Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

SP500-Daily-070223.png

Günlük Forex Bülteni

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki borsalar Fed’in faiz artışlarına devam edeceğine yönelik endişeleri fiyatlamaya devam ediyor. ABD tahvil getirilerinin artmasıyla piyasalarda satış baskısı da yoğunlaştı. Dow Jones %0,1 düşüşle art arda üçüncü seansına geriledi. S&P 500 %0.61 düşerken Nasdaq Composite  %1 düştü. Ons altın ise 1860 dolar desteği üzerine tutunmaya çalışıyor.
ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, ülkedeki enflasyonun çok yüksek olmaya devam ettiğini ancak düşmeye başladığını söyledi. Yellen, Amerikan ekonomisinin güçlü ve dayanıklı olduğunu belirtti. Enflasyonun düşmeye devam edeceğine ancak ekonominin güçlü kalmayı başaracağına olan güvenini dile getiren Yellen, işgücü piyasasının çok güçlü olması ve işsizlik oranının 53 yılın en düşük seviyesine ulaşması nedeniyle ABD'nin resesyona girme ihtimalinin düşük olduğunu da sözlerine ekledi.
Euro bölgesinde perakende ticaret hacmi Kasım ayında %2,7 düşerken, AB'de bu rakam bir önceki aya göre %2,6 düştü. Yıllık perakende ticaret hacmi Euro bölgesinde %2,8 ve AB'de %2,5 azaldı. Euro bölgesinde gıda dışı ürünlerin satışları Aralık ayında bir önceki aya göre %2,6 düşerken, AB'de bu rakam Kasım ayına göre 2,8 daha düşük oldu. Toplam perakende ticaret hacminde aylık en keskin düşüş eksi %6,3 ile Hollanda'da kaydedilirken, en yüksek genişleme %2,3 ile Slovakya'da görüldü.
Sentix anketine göre, Euro bölgesindeki yatırımcı güveni Şubat ayında geçmiş piyasa tahminlerini iyileştirerek eksi 8,0 puana ulaştı. Okuma art arda dördüncü ay genişleyerek Mart 2022'den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Rapor, beklentiler endeksinin Ocak ayında eksi 6,0 puana yükselerek Şubat 2022'den bu yana en yüksek seviyeye ulaştığını ortaya koydu. Veriler hakkında yorum yapan Sentix, son sonuçların Euro Bölgesi'nin şu an için resesyona girme ihtimalinin düşük olduğunu gösterdiğini söyledi.
Almanya'da fabrika siparişleri Aralık'ta %3,2 arttı. Yurt içi siparişler %5,7 artarken, yabancı siparişler %1,2 arttı. Euro bölgesinden yeni siparişler %9.8 artarken, diğer ülkelerden gelen yeni siparişler aylık %3.8 düştü. Yıllık bazda, takvimden arındırılmış yeni fabrika siparişleri, Aralık 2021'e kıyasla %10,1 düştü.
Birleşik Krallık'ta İnşaat Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) bir önceki aya göre hafif bir iyileşme gösterse de, Ocak ayında 48,4 ile art arda ikinci ay 50 puanlık eşiğin altında kaldı.
Çin, Washington'u casus balonunu düşürmek için güç kullanarak ikili ilişkilerde kaydedilen ilerlemeye zarar vermekle suçladı. Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Xie Feng, ABD'li diplomatlara "Çin bu tür davranışlara şiddetle karşı çıkıyor ve ABD'yi eylemi tırmandırmamaya çağırıyor" dedi.
Nikkei Asia'nın konuyla ilgili kaynaklara dayandırdığı haberine göre, Japonya hükümeti, Japonya Merkez Bankası (BoJ) Başkan Yardımcısı Masayoshi Amamiya'yı mevcut Başkan Haruhiko Kuroda'nın yerine geçmesi için potansiyel olarak değerlendiriyor. Amamiya'nın bu görevi kabul edip etmeyeceği bilinmemekle birlikte konuyla ilgili olarak görüşüldüğü bildirildi.
Japonya Maliye Bakanı Shunichi Suzuki Salı günü ülkenin döviz müdahalesi hakkında yorum yaptı ve hareketin "aşırı oynaklığa" yanıt olarak yapıldığını belirtti. Bakan, oranların ekonomik temelleri yansıtacak şekilde istikrarlı bir şekilde hareket etmesinin önemli olduğunu söyledi.
Avustralya Merkez Bankası (RBA), Salı günü Şubat ayındaki toplantısında faiz oranlarını 0.25 baz puan artırmaya karar verdi. RBA Başkanı Philip Lowe, "Küresel enflasyon hala çok yüksek. Bununla birlikte, daha düşük enerji fiyatlarına, tedarik zinciri sorunlarının çözümüne ve para politikasının sıkılaştırılmasına tepki olarak ılımlaşıyor" dedi.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!