Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

EURUSD-070922.png

Günlük Forex Bülteni

 Almanya Başbakanı Scholz, elektrik piyasasını istikrara kavuşturmak için vergiye ihtiyaç olduğunu belirterek, Avrupa'nın en büyük ekonomisinde yeterli elektriğin olacağını belirterek enerji krizinin yakın zamanda ortadan kalkmayacağı konusunda uyardı.
 Avrupa Birliği, hızla yükselen enerji fiyatları sorununu çözmek için enerji şirketlerine ekstra vergi getirmeyi planlıyor.
 İngiltere’nin yeni başbakanı Liz Truss artan enerji faturaları ve yaşam maliyeti kriziyle mücadele sözü verdi ve İngiltere’nin fırtınayı atlatabileceğinden emin olduğunu söyledi. İngiltere'nin hane halkını desteklemek için 100 milyar sterlin büyüklüğün bir enerji teşvik paketi açıklaması bekleniyor. Ayrıntıların Perşembe günü açıklanması bekleniyor.
 Çin'in ihracatı Ağustos ayında bir önceki yıla göre yüzde 7,1 arttı, ancak Temmuz ayındaki yüzde 18'lik büyümenin altında kaldı, ithalat ise geçen ay yüzde 0,3 arttı.
 Bugün FED Bej Kitap raporu açıklanacak ardından Perşembe günü Başkan Jerome Powell'ın konuşması takip edilecek.
 ABD hizmet sektörü faaliyeti Ağustos'ta toparlanma kaydetti. ISM Hizmet PMI Endeksi, Temmuz ayında kaydedilen 56,7'den Ağustos ayında 56,9'a yükseldi. İş Aktivitesi Endeksi, 59,9'dan 60,9'a yükselirken, Yeni Siparişler Endeksi bir önceki aya göre 1,9 puan artarak 61,8'e yükseldi.
 S&P Global ABD Hizmetler PMI endeksi Temmuz'daki 47,3'ten Ağustos'ta 43,7'ye düşerek, Mayıs 2020'den bu yana en düşük seviyeye gerilemiş oldu. S&P Global, zayıf müşteri talebi nedeniyle hizmet aktivitesinin düştüğünü belirtti.
 Almanya'da fabrika siparişleri Temmuz ayında bir önceki aya göre %1,1 azaldı. Yurt içi siparişler Haziran ayına göre %4,5 azalırken, dış siparişler %1,3 arttı. Euro bölgesinden yeni siparişler aylık %6,4 düşerken, diğer ülkelerden gelen yeni siparişler aylık %6,5 arttı.
 Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Konseyi üyesi Yannis Stournaras Salı günü yaptığı açıklamada, euro bölgesindeki enflasyonun "zirveye yakın" olduğunu ve "istikrarlı bir yavaşlama" başlatacağını söyledi.
 İngiltere'de inşaat faaliyeti Ağustos'ta azaldı. S&P Global/CIPS tarafından yayınlanan rapora göre, Birleşik Krallık'ta inşaat sektörü, üst üste ikinci ay faaliyetlerinde azalış gösterdi. İnşaat PMI Endeksi Ağustos'ta Temmuz'a göre 0,3 puan artarak 49,2 olarak açıklandı.
 OECD hesaplamasında yıllık TÜFE, enerji fiyatlarındaki yavaşlamayla birlikte %10,2'ye geriledi. Geçtiğimiz aya göre 0,1 puan azalan enflasyon oranı Kasım 2020'den bu yana ilk kez gerilemiş durumda. 38 OECD ülkesinden 26'sında enerji fiyatları Haziran'daki %40,7'den geriledi ve Temmuz 2022'de yıllık bazda %35,3 olarak hesaplandı. OECD'de gıda fiyatları enflasyonu ise yükselmeye devam etti ve Haziran 2022'deki %13.3'e kıyasla Temmuz 2022'de %14,5'e ulaştı. Gıda ve enerji hariç tutulduğunda, yıllık enflasyon Temmuz 2022'de 0,3 puan artışla %6,8'e yükseldi.
 Eurobarometer anketine göre, Avrupa Birliği vatandaşlarının %34'ü enflasyonu en önemli sorun olarak görülüyor, bunu %28 ile enerji arzı izliyor. Ankette ülkesinin ekonomisinin daha kötüye gideceğini düşünenlerin oranı 22 puan artarak %53 olurken "daha iyi olur" diyenlerin oranı 12 puan düşerek %16 olarak kaydedildi.
 Japonya Savunma Bakanı Yasukazu Hamada, Japonya'nın Doğu Çin Denizi'ndeki Nansei Adaları'ndaki yakıt depolama tesislerini genişleteceğini söyledi.
 Dolar, Yen karşısında 24 yılın yeni zirvesini gördü ve 143 yen'i aştı

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!