Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

SP500-Daily-080223.png

Günlük Forex Bülteni

Fed Başkanı Jerome Powell Salı günü yaptığı açıklamada, güçlü işgücü piyasası ve yüksek enflasyon raporları almaya devam etmesi halinde merkez bankasının para politikasını "fiyatlandırıldığından daha fazla" sıkılaştırmak zorunda kalabileceğini söyledi. Powell, Fed'in enflasyonu %2 hedefine çekmek için gerekli araçlara sahip olduğunu belirtirken, Rusya'nın Ukrayna'ya askeri operasyonu gibi dünya çapında yaşanan olayların dikkate alınması gerektiğini vurguladı. ABD'nin enflasyonu düşürme sürecinin "sadece başında" olduğunu da sözlerine ekledi. Bununla birlikte Powell, tarih boyunca durum böyle olmasına rağmen, bu döngünün diğer döngülerden farklı olduğunu ve ne olacağını her türlü tahmin etme girişimini boşa çıkardığını belirtti. Powell açıklamalarını güvercin bir fiyatlamaya karşılayan ABD borsalarında yükseliş yaşandı. Nasdaq Composite %1,9′luk artışla en büyük kazanan oldu. S&P 500 %1,29 yükseldi ve Dow Jones Endüstriyel Ortalama %0,78 arttı.
Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden, Pekin'in ABD egemenliğini tehdit etmesi durumunda ABD'nin kendisini Çin'e karşı korumak için harekete geçeceğini söyledi.
Atlanta Fed, ABD'de ilk çeyrek reel GSYİH büyümesine ilişkin projeksiyonlarını önceden tahmin edilen %0,7'den %2,1'e yükselttiğini açıkladı.
ABD'de mal ve hizmet ticareti açığı Aralık ayında geçen aya göre 6,4 milyar dolar artarak 67,4 milyar dolara ulaştı. Aralık ayında ihracat bir önceki aya göre 2,2 milyar dolar azalarak 250 milyar dolr olurken, ithalat 4,2 milyar dolar artarak 317,6 milyar dolar oldu.
Minneapolis Federal Rezerv Bankası Başkanı Neel Kashkari Salı günü yaptığı açıklamada, Ocak ayı tarım dışı istihdam raporunun ardından bankanın enflasyonu kontrol etme konusunda hala yapacak işleri olduğunu söyledi.
Avrupa Merkez Bankası, hükümetlerin tuttukları mevduatlara ödediği maksimum faiz oranını, bu nakitin finansal sisteme aktarılmasının teşviki için, düşürecek. ECB, Euro Bölgesi hükümetlerinin ve diğer kamu kuruuşlarının Euro Bölgesi merkez bankalarında tuttukları mevduatlara 1 Mayıs'tan başlayarak Euro Kısa Vadeli Faizi'ne (ESTR) göre 20 baz puan iskonto uygulayacak.
ECB Tüketici Beklentileri Anketi sonuçlarına göre 12 ay sonrasına ilişkin tüketici beklentileri değişmezken, üç yıl sonrasına ilişkin enflasyon beklentileri biraz yükseldi. Önümüzdeki 12 aylık dönemde ekonomik büyümeye ilişkin beklentiler artarken, 12 aylık işsizlik oranına yönelik beklentiler azaldı.
Avrupa Merkez Bankası politika yapıcısı François Villeroy de Galhau Euro bölgesi ekonomisinin enflasyonun zirvesini görmekten çok uzak olmadığını savundu. Görünüm hakkında yorum yaparken, 2024'ün sonunda veya 2025'te %2 hedef aralığına dönüşün beklenebileceğini tahmin etti. Fransa Merkez Bankası başkanı ayrıca, ECB'nin enflasyonla mücadele ile blok ekonomisini daralma bölgesine götürmek arasında seçim yapmak zorunda kalmayacağını söyleyerek, euro bölgesinin muhtemelen 2023'te bir resesyondan kaçınacağını kaydetti.
Almanya'da sanayi üretimi Aralık 2022'de aylık bazda %3,1 düştü. Rakam, bir önceki yılın aynı ayına göre %3,9 düştü.
İngiltere Ulusal Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Enstitüsü (NIESR) yüksek enflasyonun neden olduğun yaşam standartları düşüşüne işaret ederek 2023 yılı için GSYH büyüme tahminini düşürdü. Kasım ayında yayınladığı raporda İngiltere ekonomisi için 2023 büyüme tahminini yüzde 0,7 ve 2024 beklentisini yüzde 1,7 olarak ortaya koyan NIESR, 2023 için büyüme tahminini yüzde 0,2'ye ve 2024 için yüzde 1,0'a indirdi.
Birleşik Krallık'ta konut fiyatları Ocak ayında bir önceki yılın aynı zaman dilimine göre %1,9 artarak son üç yılın en düşük artış oranını gördü. Raporlanan ayda ortalama ev fiyatı 281.684 Pound olarak gerçekleşti.
TASS'ın bakanlık kaynaklarına dayandırdığı haberine göre, Rusya Dışişleri Bakanlığı ABD Büyükelçiliği'ne Washington'dan Moskova'nın devlet işlerine karışmayı bırakmasını talep eden bir nota verdi.
Amerikan Petrol Enstitüsü'nün (API) Salı günü açıkladığı özel verilere göre, ABD'deki ham petrol stokları 3 Şubat'ta sona eren haftada 2,18 milyon varil düştü.
Hindistan Merkez Bankası, gösterge faiz oranını beklentiler doğrultusunda 25 baz puan artırarak %6,50′ye yükseltti.
Fitch, Çin ekonomisi için 2023 yılı büyüme beklentisini %4,1'den %5,0'a çıkardı

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!