Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

EURUSD080422.png

Günlük Forex Bülteni

Jeopolitik Riskler,Pandemi,Hızlı Fed Sıkılaştırması ve Frexit Endişeleri; Euro’daki Kan Kaybını Derinleştiriyor!

Rusya-Ukrayna müzakerelerinde bir türlü pozitif haberlerin gelmemesi ile Ukrayna’nın Buça kentindeki olaylardan dolayı Rusya’ya, ABD ve AB tarafından yeni yaptırımların uygulanması ve majör merkez bankaları cephesinden gelen “şahin” söylemler küresel çapta risk iştahına darbe vuruyor. Müzakereler konusunda konuşan Kremlin Sözcüsü Peskov: ABD’nin, Ukrayna’ya gönderdiği silahların barış görüşmelerinin başarısına katkı sağlamadığını söyledi. Peskov ayrıca: ABD’nin son yaptırımlarına cevap vereceklerini belirtti. Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’dan da  müzakereler hakkında kritik açıklamalar geldi. Lavrov: Ukrayna’nın yeni bir anlaşma taslağı sunduğunu ve bunun İstanbul’daki taslaktan farklı olduğunu söyledi. Ukrayna’nın, Putin ve Zelensky arasındaki olası toplantıda Kırım ve Donbas’ı görüşme önerisinin de kabul edilemez olduğunu belirten Lavrov, görüşmelerin devam edeceğini; ancak kendi taslak anlaşmalarını destekleyeceklerini de vurguladı. Lavrov’un açıklamaları, önceki akşam açıklanan Fed/FOMC tutanakları sonrasında daralan risk alma iştahında oluşan tepki hareketlerini sınırladı. İlerleyen saatlerde ise, Ukrayna müzakerecisi Podolyak’ın; Lavrov’un iddialarını reddetmesi ve Lavrov’un müzakerelerde yer almadığını belirtmesi dikkat çekti.

Önceki gün takip edilen Fed/FOMC tutanakları sonrasına, dün Fed’in en şahin üyelerinden St.Louis Fed Başkanı James Bullard’dan önemli açıklamalar geldi. Bullard: Fed’in cari politikasının 300 Baz Puan kadar düşük olduğunu(“Fed, 300 Bp. faiz artırmalı; politikasını normalleştirmek ve finansal riskleri bertaraf etmek için” demek istiyor) ve getiri eğrisindeki terse dönüşün de dikkate alınması gerektiğini söyledi. Dün ayrıca, Avrupa Merkez Bankası(ECB)’nın son para politikası toplantılarına(9-10 Mart) dair tutanaklar da takip edildi. Tutanaklarda: Üyelerin büyük bir kısmı, mevcut yüksek enflasyon seviyesinin ve kalıcılığının para politikası normalleşmesine yönelik acil ilave adımlar gerektirdiği görüşündeydi." ifadesine yer verildi. Bazı üyelerin, “stagflasyon” endişelerinin yersiz olduğuna dair görüşleri de; tutanaklarda dikkat çeken hususlardan birisiydi. Tutanaklardaki şahin ifadelere karşın; devam eden jeopolitik riskler ve pandeminin etkileri ile hızlı Fed sıkılaştırması beklentileri ve Fransa Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde, son yapılan anketlerde ayrılıkçı lider Le Pen’in oylarındaki artışlar; olası bir “Frexit” riski üzerinden Euro’yu zayıflatmaya devam etti.  

Küresel ekonomik takvimde takip ettiğimiz verilerde; Şubat ayı Euro Bölgesi Perakende Satışları’nda, aylık bazda beklentilerin altında artış görüldü. Yine, Şubat ayına ait Almanya Sanayi Üretimi’nde ise beklentilerin üzerinde artış geldi. ABD’nin kritik verisinde; Haftalık İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları 166 Bin kişiye inerek, 1968’den bu yana en iyi gerçekleşmesini gösterdi ve ABD ekonomisine dair stagflasyon ve resesyon endişelerini adeta bertaraf etti.

İç tarafta, bir yandan; önceki akşam ABD Dışişleri Bakanlığı’nın, ABD Kongresi’ne; Türkiye’ye F-16 satışının, ABD’nin çıkarlarına zarar vermeyeceğine yönelik gönderdiği mektubun yankıları takip edilirken, diğer yandan da; BDDK ve TCMB’den gelen istatistikler takip edildi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) haftalık bülteninde yer alan bilgilere göre; kur korumalı TL mevduat ve katılma hesapları 610,4 Milyar TL'den, 695,7 Milyar TL'ye çıktı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB)’nın verilerine göre; yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatları 1 Nisan haftasında, 1 milyar 626 Milyon Dolar düşüş gösterdi. Yine, TCMB verilerine göre, geçtiğimiz hafta 65 Milyar 638 Milyon Dolar olan brüt döviz rezervleri, 1 Nisan ile sona eren haftada 66 Milyar 857 Milyon Dolar’a yükseldi.

Cumhurbaşkanlığı Seçimleri Öncesinde,Fransa’dan Gelecek Anketler; “Frexit” Riski Açısından Takip Edilecek!

Yeni günde de; Rusya-Ukrayna gerilimine dair gelişmeler ve majör merkez bankalarının yetkililerinden gelecek açıklamalar gündemin en üst sırasında olacak. Ayrıca, ekonomik takvimde açıklanacak olan bazı  önemli veriler ve tahvil piyasalarında oluşacak fiyatlamalar da takip edilecek.Keza, Pazar günü Fransa ‘da yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turu öncesinde, anketlerden gelecek son tahminler de; aşırı sağcı aday Marine Le Pen kaynaklı bir “Frexit(Fransa’nın Avrupa Birliği ve Euro Bölgesi’nden ayrılması)” riskinin oluşup oluşmadığı açısından, başta Euro varlıkları ve Avrupa borsaları olmak üzere piyasalar üzerinde oynaklıklara neden olabilir.

**Bülten için haber ve ekonomik veri kaynakları: Foreks Haber, BloombergHT, İnvesting

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!