Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

DX070222.png

Günlük Forex Bülteni

ABD’de, Tarım Dışı İstihdam Verisi Oldukça İyi Geldi; Fed’in, Mart Ayında 50 Bp. Faiz Artışı İhtimali Yükseldi!

Küresel tarafta, geçtiğimiz haftanın son işlem gününe; Amazon’un önceki akşam açıklanan iyimser finansallarının etkisiyle kısmen pozitif başladık. Ancak, önceki gün ECB Başkanı Lagarde’ın söylemlerinden “şahin” çıkarım yapan piyasalar; Cuma günü de, majör merkez bankalarının yetkililerinden gelen bazı açıklamalar ile risk iştahında yaşanan daralma nedeniyle baskı altında kaldı.

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Bailey, yaptığı açıklamalarda enflasyona odaklandı. Bailey’nin; “Enflasyonu yeniden hedef seviyesine getirmek için her şeyi yapacağız ve yapmamız gereken, fiyatlar konusunda işlerin daha kötüye gitmesini engellemek” şeklindeki sözleri önemliydi. İngiltere Merkez Bankası Baş Ekonomisti Huw Pill de: İşlerin bekledikleri gibi gelişmesi durumunda ılımlı bir sıkılaştırma beklediğini, enerji fiyatlarının düşmesi durumda enflasyonun hedefin altına gelebileceğini, normalleşme ve enflasyonun hedefe dönmesi için çalıştıklarını belirtti.

Avrupa Merkez Bankası Yönetim Konseyi Üyesi ve Slovakya Merkez Bankası Başkanı Peter Kazimir: Euro Bölgesi enflasyonunun beklenenden daha uzun süre yüksek seyredeceğini ve enflasyon riskinin halâ daha yukarı yönlü olduğunu belirtti. Kazimir’in:  “Yüksek Aralık ve Ocak enflasyonlarına rağmen; harekete geçmememiz, harekete geçmekten çekineceğimiz anlamına gelmiyor” şeklindeki söylemi ise; Avrupa Merkez Bankası’nın, yıl içerisinde faiz artırımına gideceğine dair öngörüleri haklı çıkaracak türdendi.

Ekonomik takvimde takip ettiğimiz verilerde; Almanya ve İngiltere inşaat sektörü PMI verileri ile Almanya Fabrika Siparişleri,  beklentilerin üzerinde gelirken; Euro Bölgesi Perakende Satışlar aylık ve yıllık bazda beklentinin altında kaldı. ABD’de açıklanan kritik verilerde; Tarım Dışı İstihdam Değişimi, 150 Binlik istihdam artışı  beklentisine karşın; 467 Bin gibi oldukça yüksek bir istihdam artışına işaret etti. İşsizlik Oranı, İşgücüne katılım oranının yüzde 61.9’dan yüzde 62.2^ye yükselmesi sonrasında; yüzde 3.9’dan yüzde 4 seviyesine yükseldi. Ortalama Saatlik Kazançlar ise; aylık yüzde 0.7 oranında artış gösterirken, verinin senelik gerçekleşmesi; yüzde 5.0’den yüzde 5.7’ye yükseldi. Başta, Tarım Dışı İstihdam olmak üzere gelen güçlü veriler sonrasında; CME Fed Watch ekranında, Fed’in 16 Mart FOMC kararlarından 50 Bp. faiz artırımı çıkma ihtimali yüzde 35 seviyesine doğru hızla yükselirken, buna paralel olarak da; ABD’nin 2 yıllık tahvil faizleri yüzde 1.32 seviyesine, 10 yıllık tahvil faizleri yüzde 1.93 düzeyine yükseldi.  

Yurtiçinde; TCMB, Ocak Ayındaki Enflasyon Artışlarının Nedenlerini Açıkladı!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Cuma günü yayımladığı Ocak Ayı Fiyat Gelişmeleri Raporu’nda enflasyon artışlarının nedenlerini açıkladı. TCMB, Enerji fiyatlarının; gerek uluslararası petrol fiyatlarındaki artış, gerekse de iç taraftaki elektrik, doğal gaz ve şebeke suyu  gibi yönetilen/yönlendirilen kalemlerdeki gelişmelerle önemli ölçüde yükseldiğini belirtti. TCMB, önceki dönemlerde nispeten ılımlı seyreden taze meyve ve sebze enflasyonunun bu dönemde yüksek artış sergilediğini de vurgularken, Alkollü İçeçek ve Tütün Ürünleri’ndeki artış için de Özel Tüketim Vergisi kaynaklı fiyatlamalar olduğu bildirildi. YİÜFE tarafındaki yükselişlerin hızla devam etmesi konusunda ise; Halâ daha devam eden tedarik zincirindeki darboğazlar ve hammadde fiyatlarının artışları gerekçe gösterildi.

Çin Piyasaları Açıldı, Günün Devamında; ECB Başkanı Lagarde’ın Konuşması Kritik Olacak!

Ay başından bu yana yeni yıl kapsamındaki “Bahar Festivali” nedeniyle kapalı olan Çin piyasaları, bugün itibariyle açıldı. Ülkeden gelen Hizmet ve Bileşik PMI dataları, geçtiğimiz ayki verilere göre düşüş gösterdi. Günün devamında; geçtiğimiz hafta piyasalar üzerinde etkisi yüksek olan ECB Başkanı Lagarde’ın yapacağı açıklamalar önemli olacak. Zira, Yöentim Kurulu üyelerinden Knot: 4.Çeyrekte faiz artırımı beklediğini söyledi.

**Bülten için haber ve ekonomik veri kaynakları: Foreks Haber, BloombergHT, İnvesting

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!