Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

SP500-H4-071122.png

Günlük Forex Bülteni

ABD Çalışma Bakanlığı'nın Cuma günü yayınladığı istihdam raporuna göre, tarım dışı istihdam, Eylül ayında yukarı yönlü revize edilen 315.000 kişilik artışın ardından geçen ay 261.000 arttı. İşsizlik oranı, katılımın düşmesiyle %3.7'ye yükselirken, ortalama saatlik kazançlar önceki aya göre hızlandı. Ortalama saatlik kazançlar bir yıl öncesine göre %4,7 ve ay için %0,4 arttı. Ücret artışlarının yıllık bazda yavaşlamış olması, işsiz oranın yükselmesi ve tarım dışı istihdam artışında ivme kaybı olması dolar endeksinde değer kaybı yarattı. Gelir artışında yıllık büyüme beklentileri karşılarken, aylık kazanç %0.3′lük tahminin biraz üzerinde gerçekleşti. Sağlık hizmetlerinde istihdam edilen kişi sayısı 53.000 artışla iş kazanımlarına öncülük ederken, profesyonel ve teknik hizmetler istihdam artışına 43.000 katkıda bulundu ve üretim alanın istihdam 32.000 arttı. Eğlence ve ağırlama alanında istihdam 35.000 kişi artışla sağlam bir büyüme kaydetti, ancak büyüme hızı 2021′de kaydedilen kazanımlardan önemli ölçüde yavaşladı. İşgücüne katılma oranı azalarak %62,2′ye düşmesine rağmen işsizlik oranı 0,2 puan yükseldi. Rapor, hızlı faiz artışlarına rağmen işçilere olan talebin güçlü kalmaya devam ettiğini gösterdi. Verileri sonrasında hazine getirileri yükselirken, S&P 500 endeks vadeli işlemleri yüksek kalmaya devam etti ve dolar endeksi 112.50’den 111.50’ye düştü. Euro / Dolar paritesi ise 0.9760 ‘dan aldığı destek sonrasında 0.9960 direncine kadar değer kazandı. Altın 1660 doların üzerine yükselirken, gümüş fiyatı 20 doların üzerinde seyretmeye başladı. 

Boston Fed Başkanı Collins Cuma günü yaptığı açıklamada, faiz oranlarının enflasyonu düşürmek için artırılmasını desteklerken, gelecekteki artışların hızının son aylarda ABD merkez bankasının gerçekleştirdiğinden daha düşük olma ihtimalinin yüksek olduğunu belirtti. Richmond Fed Başkanı Barkin, güçlü bir işgücü piyasası ve yüksek enflasyonun, merkez bankasının faiz oranlarını %5'in üzerine yükseltmesi gerekebileceği anlamına gelebileceğini, ancak artış hızının yavaşlatabileceğini söyledi. Her iki Fed yetkilisi yaptıkları açıklamalarda daha fazla faiz artışı beklediklerini, ancak bu hareketlerin bu yıl olduğu kadar agresif olması gerekip gerekmediğini yakından inceleyeceklerini belirtti.

Minneapolis Fed Başkanı Kashkari, son aylarda bir miktar yavaşlamaya rağmen işe alımların oldukça sağlıklı olduğunu ve Fed'in ekonomiyi soğutmak ve arz ile talebi dengeye getirmek için yapacak daha çok işi olduğunu söyledi.

ABD Başkanı Joe Biden, Demokratların bu hafta yapılacak ara seçimlerde zirveye çıkacağından ve Kongre'nin kontrolünü elinde tutacağından emin olduğunu söyledi. Amerika Birleşik Devletleri ara seçimlerini 8 Kasım 2022'de yapılacak. Bu seçimlerde, Temsilciler Meclisi ve Senato olmak üzere iki bölümden oluşan Kongre için yapılacak.

Almanya Federal İstatistik Ofisi Destatis Cuma günü yayınladığı rapora göre, Almanya'da yeni fabrika siparişlerinin Eylül ayında bir önceki aya göre %4 düştü. Yeni siparişler Eylül ayında yıllık %10,8 düştü. Aylık bazda, dış siparişler %7 düştü, ancak iç siparişler %0.5 arttı. Euro Bölgesi'nden gelen siparişler Ağustos ayına göre %8 daralırken, Euro bölgesi dışından siparişler %6,3 azaldı.

İngiltere'nin yeni Maliye Bakanı Jeremy Hunt, 17 Kasım'daki sonbahar açıklamasında 25 milyar sterlin vergi artışı ve 35 milyar sterlin harcama kesintisi getirmeyi planladığı konuşuluyor.

S&P Global tarafından yayınlanan Almanya Hizmetler PMI Endeksi Ekim ayında 46,5'e gerileyerek üst üste dördüncü ay 50 puan eşiğinin altında açıklandı. Rakam, ön raporda tahmin edilenden biraz daha yüksek geldi. S&P Global Market Ekonomi Direktörü Phil Smith, Almanya'da hizmet sektöründeki daralmanın, talep üzerindeki geniş tabanlı baskı nedeniyle hem imalat hem de hizmet faaliyetlerinde düşüşe işaret ettiğini belirterek, enflasyon, yükselen enerji fiyatları ve faiz oranlarındaki artışlar, hane halkı ve işletmelerin harcamaları üzerinde baskı oluşturdu değerlendirmesinde bulundu.

Hem hizmetler hem de imalat faaliyetini dikkate alan Euro Bölgesi PMI Bileşik Üretim Endeksi, Ekim ayında 47,3 seviyesinde gerçekleşti. Veri bir önceki aya göre 0,8 puan düşüş kaydetti. Cuma günü açıklanan Ekim rakamı Kasım 2020'den bu yana en düşük seviyesine geriledi. Euro Bölgesi Hizmet PMI Endeksi ise aylık bazda 0,2 endeks puanı azalarak 48,6'ya indi. Raporla ilgili yapılan değerlendirmede Euro Bölgesi'nin kış durgunluğuna doğru gittiği ve yüksek enflasyonun talebi azalttığı ve ticari güveni zedelediği belirtildi.

Avrupa Komisyonu'nun istatistik ofisi Eurostat Cuma günü yayınladığı raporda, Euro Bölgesi'nde üretici fiyatlarının Eylül ayında bir önceki aya göre %1,6 arttığını açıkladı. Avrupa Birliği'nde ise bu rakam %1,5 oranında arttı. Yıllık bazda üretici fiyatları Euro bölgesinde %41,9, AB'de ise %41,4 arttı. Aylık bazda enerji sektöründe fiyatlar Euro Bölgesi'nde %3,3, AB'de ise %2,6 arttı. Üretici fiyatlarında aylık en yüksek artış sırasıyla %9,2, %8,9 ve %3,5 ile Bulgaristan, Slovakya ve İtalya'da gözlendi.

Birleşik Krallık'ta İnşaat PMI Endeksi Ekim ayında 53.2'ye yükseldi. Ekim ayında en iyi performans gösteren alt sektör 54.5 ile ticari bina inşaatı olurken ve üretim artışı beş ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu Pazar günü yaptığı açıklamada, ülkenin günlük olarak teyit edilen koronavirüs enfeksiyonlarının Mayıs ayından bu yana en yüksek seviyeye ulaştığını belirtti.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!