Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

DX070521.png

Günlük Forex Bülteni

ABD’de Açıklanacak Olan İş İstatistikleri, Küresel Çapta Kritik Olacak!

Dünkü işlem gününde, iç tarafta dikkatler; TCMB’nin yapacağı PPK toplantısı ve buradan çıkacak kararlardaydı. Açıklanan kararlarda; Beklentilere paralel olarak faiz değişikliği yapılmazken, “Nisan ayı Enflasyon Raporu’ndaki tahmin patikasındaki belirgin düşüş sağlanana kadar mevcut duruşun devam ettirileceğine” dair söylemin karar metnine girdiği görüldü. Ayrıca, önceki metinde yer alan “sıkı duruş” söyleminin “mevcut duruş” olarak değiştirilmesi de dikkat çekiciydi. İlk bakışta; Nisan enflasyon raporundaki tahmin patikasının, ancak 4.Çeyrek başlarında ciddi enflasyon düşüşüne(doğal olarak bir faiz indirimine) işaret etmesinden kaynaklı olarak  “şahin” karşılanan karar metni sonrasında TL varlıklarında bir miktar değer kazancı görüldü.

Küresel ekonomik takvimde ise; İngiltere Hizmet PMI, İngiltere Merkez Bankası(BOE) Kararları ve ABD İşsizlik Maaşı Başvuruları takip edildi. İngiltere Hizmet PMI’ı; beklentilerden iyi gelirken, faiz oranının sabit bırakıldığı BOE kararlarında; haftalık bazda 4,4 Milyar GBP tutarındaki tahvil alımlarının 3,4 Milyar GBP’a indirildiği belirtildi. ABD’deki Haftalık İşsizlik Maaşı Başvurularında ise; Pandeminin etkilerini hissetmeden önceki son verinin açıklandığı 19 Mart 2020’den bu yana ilk kez 500 Bin seviyesinin altında gerçekleşme görüldü. Haber akışları cephesinde; ABD’nin, Çin ile Faz-1 Ticaret Anlaşması’na dair müzakerelere başlayabileceği ve önceki gün ABD’nin sunduğu; aşı patentlerinin kaldırılmasına dair önerinin, AB tarafından da desteklenmesi önemliydi(akşam saatlerinde Almanya Başbakanı Merkel’den veto geldi). Sabah saatlerinde, FED Başkan Yardımcısı Clarida’nın: Yellen’ın söylemlerinin faiz artırımı döngüsüne geçilmesine işaret etmediğine dair açıklamaları ile toparlanmaya başlayan risk alma iştahı, akşamüzeri; İşsizlik Maaşı Başvurularındaki düşüşün devam ediyor olması, ABD Başkanı Biden’ın aşı patentlerini kaldırma kararı ve Kurumlar Vergisi oranını yüzde 25-28 bandında yapmak istemesi(önceki beklentilere nazaran iyimser) ve bazı şirketlerin iyi gelen 1.Çeyrek finansalları gibi unsurlar ile hızla artış gösterdi. Özellijle borsalarda oluşan ralliler dikkat çekerken, FED’in açıkladığı yarı yıl Finansal İstikrar Raporu’nda; Şirket değerlemelerinin aşırılığıa yönelmesinin, olası risk alma iştahı azalmasında hisse senetlerini savunmasız bırakabileceğine dair uyarıya yer verilmesi ileriye dair önem arz etmekteydi.

Kararsız görünüm ile başladığımız yeni günün, küresel ekonomik takviminde; Çin’de açıklanan Nisan ayı Ticaret Dengesi verileri beklentilerin üzerinde gerçekleşmeler gösterdi. Günün devamında da, ABD’den gelecek; Tarım Dışı İstihdam, Ortalama Saatlik Kazançlar ve İşsizlik Oranı verileri küresel çapta hayli önemli olacak.  Yine, gelecek önemli haber akışları ve açıklamalar ile tahvil piyasalarında oluşacak hareketlerle de küresel çapta oynaklıklar görülebilir.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!