Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

DX070721.png

Günlük Forex Bülteni

Küresel Çapta Dikkatler; FED’in FOMC Tutanaklarında Olacak!

Dünkü işlem gününde, küresel ekonomik takvimde; Japonya’dan gelen Hane Halkı Harcamaları datası Mayıs ayında beklentilerin altında daralma gösterirken, Avustralya Merkez Bankası(RBA) ise faizleri sabit tuttu. Avrupa seansına geçtiğimizde; Almanya’nın Mayıs ayı Fabrika Siparişleri’nin yüzde 1.0’lik artış beklentisine karşın, yüzde 3.7 oranında azalma gösterdiği açıklanırken, ülkenin Haziran ayı İnşaat PMI’’ı önceki ayki gerçekleşmesinin üzerinde geldi. ZEW Endeksleri karmaşık bir görünüm izlemesine rağmen, kurumdan gelen açıklamada: Almanya’nın net olarak Koronavirüs’ün üstesinden geldiğinin gözlemlendiğine vurgu yapıldı. Euro Bölgesi’nin ZEW Endeksleri de takip edilirken, veriler; Bölge’nin Perakande satışlar dataları ile birlikte öngörülerden iyiydi.  Bu arada, Euro Bölgesi’nin uzun vadeli enflasyon beklentilerine dair gösterge; 7 hafta sonra ilk kez yüzde 1.62’nin üzerine çıktı ve Euro üzerinde bir miktar baskı oluşturdu. İngiltere tarafında; İnşaat PMI’ındaki iyileşme devam ederken, ABD’de takip edilen PMI’larda ise; Markit Hizmet ve Bileşik PMI’larında düşüşler görüldü. Akabinde, ISM tarafından açıklanan; İmalat Dışı PMI’ı, sipariş ve istihdam endekslerinin de beklentilerin hayli altında gelmesi dikkat çekti. ABD verileri öncesindeki baber akışları cephesinde, Beyaz Saray Hint-Pasifik Koordinatörü Kurt Campbell’in: Çin ve ABD’nin barış içinde olabileceğini, ancak mevcut durumda şimdiki ve gelecek nesil için mücadelenin zor olacağını belirtmesi ve yine Tayvan ile resmi olmayan güçlü ilişkilerin desteklendiğine dair söylemleri ile piyasalarda tedirginlik oluşmuştu. Verilerin kötü gelmesi ise; FED’e dair sıkılaştırma beklentilerinin sekteye uğrayabileceğine dair yeniden artan umutların tahvil faizleini baskılaması(10 yıllık tahvil faizleri 24 Şubat’tan bu yana en düşük seviyesini test etti) ile piyasalara kısmen olumlu yansıdı. Öte taraftan, Dünya Sağlık Örgütü’nün: Peru’da geçtiğimiz yılın sonlarında görülen Lambda varyantının tekrardan yayılmaya başladığına dair uyarıları da önemli başlıklardan birisiydi.

Küresel çapta, yeni işlem gününün ekonomik takviminde Avrupa tarafında; Almanya Sanayi Üretimi ve Birleşik Krallık Halifax Konut Fiyat Endeksi ile AB Komisyonu’nun ekonomik tahminleri kritik olacak. ABD tarafında ise; açıklanacak olan JOLTS(İş İmkanları ve Personel Değişim Oranı) verisi ile 15-16 Haziran tarihlerindeki FED/FOMC toplantılarının tutanakları hayli önem arz edecek. Ayrıca, yine; Covid-19 Pandemisi(Delta ve Lambda varyantları, aşılama vs.), majör merkez bankalarının yetkililerinden gelecek açıklamalar ve tahvil piyasalarında oluşacak fiyatlamalarla da; küresel çapta para ve sermaye piyasaları üzerinde volatil hareketler oluşabilir.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!