Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

USDTRY071221.png

Günlük Forex Bülteni

TCMB, Kasım Enflasyonuna İlişkin “Enerji” Grubuna Dikkat Çekti!

*Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB), dün sabah saatlerinde Kasım ayına ilişkin fiyat gelişmeleri raporunu yayımladı. Raporda: enflasyonaki yükselişe en belirgin katkının “Enerji” grubundan geldiği ifade edilirken, diğer öne çıkan grup olarak ise; “Lokanta ve Otel” nitelendirildi. Gıdada küresel çapta yaşanan yükselişlere de dikkat çekilen raporda, ayrıca; emtia fiyatlarında süregelen olumsuz seyir, tedarik zincirlerinde artarak devam eden aksamalar ve Türk Lirasındaki gelişmelerle birlikte üretici fiyatlarında genele yayılan bir yükseliş olduğuna vurgu yapıldı.

*Diğer yandan, yine TCMB tarafından dün açıklanan reel efektif kurlarda; ÜFE bazlı kur 73.62 seviyesinde gerçekleşirken, TÜFE bazlı kurda ise 54.33 ile bugüne kadarki en düşük seviye görüldü.

Morgan Stanley: Hisse Senedi Yatırımcıları Omicron’dan Değil, ‘Şahin’ FED’den Korkmalı!

*Yeni haftanın ilk işlem gününde, küresel ekonomik takvimde sınırlı veri akışı takşp ettik. Almanya’da açıklanan Ekim ayının Fabrika Siparişleri datası; yüzde 0.5’lik daralma beklentisine karşın, yüzde 6.9 oranında sert daralma gösterdi. İngiltere’de açıklanan İnşaat PMI(Satın Alma Müdürleri Endeksi) ise; 52.0’lik beklentinin üzerinde 55.5 düzeyinde gelerek, son 4 ayın en yüksek seviyesine çıktı.

*Çin tarafından gelen haber akışlarında; PBOC(Çin Merkez Bankası)’un zorunlu karşılık oranını 0.5 puan düşürdüğü ve bu yolla piyasdaya 1,2 Trilyon CNY(Çin Yuanı) tutarında likidite sağlayacağı belirtilirlen, ülkenin devasa borçları ile nam salmış emlak geliştirme şirketi Evergrande’nin de kreditörlerle yapılandırma konusunda masaya oturduğu bildirildi.

*Son zamanlarda gündemin en üst sıralarında yer alan Covid-19’un Omicron varyantı konusunda uluslararası yatırım bankalarından Morgan Stanley’den gelen açıklamada: Hisse senedi yatırımcılarının, Omicron’dan daha çok FED’in “şahin” tutumundan endişe etmeleri gerektiği belirtildi.

*Brüksel’de gerçekleştirilen Eurogroup toplantısı sonrasında konuşan IMF Başkanı Georgieva: Euro Bölgesi enfasyonunun gelecek yıl düşmesini beklediklerini söyledi.

Çin Ticaret Fazlası Beklentinin Altında Kaldı, Günün Devamında Euro İçin Kritik Veriler Takip Edeceğiz!

*Yeni işlem gününün, küresel ekonomik takvimine; Japonya’nın Hane Kalkı Harcamaları ve Çin’in Dış Ticaret verileri ile RBA(Avustralya Merkez Bankası)’nın faiz ve politika kararlarıyla başladık. Japon verileri vasat görünüm izlerken, Çin’in Ticaret Dengesi ise ithalattaki artışın ihracattaki artış oranının hayli üzerinde olması sonrasında beklentilerden düşük bir ticaret fazlasına işaret etti. Avustralya Merkez Bankası’ndan gelen kararlarda; yüzde 0.10 oranındaki faiz oranı ve 4 Milyar AUD tutarındaki tahvil alımlarını sabit bıraktı.

*Günün devamında; Almanya’nın Sanayi Üretimi ve ZEW Endeksleri, Euro Bölgesi’nin 3.Çeyrek Büyüme Oranları ve ZEW Endeksleri, ABD’nin Ticaret Dengesi, Tarım Dışı Üretkenlik ve Birim Emek Maliyetleri dataları ile Kanada’nın IVEY PMI’ı takip edilecek.

*Gündemde ise bir süredir olduğu gib yine; Omicron varyantı ve başta FED olmak üzere majör merkez bankalarının yaklaşan Aralık toplantılarına dair öngörüler olacak.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!