Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

SP081221.png

Günlük Forex Bülteni

Borsalarda Önceki Gün Oluşan Ralli Dün de Devam Etti!

*Dünkü işlem gününde, küresel ekonomik takvimde açıklanan önemli verilerden; Çin’in Ticaret Dengesi’nde oldukça güçlü ihracat rakamlarına karşın, ithalatta da görülen artış neticesinde beklentinin altında ticaret fazlası görüldü.  

*Avustralya Merkez Bankası(RBA)’ndan gelen kararlarda; yüzde 0.10 oranındaki faiz oranı ve 4 Milyar AUD tutarındaki tahvil alımlarını sabit bıraktı.

*Almanya’da açıklanan Sanayi Üretiöi rakamı son 1 yılın en güçlüsü olurken, ülkenin ZEW Endeksleri ise karmaşık görünüm çizdi. Euro Bölgesi’nin ZEW Endeksi ise geçen ayki rakamın kısmen üzerinde gerçekleşme gösterirken, bölgenin 3.Çeyrek Büyüme oranı ilk iki hesaplamadaki yüzde 2.2’lik düzeyinde sabit kalmasına karşın; senelik rakam yüzde 3.7’den yüzde 3.9’a revize edildi.

*ABD’de açıklanan 3.Çeyreğin Tarım Dışı Üretkenlik verisi beklentilerin üzerinde daralma gösterirken, buna karşın; Birim Emek Maliyetleri verisi tahminlerin üzerinde artış gösterdi ve ülkenin Ekim ayı Dış Ticaret Dengesi’ndeki “Ticaret Açığı” da öngörülen rakamdan daha düşük geldi.

*Çin Merkez Bankası, kırsal sektör ve küçük şirketleri desteklemek için kredi transfer programı faiz oranını 25 baz puan indirirken, ülkenin devasa borçları ile nam salmış emlak geliştirme şirketi Evergrande’nin 6 Kasım’da vadesi gelen offshore kupon ödemelerini 30 günlük sürenin sonunda da ödemediği ve temerrüt ile karşı karşıya kaldığına yönelik haber akışları kritikti.

*Citigroup tarafından yapılan değerlendirmede: emtia fiyatlarında yeni bir süper döngünün olmayacağı, ama emtia piyasasının genelinde düşüş öngörülürken; baz metallerin yükselebileceği belirtildi.

*Son zamanlarda gündemin en üst sıralarında yer alan Covid-19’un Omicron varyantı konusunda ise, önceki gün Beyaz Saray Sağlık Başdanışmanı Dr.Anthony Fauci’nin: “G.Afrika’dan gelen birincil veilerin, Omicron kaynaklı vakaların çok ağır geçmediğine işaret ettiğine” dair söylemleri ile ABD borsaları üzerinden küresel endekslerde başlayan ralli dün de devam etti. Küresel büyüme iyimserliği kaynaklı bu ralliye karşın, FED’in şahinleşmesi önünde bir engel kalmayacağı öngörüsü ile de yatırımcılar ABD Doları’nda pozisyon artırırken, yine buna paralel olarak ABD tahvil faizleri yükselişe geçti. ABD'nin 2 yıllık tahvil faizi 2020 Mart ayından bu yana en yüksek seviyesine çıktı.

*Uluslararası yatırım bankası Barclasys’den gelen açıklamada: FED’in politikalarının şahinleşmesinin de, Omicron varyantının da hise senetleri üzerindeki ralliyi durduramayacağı öngörüsünde bulunuldu.

*G.Afrika’da Sağlık Araştırma Enstitüsü’nden gelen labaratuvar sonuçlarına göre; Pfizer-Biontech Covid-19 aşısının çift dozunun, Omicron varyantı üzerinde kısmi etki sağladığı ve diğer varyantlarıa göre etkinin daha zayıf kaldığı belirtildi.

Merkez Bankaları Gündemli Bir Gün Bizi Bekliyor, Omicron Varyantına Dair Gelişmeler de Kritik!

*Yeni güne yine Japonya’dan gelen önemli veriler ile başladık ve veriler çoğunlukla zayıf geldi. Hindistan Merkez Bankası politika faizini değiştirmedi. Günün devamında; Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde,  Başkan Yardımcısı Luis de Guindos ve bazı ECB üyelerinin konuşmaları, ABD’den JOLTS verisi ve Kanada Merkez Bankası(BOC) faiz ve politika kararları takip edilecek. FED’e dair öngörüler ve Omicron vryantına dair gelişmeler de son zamanlarda olduğu gibi önem arz edecek.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!