Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

SP500-Daily-081222.png

Günlük Forex Bülteni

Avrupa İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) Çarşamba günü yayınladığı verilere göre, Euro bölgesi gayri safi yurt içi hasılası (GSYİH) ekonomiyi destekleyen hanehalkı harcamaları ve iş yatırımları ile tahmin edilenden daha fazla büyüdü. Eurostat, üçüncü çeyrekte 19 ülkeli euro bölgesinin bir önceki çeyreğe göre %0,3 yıllık bazda ise %2,3 büyüme kaydettiğini açıkladı. 
Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Avrupa Birliği'nin yıl sonuna kadar gaz için bir üst fiyat üzerinde anlaşmaya varacağına olan güvenini dile getirdi.
Avrupa Birliği'nde hava yoluyla seyahat edenlerin sayısı 2021'de bir önceki yıla kıyasla %35 yükseldi. Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), AB üyesi 27 ülkede 2021 yılında hava yolu seyahatlerine ilişkin verileri açıkladı. Buna göre, 2020 yılında Kovid-19 salgından ciddi biçimde etkilenen havacılık sektörü geçen yıl toparlanmaya başladı. AB ülkelerinde hava yolu yolcu sayısı 2021'de bir önceki yıla kıyasla yüzde 35 artarak 373 milyona çıktı.
ABD haftalık mortgage başvuruları verilerine göre, Mortgage başvuruları 2 Aralık'ta sona eren haftada %1,9 düştü. 30 yıllık mortgage oran geçtiğimiz haftaya göre sekiz baz puan düşerek %6.41'e geriledi.
Altın ve gümüşün spot fiyatları, ekonomik gerilemeye ilişkin endişelerin piyasa katılımcılarını güvenli liman varlıklara yöneltmesiyle Çarşamba günü yükseldi. ABD Hazine tahvil getirilerindeki düşüş nedeniyle de altın ve gümüşe akım geldiği görülüyor.
Brent ve ham petrol 2022'deki en düşük seviyesine yaklaşmasının ardından, resesyon endişelerini dengelemesi ve Rus petrol fiyatlarına üst sınırın arzı azaltacağı yönündeki korkuların hafiflemesiyle yükselişe geçti. Çin'in ulusal sağlık otoritesi Çarşamba günü, asemptomatik vakalarının ve hafif semptomları olan kişilerin evde karantinaya alınabileceğini açıklaması petrol fiyatlarında yaşanan yükselişe destek oldu. Diğer yandan Kremlin sözcüsü Dmitriy Peskov Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Rusya'nın Batılı güçlerin Rus petrolünün satışlarına uyguladığı tavan fiyat uygulamasına nasıl yanıt vereceği konusunda çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi. Enerji piyasasındaki yüksek hareketlilik önümüzdeki süreçte yaşanacak gelişmelerle devam edebilir. 
Japon ekonomisi üçüncü çeyrekte yıllık bazda %0,8 küçüldü. İkinci çeyreğe kıyasla GSYİH, %0,3 olan tahminin altında %0,2 azaldı.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!