Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

DX080322.png

Günlük Forex Bülteni

Ukrayna’daki Dört Şehir İçin Geçici Ateşkes İlan Edildi. Ancak, Temkinli Yaklaşmakta Fayda Var!

Küresel tarafta yeni haftanın ilk işlem gününe, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in: ABD’nin, Avrupalı müttefikleriyle Rusya’dan petrol ithalatını durmayı görüştüklerine dair söylemi ile petrol fiyatlarında son 13,5 yılın en yüksek seviyelerine doğru gelinmesi ile başladık. Yine, Rusya’da üretilen diğer emtialara da amborgo geleceği kaygısı ile birçok emtiada sert yükselişler ortaya çıkarken; oluşan bu emtia rallisi ile stagflasyon(düşük büyüme ve yüksek enflasyonun aynı anda görülmesi) endişeleri de yeniden tırmanışa geçti. 

Akşamüzeri, Almanya Maliye Bakanı Lindner’in: Rusya’ya karşı bir enerji ambargosu başlatmanın, halihazırda Rusya’ya uygulanan yaptırımların sürdürülebilirliği açısından değerlendirildiğinde sürdürülebilir olmadığı, Ukrayna’daki cari durumun büyüme ve enflasyon için negatif sonuçlarını görmezden gelemeyeceklerine dair söylemleri ile fiyatlamaların terse döndüğü görüldü. Yine, ABD Dışişleri Bakanı Blinken’in: ABD’nin, Rusya ile çatışmanın genişlemesini istemediği ve bu kapsamda uçuşa yasak bölge istemediğine dair açıklaması da, risk alma iştahı açısından pozitifti.

Dün akşam saatlerinde; İngiltere Başbakanı Johnson’ın, Kanada Başbakanı Trudeau ve Hollanda Başbakanı Rutte ile yapmış olduğu zirveden; Rus petrol ve doğal gazına bağımlılıktan kurtulmanın önemli olduğu, ancak bunun “adım adım” yapılması konusunda uyarıda bulunulması önemliydi.  Rusya Başbakan Yardımcısı Novak ise: Rusya’dan petrol ithalatına yasak getirilmesi halinde, Batı ülkelerinin varil başına 300 Doları aşan petrol fiyatları ile karşı karşıya kalabileceklerine yönelik uyarısı da dikkat çekiciydi.

Dün ayrıca, Rusya ve Ukrayna arasındaki müzakerelerin 3. turu da piyasaların odağına otururken, akşam saatlerinde taraflar arasında yapılan görüşmeler sonucunda Rusya tarafının: Henüz pozitif gelişme olduğunu söylemek için erken olduğu yönünde açıklamada bulunduğuna dair haber akışları ile risk iştahı tekrardan daraldı.

Bugünkü işlem gününe de; Rusya-Ukrayna gerilimine dair gelişmeler ile başladık. Rus ordusu’nun; Kiev, Mariupol, Harkiv ve Sumi’de sivillerin tahliyesi için Moskova saatiyle saat 10:00 itibariyle geçici ateşkes ilan ettiğine dair haber akışları, risk iştahına kısmen olumlu yansıdı. Ancak, daha önceki ateşkeslerin Rusya tarafından ihlâl edildiği de düşünülürse; bu ateşkes kararına da temkinli yaklaşmaktayız.

Günün devamında, Rusya-Ukrayna gerilimine dair gelecek yeni haberler fiyatlamalar açısından yine önemli olacak. Ekonomik takvimde ise; Euro Bölgesi’nin büyüme rakamı takip edilecek.

**Bülten için haber ve ekonomik veri kaynakları: Foreks Haber, BloombergHT, İnvesting

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!