Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

DX070921.png

Günlük Forex Bülteni

Önemli Gelişmeler…

*Yurtçinde, TL kurları üzerinde dün sabah saatlerinde; Pazar günü resmi gazete yayımlanan Orta Vadeli Program’a ilişkin fiyatlamalar takip edildi.

*TCMB tarafından ise, sabah saatlerinde; Cuma günü açıklanan Ağustos ayı enflasyon rakamlarına yönelik olarak Fiyat Gelişmeleri Raporu yayımlandı. Kurum, Ağustos ayında enflasyondaki artışta; gıda fiyatlarındaki artış eğiliminin  belirleyici olduğunu belirtirken, çekirdek enflasyon göstergelerinin yıllık bazdaki enflasyonunda yavaşlama kaydedildiğine vurgu yapıldı.

*TCMB, öğleden sonra ise; Ağustos ayındaki Reel Efektif Döviz Kuru gerçekleşmelerini yayımladı. TÜFE bazlı Reel Efektif Döviz Kuru 62,89 olurken, Yİ-ÜFE bazlı Reel Efektif Döviz Kuru 79.83 oldu.

*ABD tarafının İşçi Bayramı nedeniyle tatil olduğu küresel tarafta ise; veri trafiği ve haber akışları oldukça sınırlıydı. Almanya’da açıklanan Temmuz ayına ait Fabrika Sipraişleri’nde; yüzde 1,0’lik daralma beklentisine karşın, yüzde 3.4’lük artış olduğu görüldü. Almanya ve İngiltere’nin İnşaat PMI dataları ise; geçtiğimiz ayki rakamlardan sert daralma gösterdi.

*Petrol fiyatları, İran Cumhurbaşkanı Reisi’nin: Haziran ayında dondurulan nükleer anlaşmaya dönebileceklerine dair açıklaması ile birlikte açılıştan itibaren satış baskısı içerisine girerken, ilerleyen saatlerde kısmen toparlanma görüldü. Rusya tarafından gelen açıklamada; Avrupa’ya doğalgaz sevkiyatı yapılacak olan Kuzey Akım-2 boru hattının birkaç gün içerisinde faaliyete geçeceğinin belirtilmesi de kritikti.

Almanya ZEW ve Euro Bölgesi Büyüme Dataları Takip Edilecek!

*Yeni günün ekonomik takviminde şuana kadar; Çin’den gelen Dış Ticaret dataları takip edildi. Gelen data; son 6 ayın en yüksek Dış Ticaret fazlasına işaret ederken, İthalat ve İhracat tarafındaki güçlü artışlar da dikkat çekti. Günün devamında; Almanya ve Euro Bölgesi’nin ZEW Endeksleri ile yine Euro Bölgesi’nin 2.Çeyrek büyüme oranları kritik olacak.

*Keza, küresel çapta; yeni tip Coronavirüs(Covid-19) Pandemisi başta olmak üzere önemli  konulara dair gelişmeleri de takipte olmaya devam edeceğiz.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!