Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

DX080222.png

Günlük Forex Bülteni

Lagarde: ECB'nin, Enflasyonu Hedefte Tutmak İçin Büyük Bir Sıkılaştırmaya İhtiyacı Yok!

Küresel tarafta, yeni haftaya; Cuma günü oluşan Dolar lehine fiyatlamaların kısmen devamı ile başladık. Majör merkez bankalarının sıkılaştırma beklentilerinin belirginleşmesi ile risk alma iştahında ortaya çıkan daralmalar; piyasalar üzerinde belirsizlikleri de artırırken, dikkatleri bu hafta açıklanacak olan kritik ekonomik veriler ve yine majör merkez bankalarının yetkililerinden gelecek açıklamalara çevirdi. 

Avrupa Merkez Bankası(ECB) üyesi ve Letonya Merkez Bankası Başkanı Martins Kazaks; ECB'nin ekonomiye destek programını planlanandan daha erken bitirebileceğini, ancak Temmuz ayından önce bir faiz artırımının muhtemel görünmediğini vurguladı.

Akşam saatlerinde konuşan ECB Başkanı Christine Lagarde ise: Euro Bölgesi’nde enflasyonun yüzde 2 seviyesine getirilmesi ve o seviyelerde istikrar kazanması için ECB’nin para politikasında büyük bir sıkılaştırmaya ihtiyacı olmadığını söyledi.

Yeni yıl kapsamındaki Bahar Festivali süresince kapalı olan Çin piyasaları dün itibariyle açıldı. Ülkeden gelen Caixin Hizmet PMI’ı geçtiğimiz ayki seviyesine göre gerileme gösterdi.

Aylardır gündemden düşen Ticaret Savaşları konusunda dün gelen açıklama ve haber kışları olumluydu. Sabah saatlerinde, Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijia: Çin ve ABD'nin, aralarındaki ticari sorunları karşılıklı saygı temelinde çözmeleri gerektiğini söyledi ve sözlerine: “Ticari sürtüşmelerin kazananı olmaz" diye önemli bir cümle ekledi. Akşam saatlerinde ise; ABD yönetiminin, eski ABD Başkanı Donald Trump'ın ithal çeliğe uyguladığı yüzde 25 gümrük vergisinin kısmen kaldırılması için Japonya ile anlaştığı bildirildi.

Suudi Arabistan, Brent petrol fiyatının 95 Dolar seviyesine yaklaşmasının ardından; ABD, Asya ve Avrupa’daki müşterilerine sattığı petrolün fiyatını Mart ayı itibariyle yükselttiğini duyurdu. Saudi Aramco şirketi, ABD’deki müşterilerine varil başına 30 sent, Avrupa’daki müşterilerine 70 sent ile 2,30 dolar arası ve Uzakdoğu ülkelerine 30-70 sent arası fiyat artışı yaptı.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatipzade: Viyana’daki nükleer görüşmelerinin sonucu söylemek için çok erken olduğunu ve uzlaşmanın sağlanması için; yaptırımların kaldırılmasının Tahran’ın kırmızı çizgisi olduğunu, Washington’un şu ana kadar attığı adımların İran ekonomisine faydası olmadığını belirtti.

Ukrayna-Rusya krizi devam ederken, Kremlin’den yapılan açıklamada: Rusya Devlet Başkanı Putin ile Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un, Moskova’daki yapacakları görüşmede büyük bir ilerleme beklemediklerini; ancak Macron’un, Avrupa ve Rusya arasındaki gerilimi azaltacak yolları göstereceğini belirtti. Akşam gerçekleşen görüşme sonrasında açıklamalarda bulunan Putin: NATO ve üye devletleri, silahlı kuvvetlerimizi nereye ve nasıl yerleştireceğimiz konusunda bize ders vermeye kalkıyor. Rus birliklerinin kendi topraklarındaki eylemleri "Ukrayna’ya karşı Rus tehdidi" olarak sunuluyor" dedi.

Avrupa gaz tedarik sorununa çözüm ararken, Rus doğ: al gaz devi Gazprom’un; Yamal-Avrupa boru hattından Avrupa'ya gaz sevkiyatı için 2022 ikinci çeyreğe yönelik ek kapasite ayırmaması, gaz krizi konusunda Avrupa’nın başını bir süre daha ağrıtacak gibi duruyor. Avrupa Komisyonu B: aşkanı Von Der Leyen: Rusya’nın, rekor fiyatlara ve yüksek talebe rağmen Avrupa’ya gaz teslimatını artırmakla ilgilenmediğini ve gaz tedarik sorunu için başta Norveç olmak üzere diğer gaz tedarikçileriyle; Avrupa’ya ihracatlarını artırmaya yönelik görüşme halinde olduklarını belirtti.

Ekonomik takvimde takip ettiğimiz verilerde; Almanya Sanayi Üretimi, geçtiğimiz ay olduğu gibi yine düşüş gösterdi.  Beklentiler; geçen aya göre Sanayi Üretimi’nde yüzde 0.4 oranında artış olacağı yönündeyken, geçen aya göre yüzde 0.3 oranında düşüş yaşandı. İngiltere’de açıklanan Halifax Konut Fiyatı Endeksi, bir önceki verinin altında geldi. Euro Bölgesi Sentix Yatırımcı Güven Endeksi ise, beklentinin üzerinde geldi.

İç Tarafta; Hazine Nakit Dengesi, 37 Milyar TL’nin Üzerinde Açık Verdi!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası BOTAŞ'a, geçen ay 4 milyar 146 milyon dolar ile bugüne kadar ki en yüksek aylık döviz satışını yaptı. 2021 yılının tamamında TCMB tarafından BOTAŞ'a yapılan döviz satışı 6 milyar 111 milyon dolar olmuştu.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan, Nakit Dengesi: Ocak ayında 37.8 Milyar TL açık verdi. Faiz Dışı Denge ise, aynı dönemde 24.8 Milyar TL açık verdi.

Bugün de; Sıkılaştırma, Jeopolitik Riskler ve Pandemi Gibi Önemli Gündem Maddelerine Odaklanacağız!

Bugünkü ekonomik takvimde piyasalara yön verecek düzeyde önem arz eden bir veri bulunmuyor. Gündemde ise yine; majör merkez bankalarının para politikalarına ilişkin sıkılaştırma beklentileri, Rusya-Ukrayna meselesi ve Pandemiye dair gelişmeler olacak.

**Bülten için haber ve ekonomik veri kaynakları: Foreks Haber, BloombergHT, İnvesting

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!