milyar 342 milyon dolar olan rezervler, 1 Temmuz ile sona eren haftada 59 milyar 789 milyon dolara geldi.
•    Yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatı 3 milyar 641,4 milyon dolar düşüş gösterdi. TCMB tarafından açıklanan verilere göre, bir önceki hafta 213 milyar 515,1 milyon dolar olan yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatı 1 Temmuz ile sona eren haftada 209 milyar 873,70 milyon dolara geldi.
•    Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (BDDK) haftalık bülteninde yer alan bilgilere göre, kur korumalı TL mevduat ve katılma hesapları 1 trilyon 18 milyar TL'den 1 trilyon 39,72 milyar TL'ye çıktı.

Kaynak: Foreks Haber, BloombergHT, İnvesting, Dünya

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!