Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

EURUSD070422.png

Günlük Forex Bülteni

Fed’in FOMC Tutanakları; Daha Hızlı Faiz Artırımı ve Aylık 95 Milyar Dolarlık Bilanço Küçültmeye İşaret Etti!

Rusya–Ukrayna krizinde, Ukrayna’nın Buça kentinde Rus güçlerinin katliam yaptığına yönelik haber akışları sonrasında yeniden başlayan gerginlikler; bir yandan iki ülke arasındaki müzakerelerin çökmesi endişeleri ile, diğer yandan Rusya’ya yönelik AB ve ABD gibi gelişmiş ekonomilerin yeni yaptırımları ile risk iştahını baskı altına almaya devam ediyor. Yine, Covid-19 salgınının Asya’da yeniden şiddetlenmesi ile bölgeden gelen olumsuz sinyaller(Çin’de açıklanan Hizmet PMI’ı sert düşerek, 25 ayın en düşük seviyesine geriledi) ve tüm bu risk artışlarına rağmen; Fed ve ECB gibi majör merkez bankalarının, enflasyonu dizginlemek için hızlı bir sıkılaştırmaya yönelme isteği de dün tahvil faizlerinde sert yükselişlere neden olarak piyasaları baskıladı.

Avrupa Birliği’nin, önceki gün açıkladığı yeni yaptırımlarınn yanı sıra; ABD’den dün beklenen yeni yaptırımlar ve Kremlin Sözcüsü Peskov’dan gelen: Sürecin Kremlin’in arzu ettiği hızda ve enerjide ilerlemediği ve Ukrayna görüşmelerinde önlerinde hala daha uzun bir yol olduğuna dair söylemler başlı başına tedirginlik oluşturmaya devam etti. Keza, Rusya’nın 649 Milyon 200 Bin Dolarlık Eurobond ödemesinin –Ruble ile ödeme yapmak istenmesi nedeniyle- yabancı bankalar tarafından reddedilmesi de ileriye dönük kritik gelişmelerden birisiydi.

Majör merkez bankaları cephesinde; küresel risklerin oluşturduğu arz şoklarına karşın, talep yönlü enflasyonu en azından dizginlemek için hızlı bir sıkılaştırma eğilimine gidileceği mesajları dün de gelirken, bu kapsamda; tahvil faizleri tarafında görülen sert yükselişler de, piyasalar üzerinde baskıyı artırdı. Bu bağlamda, akşam saatlerinde dikkatler; Fed’in, 15-16 Mart tarihlerinde yapmış olduğu Federal Açık Piyasa Komitesi(FOMC) toplantılarına dair açıklanacak olan tutanaklara çevrildi. Tutanaklarda; Fed üyelerinin, ekonomik ve finansal şartlara bağlı olarak daha sıkı politika duruşunun gerekli olabileceği ve buna paralel olarak gelecek toplantılarda bir veya daha fazla kez 50 Bp.’lık faiz artırımlarının tercih edilebileceği söylemi ön plana çıkarken, yine piyasaların merakla beklediği bilanço küçültmenin de; 3-4 Mayıs FOMC toplantılarında verilebilecek karar ile aylık 95 Milyar Dolarlık(60 Milyar Doları hazine kağıtlarından, 35 milyar Doları mortgage destekli menkul kıymetlerden) dilimlerle devreye alınabileceği vurgusu dikkat çekti.

Dün yurt içi tarafta ise, sabah saatlerinde önemli bir husus takip edilmezken; akşam saatlerinde, ABD’den gelen; ABD Dışişleri Bakanlığı’nın, Türkiye’ye F-16 satışının ABD çıkarları ile uyumlu olduğuna yönelik ABD Kongresi’ne hitaben mektup gönderdiğine dair haber akışları, ABD-Türkiye ilişkilerinin iyiye gittiğine yönelik beklentilerle heyecana neden oldu.

Fed/FOMC Tutanaklarının Yankıları, Jeopolitik Meseleler ve Frexit Riski Gündemin En Üst Sıralarında Olacak!

Yeni günde de; Rusya-Ukrayna gerilimine dair gelişmeler ve dün akşam açıklanan Fed/FOMC tutanaklarının yankıları gündemin en üst sırasında olacak. Ayrıca, ekonomik takvimde açıklanacak olan bazı  önemli veriler ve majör merkez bankalarının yetkililerinden gelecek yeni açıklamaları da, tahvil piyasalarındaki hareketlerle birlikte; piyasalar üzerindeki etkileri açısından yine dikkatle takip edeceğiz. Keza, Pazar günü Fransa ‘da yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turu öncesinde, anketlerden gelecek son tahminler de; aşırı sağcı aday Marine Le Pen kaynaklı bir Frexit(Fransa’nın Avrupa Birliği ve Euro Bölgesi’nden ayrılması) riskinin oluşup oluşmadığı açısından, başta Euro varlıkları ve Avrupa borsaları olmak üzere piyasalar üzerinde oynaklıklara neden olabilir.

**Bülten için haber ve ekonomik veri kaynakları: Foreks Haber, BloombergHT, İnvesting

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!